Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

NALAZ KRVI

vanna21

Poštovani
Moj sin uskoro star 4 godine pohađa vrtić već 2. god. i stalno je bolestan. Često ima bronhitis, te upale pluća. Prije 1,5 mj imao je bronhitis, nakon čega je 2 tjedna bio zdrav i onda opet isto. Nije dobio antibiotik nijednom, već samo prospan. Prvi puta se smirilo dosta brzo,no zadnji put nakon izljećenja bronhitisa, nastavio je sa kašljem i to jakim ( pocrveni,te čak i povraća šlajm)., ne može doći do zraka, dreti se,te grći, kašlje uzastopno i do par minuta uz veliku muku.Sada u ponedjeljak dobio je i temperaturu koja se javljala 2 dana,ali nakon sirupa za sniženje nestane.Jutros smo vadili krv i bris nosa i grla (nalaz će biti u ponedjeljak),a nalaz krvi je:
Leukociti 9,8
Eritrociti 4,86
Hemoglobin 131
Hematokrit 0,382
MCV 78,6
MCH 27,0
MCHC 343
Trombociti 332
Eozinofili 4
Bazofili 0
NESEGMENTIRANI 6
Segmentirani 42
Limfociti 38
Monociti 10
S C-reaktivni protein 21,1

Molim Vas da mi očitate nalaz i iznesete svoje mišljenje. Jer koliko vidim da su mu NESEGMENTIRANI visoki 6, a normala je 0-2, te CRP 21,1,a normala je 0,1-2,8.

Gledajući mojim "laičkim očima" čine mi se abnormalne vrijednosti spram normalnih.

Hvala unaprijed!

Darko Richter, dr. med.

Nalaz govori za virusnu infekciju, iako će u brisu porasti penumokok. Odluku o antibiotiku treba donijeti na temelju pregleda djeteta, a ne krvi.

vanna21

Pedijatrica mu je prepisala Silapen 1000 koji pije 3* po 2,5 ml. Malo mu je i grlo crveno.
Kašalj je uporan, te je jučer i danas kašljao uzastopno više od pola sata a pritom je i povraćao,uz sve one prije navedene mukesad
Da li česte upale pluća i bronhitis mogu dovesti do nekih većih bolesti, recimo astme, tuberkuloze, laringitisa i sl?

I molim Vas da mi odgovorite za CRP i nesegmentirane zbog visokih vrijednosti koje sam navela u prijašnjem pitanju, jer me strah zbog istih!

Hvala!!

Darko Richter, dr. med.

Da li česte upale pluća i bronhitis mogu dovesti do nekih većih bolesti, recimo astme, tuberkuloze, laringitisa i sl? ODAKLE VAM TO?

I molim Vas da mi odgovorite za CRP i nesegmentirane zbog visokih vrijednosti koje sam navela u prijašnjem pitanju, jer me strah zbog istih! U CITIRANOM NALAZU NEMA VISOKIH VRIJEDNOSTI.

grom

Poštovani,

moja je djevojcica sada stara 10,5 mjeseci (9 mjeseci korigirano - Praematurus eutrophicus 1950g/43cm, GD 33,2 tjedna). neuropedijatrica je zbog izrazite bljedoće tražila KKS. Danas izvadili krv (iz prsta). Kako do pedijatra ne možemo do sutra poslijepodne, molim Vas da date mišljenje o tom nalazu.
eritrociti 4.92 10e12/L
hemoglobin 71 g/L
hematokrit 0.252
MCV 51.2 fL
MCH 14.4 pg
MCHC 282 g/L
distr. eritrocita 24.0 %
trombociti 671 10e9/L
MPV 8.6 fL
leukociti 7.8 10e9/L
neutrofili 22.3 %
# 1.74 10e9/L
limfociti 63.5 %
# 4.96 10e9/L
monociti 8.1 %
# 0.63 10e9/L
eozinofili 5.2 %
# 0.41 10e9/L
bazofili 0.9 %
# 0.07 10e9/L

Unaprijed zahvaljujem

vanna21

Zahvaljujem se na odgovoru i sada mi je puno lakše, jer ste me istim umirili.

Darko Richter, dr. med.

Duboka hipokromna i mikrocitna anemija, koja je najčešće posljedica nedostatka željeza.
Da sam vam ja pedijatar, razmislio bih da li da dijete pošaljem i u bolnicu.

grom

Zahvaljujem.
Već smo u Klaićevoj.

lollypop

molim Vas da mi protumačite nalaz krvi, dijete 13 mjeseci. nalaz krvi je star dva tjedna, učinjen radi operacije i pogledao ga je samo anestezilog, pa me zanima i Vaše mišljenje.
WBC leukociti 9,62
RBC eritrociti 4,71
HGB hemoglobin 116
HTC hematokrit 0,354
MCV 75,2
MCH 24,6
MCHC 328
PLT trombociti 623

RDW-SD 39,2
RDW-CV 14,6
PDW 7,4
MPW 7,7
P-LCR 8,8
PCT 0,48

NEUT 16,1% / 1,55x10e9/L
LYMPH 73,3 / 7,05
MONO 7,9 / 0,76
EO 2,2 / 0,76
BASO 0,5 / 0,5
IG 0,2

mikro sedimentacija 4/8

granulociti-eozinofilni 0,02%
granulociti-nesegmentirani 0,02
granulociti-segmentirani 0,15
limfociti 0,73
monociti 0,08

na 100 leukocita: 1 metamijelocit

Darko Richter, dr. med.

