Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Mikrocitoza

Luen

Poštovani doktore,
već sam prije 2.5 mjeseca postavila temu sa istim naslovom koju sad nemogu naći pa je postavljam ponovo.
Naime, moja 3.5 godišnja kćerka je u 2 nalaza krvne slike (koje smo radili zbog dijagnosticiranja bakterijske ili virusne infekcije) imala pozitivnu mikrocitoza.
Sad smo vadili krv kad je potpuno zdrava i vrijednosti su slijedeće:

Poštovani, evo javljam se nakon 2.5 mjeseca kad je kćerka konačno zdrava i kad smo napokon vadili krv.

Pišem cijeli nalaz krvne slike:
Leukociti 7.3
Eritrociti 5.23
Hemoglobin 135
Hematokrit 0.385
MCV 73.5
MCH 25.8
MCHC 352
RDW 13.7
Trombociti 272
MPV 7.2

Segmentirani neutrofili 53.8
Limfociti 30.0
Monociti 4.1
Eozinofili 1.4
Bazofili 0.4
Luc 2.3
Neseg. neutrofili 8.0
Mikrocitoza ++
Željezo 11.0
UIBC 44.2

Zanima me zašto je mikrocitoza pozitivna, a željezo nije nisko?
Što nam je dalje napraviti? Neke dodatne krvne pretrage ili?

Unaprijed hvala i pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Zato jer je tako očitao laboratorijski tehničar. To nije problem doktora.

Luen

Jutro,
slažem se da nije problem dr., ali kako ja nisam dr. zanima me doktorovo mišljenje o navedenoj krvnoj slici.

Darko Richter, dr. med.

Mikrocite inače može, osim sideropenije, uzrokovati otrovanje olovom ili sideroakrestična anemija, koje idu s normalnim ili povišenim željezom u krvi. Zato je moje mišljenje da dijete nema mikrocitozu, a, ako mi ne vjerujete, ponovite nalaz u durgom laboratoriju.

Luen

Hvala puno

malaovca1

Poštovani,

mom sinu koji ima 9,5 mjeseci utvrđena je mikrocitoza. Krvna slika urađena je 19.3.2015.god., dva tjedna nakon izliječenja od uroinfekta te dva dana nakon prestanka uzimanja cefixin sirupa.
Krvna slika urađena je zbog kontrole nakon uroinfekta i zbog sumnje na anemiju (navedeni simptom doktora: blijedoća kože).
Prema dolje navedenom nalazu, pedijatrica nam je dala sirup Ferrum Lek (5ml na dan) u trajanju od dva mjeseca, tj. do slijedeće krvne pretrage.
Tri mjeseca prije mu je također urađena krvna slika i ona je bila sasvim uredna, s eritrocitima u normali i bez utvrđene mikrocitoze. I tada je imao blijedu kožu, bez ikakvih drugih simptoma anemije. Također, i sama imam anemiju, ali nikada nije utvrđeno koje vrste.

Moje pitanje: Kakvo je vaše mišljenje na dolje navedenu krvnu sliku? Smatrate li da je nužno da pije Ferrum Lek s obzirom da je Fe i hemoglobin u normali ili je možda riječ o nekom drugom uzroku anemije? Ukoliko je tako, što nam je činiti?
Unaprijed hvala. Zbunjena mamica happy

Vrijednosti krvne slike: (19.3.2015.)
Eritrociti: 5.37(H) (raspon 4.00-5.00)
Hemoglobin: 116 (raspon 109-138)
Hematokrit: 0.363 (raspon 0.320-0.404)
MCV: 67.6 (L) (raspon 73.8-89.4)
MCH: 21.6 (L) (raspon 24.3-29.2)
MCHC: 320 (raspon 300-350)
RDW-CV: 16.3 (H) (raspon 11.9-16.2)

Leukociti: 15.1 (raspon 6.0-16.0)
Neutrofilni gran.: 18.1 (L) (raspon 23-66)
Limfociti: 69.2 (H) (raspon 18-60)
Monociti: 6.4 (raspon 5-13)
Eozinofilni gran.: 5.8 (raspon 0-6)
Bazofilni gran.: 0.5 (raspon 0-2)

**u daljnjoj krvnoj slici se sada ponavljaju navedene vrijednosti koje su već gore istaknute. Ja sam laikhappy pa ćete vjerojatno znati zašto se ponovno ponavljaju (promjena je vidljiva u rasponu intervala i u jedinicima. Gore su bili%, a sada se navodi X10e9/L)
Neutrofilni gran.: 2.73 (raspon 2.50-7.20)
Limfociti: 10.42 (H) (raspon 2.00-6.60)
Monociti: 0.96 (raspon 0.22-1.51)
Eozinofilni gran.: 0.88 (H) (raspon 0.00-0.70)
Bazofilni gran.: 0.07 (raspon 0.00-0.20)

Morfologija ERC: mikrocitoza

Trombociti: 524 (H) (raspon 150-450)
PDW: 10.3 (raspon 9.4-15.3)
MTV: 9.0 (raspon 6.9-11.3)

Enzimi:
AST: 48 (raspon 26-75)
ALT: 18 (raspon 11-46)

Elementi u tragovima:
(s) FE: 10.9 (raspon 4-25)
(s) TIBC: 71.2 (H) (raspon 17-65)
(s) UIBC: 60.3 (raspon 28-68)

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne bih rekao da postoji anemija. Mikrocitoza je napomena automata koji očitava krvnu sliku i obzirom na vrijednosti svih parametara ne nalazim elemenata koji bi upućivali na slabokrvnost uzrokovanu manjkom željeza ili na slabokrvnost uslijed bolesti crvenih krvnih stanica. Kontrola krvne slike jednom u 4 mjeseca, u pravilu kada je dijete zdravo (nije u infektu).