Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

(NE)SPAVANJE

patricija1111

Poštovani gospodine Richteru,
imam sina starog 8 mjeseci. Nije dojeno dijete (Bebimil), s nepunih 6 mj.smo uveli dohranu-sada jede sve dopušteno za njegovu dob; dakle, s prehranom nemamo problema. Do 4.mjeseca starosti je spavao cijelu noć bez buđenja, no otada se budi svako malo, posljednjih 7 dana budi se svakih pola sata i plače.Nema još nijedan zubić, zubno meso izgleda isto već 3 mjeseca pa izbijanje zuba nije razlog nespavanja. Ukinula sam noćni obrok-zamijenila ga čajem, sokom ili vodom-iako ni to nije rješenje.Plače kada se probudi i zaspe samo ako popije decilitar tekućine-i tako do sljedećeg buđenja...
Pokušala sam ga malo ostaviti da plače-na savjet pedijatra,koji kaže da će zaspati kada se isplače, no kod njega to "ne igra" jer kad počne plakati, sjedne u krevetić i dere se dok mama ne dođe, sav crven, da ga ostavim dulje, imam osjećaj da bi se ugušio od plača..
Postoji li neka "metoda" kako da prespava noć noć bez buđenja ili kako da ga odviknem od bočice....?

Zahvalna na Vašem odgovoru; savjetu!

Umorna mama na izmaku snaga

Darko Richter, dr. med.

Metoda jest uredan i priordan život u zajedničkom bilu cijelog domaćinstva. Ne možete vi buljiti u televiziju do ==:30 h, i očekivati da će on piraj vas posve normalno spavati. A djeca u toj dobi počinju i sanjati, ili mi tako mislimo, i izgleda da doživljavaju i prve strahove. Sve zajedno, ovi problemi u inače zdravog djeteta odraz su, ne djetetovih zubiju, nego nereda u općem bioritumu ukućana.

ksen

Postovana, evo, od moje dvoje djece, niti jedno nije spavalo dobro. S prvim smo izmisljali razne bolesti i promjene kao uzrok tome, a s drugim smo bili malo pametniji, pa se potrudili sto prije rijesiti taj problem. Sve u svemu, problem je tome sto svakom ponudjenom pomoci djetetu da zaspe u stvari mu odmazete na nacin da s vremenom vise nije u stanju samo zaspati i kod svakog okreta ili pliceg sna, ono trazi tu istu pomoc. Na kraju, niti se dijete naspava, niti Vi. Noc je za spavanje, ne za jedenje, pijenje niti igranje i to je poruka koju dijete treba shvatiti (naravno, ovdje ne govorim o prvih par mjeseci zivota kada je normalno da djeca jedu nocu). Preporucila bih Vam knjigu: Kako nauciti dijete spavati bez plakanja autorice E. Pantley. Dosta dobro oblasnjava zasto se djeca nocu bude i kako ih nauciti da prospavaju noc. Meni je pomogla i mi danas prilicno dobro spavamo. Nadam se da cete i Vi.

Darko Richter, dr. med.

Ja ne znam zašto je Bog ljudima dao automatizme, koje ne moraju učiti, kada ti isti ljudi od toga prave nauku, jer više ne značju živjeti po prirodi, već za skoro sve se moraju vještački informirati, na internetu.
Ovako ćemo pisati i proučavati knjige o tome kako spavati, kako jesti, kako sjediti, kako hodati, kako kakati, kako disati, i da ne nabrajam. Pa ne živimo radi tih stvari.
Kada slušam ili čitam sve ovo, ja se doista pitam zbog čega me Bog kaznio da sam se morao roditi u ovom najnaprednijem dobu čovječanstva, kada samo što ne napučimo svemir, i što ne napravimo vlastite moždane stanice, pa da smo kao bogovi, a još se ne znamo pošteno naspavati niti normalno vršti nuždu. Za sve moramo nekoga pitati. Bit će da je Orwell ipak imao pravo, da je negdje iza svega Veliki Brat, a, ako ga i nema, ljudi su o njegovom liku postali ovisni.