Ako me pitate, da li je normalna: naravno da nije. Ako me pitate da li je abnormalna: opet kažem, naravno da nije. Sad, pitanje je zbog čega se anesteziologu nosi krvna slika, ako je on ne zna protumačiti. Vjerojatno zna i on, jer zna zbog čega ju je naručio.

grom

Poštovani
dijete je u bolnici primilo transfuziju (pitanje od 04.12) Trenutno je Hb120. Ponovna kontrola je za 2 tjedna. Kako sam dobila oprečna mišljenja, molim Vas za savjet. Naime prije 5 tjedana cijepljena je Prevenarom (1. doza). Hematolog smatra da nema zapreke u davanju druge doze dok pedijatar smatra da treba pričekati barem mjesec dana. Moje pitanje je da li se učinak cjepiva umanjuje ako se dvije doze daju u vremenskom razmaku većem od mjesec dana te hoće li zbog toga biti potrebno još koje cijepljenje?

Darko Richter, dr. med.

Za drugu dozu mrtvog cjepiva (u ovom slučaju Prevenara) reba pričekati 6-8 tjedana od transfuzije.
Nikakve druge peripetije nisu tu na vidiku.

stomas27

Poštovani doktore!
Imam i ja jedno pitanje u vezi krvne slike. Naime imamo kćer 2 godine (26mjeseci) starosti. Od 10 mjeseca vuče stalno neke upale itd. Prvo se oba uha upalila početkom 10-mjeseca, te je primala klavax dva tjedna. To se smirilo, a onda nakon 20-ak dana opet se uho upalilo, opet antibiotici, ali ovog puta Augmentin, a proširilo se i na bronhe. Dobila bronhitis (lijevo plućno krilo). Tek nakon što inhalacije nisu uspjele s Ventolinom, dobila je dvije injekcije i to se zaliječilo iliti smirilo. Ozdravila je 07.12.2009, ali smo je pustili doma do 12.12. kad smo je pustili u vrtić. Jučer je došla iz vrtića sa šmrkavim nosom i govorom kroz nos, a navečer u 18,30h temperatura 38,6, od koje je bila umorna, pa je zaspala supruzi na prsima. koju smo spustili sa lupocet čepićem. Kroz noć nismo mjerili temperaturu, ali na opip je bila malo topla, ali ne previše. Ujutro temp. 37.1. Vodili smo je kod dr, koja nam je rekla da je samo grlo malo blago crvenkasto (osim nosa koji curi), ali nas je poslala vaditi krv na naš zahtjev, pa evo krvne slike

K-Lkc 12,4 10E9/L
K-Erc 5.00 10E/12L
K-Hb 128 g/L
K-Htc 0.377 L/L
K-MCV 75.4 fl
K-MCH 25.6 pg
K-MCHC 340 g/L
K-RDW 12.4
K-Gran Nuetro S. 71.4
K-Lymfo 25.1
K-Mono 3.5L
K-Trc 206 10E9/L

S-CRP 17.20 mg/L

Doktorica se dvoumila oko antibiotika navodeći da je na granici (čega?), ali nam je zbog vikenda propisala Amokscilin i rekla da joj počnemo davati ako sekret bude gust iz nosa, pojavi se temperatura i kašalj.

O čemu se tu radi

P.S Inače je vesela, ima dobar apetit, hoće i piti, igra se

Molim Vas lijepo za vaše mišljenje.

Darko Richter, dr. med.

Radi se o akutnom rinofaringitisu, koji je, možda virusni, možda bakterijski. S krvnom slikom ništa niste riješilli, osim što ste uboli dijete u prst.
Ja bih pričekao 3-5 dana, s obzirom da je temperatura pala, i, tek ako bi curernje iz nosa postalo žuto ili zeleno, dao bih antibiotik, koji bi u mojem izboru bio Sumamed, s obzirom da je Klavax već dobila i da je to isto amoksicilin.

grom

Poštovani, nastavljam na pitanje i odgovor od 16.12. Da li se odgoda odnosi i na cjepivo koje po kalendaru cijepljenja djeca dobivaju s navršenom godinom dana a koje bi po rasporedu trebala dobiti za 3 tjedna?
Unaprijed zahvaljujem

Darko Richter, dr. med.

Zapravo, niste rekli za koje cjepivo pitate. To može biti MPR a može biti i 5u1.
Za živa cjepiva, kakvo je MPR, treba pričekati 5-6 mj., a za mrtva,kakvo je Prevenar ili 5u1, čeka se 6.8 tjedana, kao što sam već javio.

Darko Richter, dr. med.

Da.