Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Mononukleoza i još nešto?

mamaKristina

Poštovani doktore, molim Vaše mišljenje.
23.4. dijete - 15-godišnjakinja, dobiva temperaturu i bijele naslage po grlu te joj je prepisan Silapen (bez brisa i krvne slike). Nakon 4 dana sva se osula osipom za koji su napisali da je urtikarija i silapen je promjenjen u novocef 500, dva puta dnevno. Već nakon tih par dana silapena činilo mi se da je stanje bolje. Temperatura pada sa 38,5 na 37, bolni limfni čvorovi vrata se smanjuju.
Nakon dva dana na Novocefu, temp. dolazi na 37.2, sve teže guta i odlazimo o Zaraznu bolnicu. TAmo na pregledu imamo sljedeće: wbc 19,2 %, ne 15.5 %, Ly 69.6%, mo 14.3, ba 0.3, rbc 1.68, plt 147. U citološkom razmazu reaktivno promijenjeni limfociti. Jetrene probe sve povišene, jetra i slezena palpiraju se rubom. AST 125, ALT 163, GGT 154, LDH 522. Uzeta krv za serologiju (nalaz još nije gotov) kažu nam mononukleoza i mirovanje. Svi su nalazi napravljeni još pod antibiotikom.
Dijete miruje, hrani se dijetno, no nakon što je tri dana imala temp 37,1 sada ona raste na 38,4 cijeli dan. Iz nosa se cijelo vrijeme (od 23.4.) cijedi žuti sekret (u grlo) - bris ždrijela je negativan. Grlobolja je užasna, jedva guta, iz usta užasan miris.
Jučerašnji nalazi krvi:
WBC 12.83 Lym 38.8 % Mon 10,4% Neutrofili 48,8% Eos 2,0% RBC 3,94 % HGB 120 PLT 165
Temperaturu mogu skinuti samo Ibuprofenom za koji su mi rekli da ga izbjegavam.
Moje je pitanje je li moguće da uz mononukleozu ima i infekciju sinusa (bris nosa nije rađen). Temperatura se vraća nakon što je već pala. Je li točno da antibiotike treba izbjegavati. Moje je laičko mišljenje da bi sve bilo dobro da mi je netko dao Summamed. Što vi mislite?

Darko Richter, dr. med.

Ima sindrom infekcijske mononukleoze, a uz to može imate sve drugo, od fratkure lubanje do reumatoidnog artritisa.
Vaše laičko mišljenje najviše škodi vama, a baš nikome ne koristi.