Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

mononukleoza mb

splašena

Poštovani doktore,
imam situaciju gdje nemam koga pitati ili mi nejasno objasne
imam dijete od 5 godina koje je u subotu dobilo temperaturu i jako ga je boljelo grlo, doslovno je pljuvao slinu, povećana limfa po vratu, temperatura je bila tri dana i nakon toga je po rukama i nogama dobio osip u obliku vodenih prištića, u utorak smo vadili za mikrobiologiju i nalaz je slijedeći
EBV VCA IgM - POZITIVAN 0,32
EBV VCA/EA IgG - NEGATIVAN
EBV EBNA IGg - NEGATIVAN
Interpretacija EBV - moguća primarna EBV infekcija

Komentar; rana faza infekcije, preporuča se uzeti novi uzorak za 1-2 tjedna da se potvrdi pojava VCA IgG

ne razumijem da li ima mononukleozu ili nema ili je samo nekakav takav virus, doktorica kaže da će se vidjeti
on više nema temperaturu niti bolove i dobro se osjeca i limfa mu se smanjila, iste simptome ima još nekoliko djece koje znam
na što da pripazim jer je živahno dijete i da li možemo na more za 3 tjedna ?
oprostite na duljini poruke,

zahvaljujem

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema ovom nalazu postoji temeljita sumnja da je riječ o infekcioznoj mononukleozi. Svakako treba napraviti kontrolni nalaz i tada ćete znati zasigurno. Obzirom da je dobro, nastojte izbjegavati ekstremna fizička opterećenja, pokušajte ga stimulirati da se bavi nečim što ne uključuje previše trčanja i skakanja. Ne znam kakvi su nalazi krvne slike i jetrenih enzima. Ako se potvrdi da je riječ o mononukleozi, tada će biti riječ o blažem obliku bolesti. Može na more uz sva ograničenja koja sam naveo u narednih mjesec dana.

vanja8

Poštovani moj sin inače 16.godišnjak aktivan sportaš danas je dobio nalaz
EBV VCA/EA igG negativan
EBV VCA IGm negativan
EBV EBNA IgG pozitivan
Nalaz krvi uredan osim par dana smetnji zbog povećanih lim. čvorova na vratu koji su mu smetali dok guta.
praćenih sa temp. 37. Sada se "čvor" povukao normalno trenira , Šta nam je raditi?

Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi govore da je nekada davno prebolio infekcioznu mononukleozu. Sadašnje smetnje su najvjerojatnije povezane s nekom drugom virusnom infekcijom. Ako se dobro osjeća može nastaviti sa svim uobičajenim aktivnostima.