Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Mononukleoza?

kismo

Poštovani,
kćeri mi je jucer ujutro naotekao jako naotekao limfni čvor s desne strane vrata, ispod uha, otišli smo navečer, direktno s puta u Klaićevu. Dg sindrom infektivne mononukleoze.Na povijesti bolesti piše: Na vratu desno paket nepomičnih limfnih čvorova veličine oko 3x3 cm, lijevo submandibularno manji čvor 2x2 cm, lijevo supraklavikularno sitni čvorići. U krvnoj slici povišeni limfociti 73 (19-52), leukociti na granici 11,22, sniženi neutrofilni granulociti 16,2 (34-69) i povišeni AST 65, ALT 63, LDH 625. CRP je 5,6. Sutra vadimo na CMV I EBV. Nema drugih simptoma osim tih čvorova i malo je umornija. Jel moguća mononukleoza samo s tim simptomima. Strah me limfoma, postoji li mogućnost da se radi o limfomu?. Kakva je krvna slika kod limfoma?Dr je napisala da u slučaju perzirtiranja čvorova učinimo UZV.

LP

kismo

Danas smo obavili pregled i u Zaraznoj i vadili krv na EBV I CMV te ponovili krvnu sliku koja je slična onoj od nedjelje iz Klaićeve,
Reaktivni limfociti su 28 i definitvno se sumnja na inf. mononukleozu.
Čvor s desne strane je porastao na 5 cm a malo i čvorovi s lijeve strane.

lp

kismo

Danas smo dobili nalaze serologije pa vas molim za tumačenje dok ne idemo kod svog dr.
EBV VCA Igm POZITIVNO > 160 ( ref, poz >40, neg <20,
EBV VCA Igg POZITIVNO 88,8 ( ref, poz >20, neg <15,
EBV EA IgG POZITIVNO
99,2 ( ref, poz >40, neg <10,
EBNA IgG granično (ref. poz >20, neg <5),
CMV Igm REAKTIVNO 27,6 ( ref, poz >22, neg <18,
CMV IgG negativno.
Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu je nedvojbeno riječ o infekcioznoj mononukleozi uzrokovanoj Epstein Barrovim virusom. Potrebno je mirovanje i kontrola laboratorijskih nalaza.

kismo

Dobar dan, javljam se vezano za prijašnje postove. Naime, kćeri je prije 5 tjedna dijagnosticirana Krvna slika se baš dobro popravljala i ona je bila odlično i odjednom u prošli ponedjeljak šok, temperatura 39,9 i završili hospitalizirani zbog loše krvne slike (eritrociti 4,07, leukociti 2, Trombociti 128, apsolutni broj neutrofila 30, pa drugi dan 10, monociti 46%, IG 0,4.., CRP 19, a rastao do 122). Smjestili je na odjel hematologije, dobivala Lendacin, čekamo još serološke nalaze, ali je periferni razmaz krvi uredan. Kćer je nakon 5 dana otpuštena iz bolnice jer je afebrilna i nalazi su se znatno popravili
E 4,51
hB 129
Hct 0,377
MCV 83,6
MCH 28,6
MCHC 342
RDW % 12,7
Trc 162 L ( 178-420)
MPV 10,3
Lkc 7,82
Neutro granulociti 39,1
NEU aps 3,06
Limfociti 32,6
Monociti 21,6 H( 5-13)
Eozinofili 6,4
Bazofili 0,3
Limfociti (aps) 2,55
Monociti (aps) 1,69 H ( 0,22-1,51)
Eozinofili (aps) 0,50
Bazofili (aps) 0,02
IG % 7
IG (aps ) 0,55

CRP 22
Možete li i reći da li je zabrinjavajuć broj i postotak nesegmentiranih granulocita (IG).Pri dolasku u bolnicu je bio 0,4%. Doktorica pri otpustu nije ništa rekla, samo da se krvna slika dobro popravila, da se još CRP treba spustiti...
Srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Teško je interpretirati nalaze bez uvida u cijelu sliku događanja. Za pretpostaviti je da se dogodila teža bakterijska infekcija u sklopu infekciozne mononukleoze te je u sklopu svega došlo do povišenja broja nesegmentiranih granulocita. Ako je dijete dobro nakon završetka antibiotske terapije za očekivati je da će postupno doći i do njihovog smanjenja. Ako se ponovno jave znaci bolesti (povišena tjelesna temperatura, pogoršanje općeg stanja) značit će da vjerojatno bakterijska infekcija nije do kraja izliječena.

