Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Napredovanje bebe

Ivana

Poštovani doktore,
htjela bih se uvjeriti da moja djevojčica dobro napreduje. Beba ima točno mjesec dana. Rođena je s 3220 g, dužine 52 cm. porod je protekao uredno, APGAR bio 10/10. Beba je na prirodnoj prehrani budući je samo dojim bez dohrane drugim umjetnim pripravcima. Sada na prvom pregledu imala je 3900 g a dužina "samo" 54,5cm. Najviše me zabrinjava taj njezin prirast u dužinu. Da li je to dovoljno budući su moja dva predhodna djeteta nakon mjesec dana na dužini dobila 5 cm?Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Ivana

Dr. Darko Richter

Sve je u redu. Najvažnija je težina. Iako je čovjek malen kao novorođenče, još ne može tako rano biti patuljkom.

Ivana

Poštovani doktore,
zahvaljujem se na Vašem brzom odgovoru budući ste na taj način umirili moje majčinske strahove.
Ivana

Jeanne

Postovani,
i mene zanima da li moja devojcica dobro napreduje. Rodjena je 1.04.2010 god sa 3400 gr, 52cm dugacka,Apgar 10/10. Prva dva meseca je pila samo moje mleko i napredovala na kraju prvog 720 gr, na kraju drugog 510 gr. Nasa pedijatrica je rekla da je to malo i posavetovala da dete dohranjujem formulom posle podoja. (u toku drugog meseca, devojcica je stalno plakala na grudima posle 5,10 min dojenja, ja sam mislila da je zbog jakog mlaza mleka, pa da je zbog grceva, nisam mogla da poverujem da nemam dovoljno mleka) U trecem mesecu njenog zivota, posle 10 dana kombinovanja, pocela je da odbija dojku tako da smo sada samo na flasici. Medjutim, ona i dalje malo manje napreduje, na kraju treceg 570 grama. Porasla je, i sada ima 62cm. Njeni obroci su na 3, nekad 4 sata, po prosecno 80ml, nekad, retko kad 120ml. Otprilike za 24h popije oko 550, do 600 ml. Inace, ja sam zadovoljna njenim razvojem, smeje se, hvata igracke rukama, prevrce se na bok, guce, i znam da nije bolesna, ali me interesuje da li je moguce da nesto nije u redu - pa jede tako malo - ili je povukla na mene (sa 19 kg sam krenula u skolu happy)
i jos jedno pitanje, kada da pocnemo sa sokicima ili kasicama, nasa doktorka kaze sa 3 ipo meseca a patronaza sa 6 meseci. Prosto nas samo zbunjuju.
Pozdrav, i, nadam se duhovitom odgovoru!!!!

Darko Richter, dr. med.

Mislim da dovoljno dobro napreduje. Bilo bi dobro da u svojoj dobi od 3 mj. pojede 6 ×120-150 ml.
Sada, kada je više ne dojite, potpuno je svejedno kad će početi piti sokiće: može još jučer, a ne mora do svog sprovoda. Što je to toliko bitno u sokićima?

Jeanne

Hvala doktore na brzom odgovoru, drago mi je sto mislite da dobro napreduje, a o sokicima necu vise. Preformulisacu pitanje, da li da detetu uvodim dohranu pre sestog meseca (doktorica je rekla da moze sa tri ipo, cetiri, prvo voce pa onda povrce ) ili do sestog da je hranim samo adaptiranim mlekom. Ja sam mislila da ne napreduje dobro na formuli pa nam zato uvode drugu vrstu hrane...
Pozdrav i hvala jos jednom

Darko Richter, dr. med.

Ja bih je dojio do navršenih 4 mjeseca. Sve ostalo je praktički već diversifikacija, bilo da dajete kravlje mlijeko koje se službeno naziva adaptiranim, bilo da joj dajete šnicle od noja, miksane s malo konzervansa. Sve ovisi što dijete hoće, koliko je majka normalna ili napredna, i što ima na piajci.

Jeanne

Poštovani doktore, evo mene opet happy ovoga puta sa drugim detetom. Vanja je rodjen 07.08.2011 god. težak 4.950 dugačak 60cm. Nikakvih komplikacija nije bilo, lak porodjaj, prirodan, njegovi svi nalazi su dobri, glikemija 3, 7. Izašli iz bolnice sa 4.750 posle 2 dana. Danas smo bili na prvoj kontroli i napredovao je 800gr i sve je to u redu da ja nisam iscrpljena od dojenja! Vanja zeli da sisa svakih sat , sat ipo, i to 5 minuta maksimalno (meni je let down refleks jak i dogadja se odmah po stavljanju bebe na grudi) i posle tih 5 minuta place i ne zeli natrag na dojku iako i dalje izgleda gladno. Bljucka malo, podriguje dosta i nocu jede na tri sata...osecam se pomalo iscrpljeno, posebno što imam devojčicu od 17 meseci kojoj moram posvetiti pažnju...Plašim se da nemam dovoljno mleka jer sam mu jednom posle takvog podoja dala adaptirano i pojeo je 90 ml, zaspao i spavao 3 sata u kontinuitetu. Šta uraditi?? Veliki pozdrav !

Darko Richter, dr. med.

Majka najbolje zna da li je dijete pojelo dovoljno. To je vaša dojka, ne od pedijatra. Čemu dojenje svakih 5 minuta? Zavedite red, najprije kod sebe, onda kod maloga, i sve će biti u redu.