Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Mononukleoza

athletic13

Poštovani, jučer mi je djevojci dijagnosticirana mononukleoza a od pojave prvih simptoma je prošlo više od 10 dana. Zanima me kolika je mogućnost da sam i ja zaražen uzevši u obzir da smo u tom peridu imali poljubaca. Također me zanima dali već sada mogu obaviti pregled krvi ili je za to potrebno pričekati prve simptome. Da li uopće nalaz za vrijeme inkubacije pokazuje možebitnu pojavu mononukleoze ili se to tek vidi nakon pojave prvih simptoma? Naime, pomorac sam pa ne želim otputovati na brod pa odmah nazad kući. Da li je uz poljubce također potrebno izbjegavati oralni i vaginalni seks? Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Dok nema znakova bolesti praktički se bolest ne može dokazati. Teorijski inkubacija može trajati i do 6 tjedana. Prenosi se kontaktom s tjelesnim tekućinama tako da treba izbjegavati sve oblike tjelesnih dodira koje navodite.

kdaca

Postovani,
djevojcica od 7 godina je lezala na infektivnoj klinici pod dijagnozom gnojne angine,ali su sumnjali i na infektivnu mononukleozu.Na klinici je primala sedam dana Linkocin,i jos tri dana je kad je izasla kuci pila Cefaleksin.Kad je primljena na kliniku crp je bio 160,ast 25 ,alt 23.Danas smo radili nove nalaze gdje je crp 2,ali me brine vrijednost ast a45,i alt a 54.Nalazi serologije na mononukleozu su jos uvijek u radu.Djevojcica se dobro osjeca,i uredno ima stolicu,i lijepo jede.Molim za Vas savjet.Lijep pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi su dobri, vrijednosti jetrenih enzima su beznačajno povećani.

kdaca

Postovani serologija na ebv je uradjena ponovo i IgG i IgM su negativni.Kao i prvi put kad je radjeno kad je primljena na infektivno,na lezanje.Tad je radjen cmv Igm je neg a IgG poz 76.Danas sam pitala infektologa da li to znaci da je tad kad je lezala imala mononukleozu ili postoji mogucnost da ju je nekad ranije imala,dr mi je odgovorila da ne zna...Da je djevojcica rijedak slucaj,da mozda postoji neki drugi virus ali oni na to ne rade pretrage,i da je bitno samo to da je dijete sad dobro!!!Molim Vase cijenjeno misljenje

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Zasigurno tada nije imala mononukleozu, najvjerojatnije je IgG na EBV bio pozitivan privremeno zbog jakog podražaja cijelog imunog sustava. Kada je upala prošla (najvjerojatnije je bila riječ o bakterijskoj infekciji), IgG je nestao. Da je ostao pozitivan moglo bi se reći da je nekada ranije bila u kontaktu s virusom. Ne treba brinuti.

bitter

Postovani, dijete od 5 godina ima potvrdjenu dijagnozu mononukleoze. 21. Siječnja je radjena serologija na ebv i pokazalo se da je dijete pozitivno Vca IgM te Vca/EA IgG dok je EBNA/IgG negativno. Danas, 2 mjeseca nakon toga dijete i dalje ima isti nalaz. Pedijatrica nam ne da potvrdu za vracanje dijeteta u vrtic dok dijete ne bude Igm negativno te EBNA pozitivno. Navodno to moze trajati i do 6 mjeseci? Napominjem da dijete izuzev velikih natecenih limfnih cvorova nije imalo nikakve druge simptome. Ti limfni cvorovi su jos uvijek opipljivi premda drasticno manji nego na pocetku bolesti. Krvna slika nam je uredna izuzev malo povecanih limfocita te malo smanjenih granulocita. Da li je normalno da jos nije stvorio ta antitijela nakon 2 mjeseca? I da zbog toga ne smije u koletiv? Trebam li se zabrinuti, trenutno me strah svega...

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Neobično je da dp sada nije počeo stvarati IgG protutijela. Svakako nije za kolektiv, zbog druge djece ali je i on značajno osjetljiviji na infekcije. Savjetujem konzultirati infektologa.

leni20

Pozdrav,

Dijete od 25.02 ima temperaturu s tim da je do prije 2 dana prelazila 40 u noci, imao je i treskavicu. Proljev ima od 24og. Sad je u fazi da ga ima cca 3 4x dnevno
Pedijatar je utvrdio natecene limfne cvorove na vratu te gnojnu angina. Pedijatar je rekao ili streptokokna angina ili mononukleoza. U međuvremenu su stigli prvi nalazi, a sad i ostali.
Alt 200
Ast 279
Nalaz na ebv negativan
Nalaz na cmv IgG 189, IgM 0.24
Javljam se ako mi mozete objasniti na sto upucuju nalazi?
Od svog pedijatra sam dobila jednu recenicu..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema navedenom nije riječ o infekcioznoj mononukleozi (nema znakova infekcije s EBV i CMV virusom). Moguće je riječ o adenovirusnoj infekciji, no povišene jetreni enzimi zahtijevaju kontrolu te po potrebi konzultaciju infektologa.