Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Moorov reflex ili ...

zp

Poštovani , imam bebu ( curicu ) staru 7 tjedana , urednog razvoja ,normalan porodjaj,Apgar 10/10 ,dakle sve super,zdrava,iskljucivo dojena beba.. u prvih mjesec dana narasla 6 cm i dobila 1400 g . E sad, znam da je moorov reflex normalan do kojih 6 mj ( imam još dvoje starije djece) , ali sam od jučer počela brinuti jer se ona jako boji,dakle čim je krenem dizati iz krevetića ili je spustim u krevetić ili na bilo koju podlogu ( krevet, prematalicu,kolica) ona širi ruke i noge,pri tome je jako ukočena,pokušava se uhvatiti za nešto ( najčešće za mene ,pa me cvrsto drži) i pri tome krene u strašan plač , baš silovito plaće i skoro da se neda ni smiriti ,sve dok ne dobije sisu . Isto tako ,ne spava cijeli dan,doslovno, zaspi na dojcii i stavim je u krevetić ,te je već za 5 min budna i želi natrag na dojku,i tako u krug cijeli dan ( cca od 5 ujutro do 22 sata ) ne spava duže od 10 min ( s tim da uredno zaspi na dojci svaki put) i stalno bi sisala , ima li to veze s tim istim moorovim reflexom,jeli to normalno da je toliko izraženo i kako postupati s time? Dosta sam uplašena od sinoćnje epizode njenog straha i plaća , još me toliko ne muči što 23 od 24 sata dojim i ds ne spava tokom dana ,koliko taj njen strah i vrisak . Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema opisu je Vaše dijete jako podražljivo, burno reagira na nenadane podražaje, teško se umiri i teže usniva. Važno je osigurati što manje podražaja iz okoline, ostati smiren, držati dijete uz sebe (kožom na kožu). Vremenom će to prestati, može potrajati još 2 mjeseca. Redovite preglede kod pedijatra treba obavljati kako Vam je savjetovano.