kismo

Poštovani,
danas smo napravili kontrolu krvne slike i svi se nalazi vratili u normalu, međutim parni serum je pokazao da je još prisutna akutna EBV infekcija te da ostaje mirovanje, pošteda od nastave, kontrola. Da li je to normalno, nije nam dr baš previše rekla?
Nalazi od 1.8.
EBV VCA Igm POZITIVNO <160 (poz>40, neg <20)
EBV VCA IgG POZITIVNO 88,8 (poz> 20, neg <15)
EBV EA IgG POZITIVNO 99,2 (poz> 40, neg <10)
EBNA IgG granično 6,2 (poz> 20, neg <5)
CMV IgM REAKTIVNO 27,6 (poz> 22, neg <18)
CMV IgG Negativno

Nalazi od 30.8.
EBV VCA Igm POZITIVNO <160 (poz>40, neg <20)
EBV VCA IgG POZITIVNO 63,5 (poz> 20, neg <15)
EBV EA IgG POZITIVNO 59,7 (poz> 40, neg <10)
EBNA IgG POZITIVNO 48,0 (poz> 20, neg <5)
CMV IgM Negativno
CMV IgG Negativno
lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Normalno je, poštedni režim treba održavati i nadalje, kontrola ovih nalaza za mjesec dana.

kismo

Poštovani,

kćer je otpuštena iz bolnice dana 2.9., prvu kontrolu smo obavili 7.9. i danas novu kontrolu krvi. Nalazi su:
E 4,62
hB 132
Hct 0,388
MCV 84
MCH 28,5
MCHC 339
RDW % 14,1
Trc 196
MPV 8,4
Lkc 4,9 ( 4,4 -11,6)
Neutro granulociti 36,9 (34.69)
NEU aps 1,80
Limfociti 48,6
Monociti 7,0
Eozinofili 7,4
Bazofili 0,1
CRP1,4
Bilirubin 13,3
ALT 16
AST 27
GGT 14
Nalazi su svi u granicama normale, ali mene brine što su se opet smanjile vrijednosti leukocita, neutrofila (% i aps). Na kontroli 7.9. su leukociti bili 7,31, neutrofili 40,1, a neurro (aps 2,94).
Sad sam u brizi da li e to sve moguće od mononukleoze,, što se opet može zakomplicirati, da li sigurno nije ništa maligno ( periferni razmaz je u bolnici bio ureda, a limfni čvorovi na vratu reaktivni). Kćer je trenutno malo prehlađena ( šmrcava).
Srdačan pozdrav

kismo

Dobar dan,

isprika na smetni, ali mi zabrinuti roditelji ponovno se javljamo. Danas smo kćer još jednom odveli na vađenje krvi u lab.. Breyer. Znam, pitate se zašto..ni sami ne znamo, htjelo smo vidjeti u kojem smjeru se nalazi kreću i evo današnji nalazi ipak "poremećeni" u odnosu na jucer.

E 4,46
hB 126
Hct 0,353 L ( 0,354-0,450)
MCV 79,1
MCH 28,3
MCHC 357 H (304-346)
RDW % 14,7 H (11.6-14.3)
Trc 209
MPV 10,3
Lkc 4,3 L ( 4,4 -11,6)
Neutro granulociti 29,2 (34-69)
NEU aps 1,25
Limfociti 52,6 H (19-52)
Monociti 10,5
Eozinofili 7,5
Bazofili 0,2
SE 7

Znam da sam dosadna, ali imamo li razloga za brigu. Kako ta krvna slika tako varira, može li mononukleoza ostaviti takav trag na krvnoj slici i imunitetu?
Još jednom spominjem da nalaz periferne krvi koji je napravljen kad e bila u bolnici (1.9.) glasi: DKS- limfociti 58, reaktivni limfociti 6, monocii 35, eozinofili 1. Morfologija krvnih stanica: eritrociti - normocitni, normokromni. Granulociti: uredne segmentacije jezgara i granulacije u citoplazmi. Trombociti - smanjene brj+ojnosti u razmazu .., uredne morfologije, Nezrele stanice hematopoeze nisu nađene.

