Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

molim mišljenje

eminica

Poštovani,

moj sin kojem je 27 mjeseci već šesti dan ima temperaturu koju spuštam ibuprofen sirupom kada dođe do 39,5. Kašlje, više zrelije, curi mu nos (prozirna sluz).
Dr. je utvrdio da ima crveno grlo i propisao Almacin sirup, koji pije danas peti dan. Leukociti u krvi (nalaz rađen prije 6 dana su bili 16, a u urinu 8-10). Nalaz koji je rađen jutros pokazuje slijedeće vrijednosti:

WBC 6.2
NE 2.5
LY 2.0
MO 1.5 (referentna vrijednost je 0.1-0.8)
EO 0.0
BA 0.2

U nalazu urina leukociti su jutros bili 4-5, bakterija malo, sluz nešto. U međuvremenu radimo i urinokulturu.
CRP nismo radili.
S obzirom da se javljam iz Sarajeva, ne znam da li je potrebno upisati i referentne vrijednosti.

Molila bih Vas da mi date svoje stručno mišljenje.

Darko Richter, dr. med.

Viroza bez bitnije potrebe za antibiotikom.

eminica

Da dodam nam je dr. propisala sumamed 4 dana po 5 ml.

pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Quot capita, tot sentetniae. Koliko ljudi, toliko ćudi.
Iz krvne slike sigurno ne proizlazi potreba antibiotske terapije. No, drica je dijete i vidjela. Možda je vidjela zamućeni bubnjić, možda zalenkasti iscjedak i prosudila/presudila drugačije od krvne slike. Dr ima zadnju riječ.

eminica

Poštovani doktore,

nažalost zbog obaveze oko djeteta vidim Vaš odgovor kasno. Dr. je uključila Sumamed na osnovu nalaza, bez da ga je taj dan pregledala (pretpostavka je bila da tako visoka i dugotrajna visoka temperatura mora biti uzrokovana nečim), te da je bolje spriječiti. Međutim, i nakon tri dana, koliko već pije sumamed, temperatura je i dalje u večernjim satima prisutna, te sinoć je npr. bila 38,7. Dijete i dalje kiše, kašlje i curi mu nos.

Molim Vas da mi kažete, s obzirom na povećanu vrijednost monocita u krv, da li je potrebno raditi neke dalje pretrage i koje?
Također, prema Vašem dugogodišnjem bogatom iskustvu, preporučujete li cijepljenje i kojom vakcinom?
Ono što mene zabrinjava je i priča da nakon sumameda (da ne slutim) u narednih šest se ne smije uključiti nikakav antibiotik, pa bih Vam bila zahvalna da date svoj komentar.

Hvala na prethodnim odgovorima i na izdvojenom vremenu.

Lijep pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Mislim da mu, na temleju nalaza, nije trebao antibiotik. No, ako ga i uzme (sumamed), smije iza toga opet uzeti bilo koji antibiotik, pa čak opet i sam sumamed, ako mu ubrzo ustreba, i unutar 6 tjedana. Te priče su kolale, ali nikada nije otkriveno tko ih je plasirao.
Dijete treba uredno cijepit prema kalendaru, a ako vas zanima dodatno, opcije su: pneujmokok (Prevenar 1 doza + Pneumo 23 1 doza nakon 2-6 mj.); vodene kozice (Varilrix): krpeljni meningoencefalitis (3 doze po shemi 0,3, 9 mj., a ima i kraćih). Za Rotavirusno cjepivo je već prestar.

eminica

zahvaljujem se na uistinu brzom i konciznom odgovoru. Samo me interesira još Vaše stajalište, po pitanju povećane vrijednosti monocita.

Darko Richter, dr. med.

Što je to povećana vrijednost monocita?

eminica

Pa da...jasno...a ja uporno na monocite jer su bili izvan referentne vrijednosti...

Još jednom ističem da su mi Vaši odgovori mnogo značili, te želim svako dobro.

Darko Richter, dr. med.

Znači, više vas ne zanimaju monociti?

eminica

Naravno da interesira Vaš odgovor.

Darko Richter, dr. med.

Ali, koliko su bili monociti, od koliko ukupno leukocita?

eminica

WBC 6.2 (10 na 9/L)
NE 2.5 (40.7 %)
LY 2.0 (32.6%)
MO 1.5 (23.9 %) (referentna vrijednost je 0.1-0.8: 2-12%)
EO 0.0 (0.2 %)
BA 0.2 (2.6 %)

Nadam se da sam prepisala dobar dio nalaza.
Unaprijed se izvinjavam ukoliko nisam i još jednom zahvaljujem na strpljenju i svojevrsnoj podršci koju pronalazim u Vašim odgovorima.

Darko Richter, dr. med.

Stvarno izgleda kao monocitoza, ali, čini mi se da nije diferencirana ručno, nego u brojaču. Brojač bi mogao određeni broj limfocita ubrojiti umonocite, ako se radi o "viruno" promijenjenim limfocitima. Tako da je, po meni, riječ o virozi. Inače, prava monocitoza može se vidjeti kod tuberkuloze i drugih granulomatoznih bolesti.