Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Molim pomoć - očitanje nalaza

Poštovani dr Richter,
Nakon DRUGOG cjepljenja protiv hepatitisa (slučajno ili povezano ne znam) dijete (12 god) je dobilo visoku temperaturu - 39,5 i uzastopno je povraćalo. Na pregledu L-12,8 (seg 74, mo 6.3, ly 19,7%)HB 137, hTC 0,41, E-4,76 CRP 47, bris grla na strept. A - neg. Terapija simptomatska.
Nakon dva dana smirenje svih simptoma, no primjećujem ŽUTILO SKLERA. U Klin. za inf. bolesti rezultati: bilirubin ukupni 29,9, konjugirani 7.8, nekon. 22.1,
AST 22, ALT 26, GGT 28, LDH 154.
Leukociti 6.8, NE% 50.6, LY%32.6, EO 5.0,BA 1.0, RBC 5.32, HGB 159, HCT 0.461, MCV 85.6, MCH29.8, MCHC 344, RDW 12,6%, PLT 265, MPV 7.8
Rečeno nam je da je moguće da je genetski bilirubin povišen.!! Međutim, uvjeravam vas da sam odmah primjetila žutilo očiju kojeg prije nije bilo, a budući da je sve to nastupilo nakon gore spomenutih simptoma, jako me je zabrinulo. Nikakva kontrola nije propisana, no dijete je i dalje "žuto". Molim Vaše mišljenje.

Darko Richter, dr. med.

Nema veze s cijepljenjem. Bilirubin od 28 mcmol/L gotovo da nije moguće zamijetiti prostim okom. No, recimo da je najprije bio malo viši, pa ste ga uočili, a na pregledu u Zaraznoj da je već u padu. Moguće je da se radi o Gilbertovoj bolesti, familijarnoj nekonjungiranoj hiperbilirubinemiji, gdje se nema što raditi, niti ima potrebe prinuti. Faze manje žutice dolaze iprolaze, ali, koliko znamo, ne škode,i čovjek normalno živi.