Ispričavam se na konstanstnim upitima...jako ste ljubazni..
srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema nalazima nema znakova upale jetre i prema njima je u tijeku ozdravljenje. Nema nikakvih znakova za malignu bolest, ne trebate o tome brinuti. Poznato je da nakon nekih virusnih bolesti (uz infekcioznu mononukleozu tu treba ubrojiti i vodene kozice) imuni sustav još tjednima nije sasvim oporavljen i postoji stoga veća podložnost infekcijama. Brojke iz nalaza ne upućuju da postoji neposredna ugroženost od teških bakterijskih infekcija (to se događa kada apsolutni broj neutrofila padne ispod 0,5 ili 500 u kubičnom mm - kod vas je 1,2). Preporučam kontrolu kompletne krvne slike za deset - 14 dana. Do tada je treba čuvati od boravka u zatvorenom prostoru s puno djece.

kismo

Poštovani,

danas smo po uputi hematologice vadili krv.
Nalaz je sljedeći pa Vas molim za komentar.

E 4,21
hB 125
Hct 0,359
MCV 79,1
MCH 29,8
MCHC 349 H (304-346)
RDW %13,9
Trc 204
MPV7,9
Lkc 5,6
Neutro granulociti 50,9
NEU aps 2,85
Limfociti 38,6
Monociti 4,2 L (5-13)
Eozinofili 6,1
Bazofili 0,2
Bilirubin 11,8
AST 25
ALT 13
GGT 13
LDH 223

Srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi su uredni! Kontrola krvne slike za mjesec dana.

zzbunjena

Postovani.Dijagnostikovana mi je mononukleosa pre 20 dana siptomi povisena temperatura i uvecani linfni sudovi su se povukli pre sedam dana.Kontrolni nalaz od pre tri dana ALT 110 i AST 50 a pre 25 dana je bilo 530 i 470 .Limfociti su i dalje poviseni i neutrofili smanjeni ali su vrednosti u boljem stanju nego pre.Sada skoro stalno imam nocno znojenje a i po nekad danju .i glavobolju i blago povisenu temperaturu.Da li to znaci da se bolest vratila ponovo ?

kismo

Danas je radila i kontrolu krvne slike:
E 4,73
hB 136
Hct 0,396
MCV 84
MCH 28,9
MCHC 345
RDW %12,8
Trc 215
MPV 8,9
Lkc 4,7
Eozinofili 8,6%
Eozinofili (aps) 0,41
Segmentirani 39,5
Segmntirani 1,87
Limfociti 45,5%
Limfociti 2,16
Monociti 6,2%
Monociti 0,29
Bazofili 0,2%
Bazofili 0,01
Bilirubin 8,6
AST 25
ALT 12
GGT 11
LDH 209

Kćer se dobro osjeća, ide već tri tjedna u školu uz poštedu od tjelesnog, jedino ima bakterijsku upalu kože, pa mažemo Betrionom i pij 3 dana Klavocin.

Smatrate li d aje to u redu nalaz nakon 3 mjeseca od dijagnosticirane mononukleoze?

lp

kismo

Poštovani,

izbrisalo mi se pola poruku.
Kćer je radila kontrolu seroloških nalaza.
Mononukleoza je dijagnosticirana prije 3 mjeseca.

Nalazi su
EBV VCA Igm granično 39, 2 (poz>40, neg <20)
EBV VCA IgG pozitivno 198 (poz>20, neg <15)
EBV EA IgG pozitivno 59,1 (poz>40, neg <10)
EBNA IgG pozitivno 46,2 (poz>20, neg <5)
CMV negativno

Da li su to uredni rezulati?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

zzbunjena Čini se da infekcija još uvijek traje, javite se infektologu.

kismo - Nalazi uredni, virus preboljen.