Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Manji bubreg kod djeteta, umanjena funkcija

grgosan

Poštovani,
našem jedanaestmjesečnom dječaku u sedmom mjesecu starosti je dijagnosticiran lijevostrani vur II/ III stupnja, te je od tada na profilaksi Sinersulom 2ml.
Prošli tjedan smo mu radili scintigrafiju tubula bubrega i u nalazu stoji sljedeće:
Desni bubreg uredne je veličine i oblika, bez defekata aktivnosti unutar parenhima.
Lijevi bubreg je manji u cijelosti, dilatiranog je pijelokalicealnog sustava, a defekti aktivnosti unutar parenhima se ne vide.
Separatna funkcija desnog bubrega odrađena pomoću DMSA iznosi 63%, a lijevog bubrega 37%.

Ljubazno molim Vaše mišljenje o nalazu, je li to očekivana slika za djete s VURom, ili je ta veličina i smanjena funkcija lijevog bubrega
neki zaseban problem, odnosno dijagnoza.
Unaprijed zahvaljujem,
mama

Darko Richter, dr. med.

Manji lijevi bubreg i smanjena funkcija lijevog bubrega najverojatnije su posljedica refluksa s te strane. Taj nalaz ukazuje da je refluks (najvjerojatnije) učinio i nešto veću štetu no što je naznačeno stupnjem II-III, i po svoj prilici bi sve zajedno mogla biti indikacija za operativno liječenje refluksa.