Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

mononukleoza

amra

Imam djevojcicu od 4,5 god i djecaka od godinu dana. Djevojcici mi je dijagnosticirana mononukleoza (temperatura, zlijede i otecena jetra) .
Nakon nalaza leukocita od 2,5000 prpisan joj je OSPEN u trajanju od deset dana. Koji je period inkubacije, kada mogu da se pojavi ocekivati kod djecaka i kada prolazi opasnost od zaraze?
Sta mislite o ovom slucaju,
hvala

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Štovana gospođo, infekciozna mononukleoza česta je bolest, poznata širom svijeta, koja se, međutim, različito odvija u različitim socijalno-ekonomskim sredinama. U nešto niže razvijenim područjima najčešće se inficiraju djeca (do školske dobi) koja obično preboljevaju infekciju bez simptoma. Infekcija se najčešće širi fekalno-oralnim putem i slinom. U starije djece i adolescenata infekcija obično prolazi kao teža bolest. Klinički sasvim razvijena bolest javlja se u mlađih odraslih osoba. Prijenos bolesti nastaje preko nosno-ždrijelnog sekreta (poljubac).
Inkubacija je različita; od 2 do 8 tjedana.
Srdačno Vas pozdravljam i želim sve najbolje.

Dreamer123

Postovanje,
Imam 21 godinu, bolujem od mononukleoze od pocetka 12. Mjeseca, dakle evo proslo je pola godine...Bio je tezi oblik po nalazima, 2,3 mjeseca su me mucili limfni cvorovi na preponama, a jetrene probe su se vratile u normalu mozda nakon 2, 2 ipo mjeseca...Moram napomenuti da dulji period imam temperaturu koja ne prelazi 37.5 sto je po mojoj logici nekakav znak za upalni proces u tijelu, ali to povezuju sa poremecajem rada crijeva jer se i to javilo otkako sam bolesna i problemi sa zelucem (gastritis) Izgubila sam dosta na kilazi i cesto imam tu malo povisenu temperaturu. Ja se osjecam bas dobro dva tri mjeseca, nisam vise na strogoj dijeti, sli i dalje pazim sto jedem, ne pijem alkohol niti gazirano, samo me malo muci ta povremena temperatura. Da ne duljim previse, decko mi je pomorac i trebao bi doci za koji dan. Zanima me da li sam jos uvijek zarazna za okolinu, konkretno zanima me smijemo li imati ikakav kontakt u smislu ljubljena, spolnih odnosa i slicno. Moram napomeniti ja sam se razbolila dok je jos bio tu i kada su me uhvatili ti pocetni simptomi visoka temperatura, limfni cvorovi po tijelu, imali smo kontakta par dana iako sam izbjegavala to, on je otisao na brod i nije mu nista bilo u smislu da se razbolio. Zanima me koliko sam ubiti zarazna za njega, iako je aktivna upala jetre prosla i ti svi simptomi, a temperaturu ne povezujem sa mononukleozom, odnosno moj lijecnik. Znam da virus ostaje dugo u tijelu i moze se aktivirati kod nekoga, a i ne mora...Hvala unaprijed na odgovoru. Pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako su jetreni enzimi u normali i ako su protutijela IgM pala a IgG porasla tada više niste zarazni.

Dreamer123

Hvala mnogo na odgovoru, jetreni enzimi su vec dulje veemena u redu, a trebat cu ponoviti taj nalaz na protutijela..Pozdrav!!!