Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

NEMIRNA PRVA FAZA USPAVLJIVANJA

tinka3006

poštovani,moja mala ima tri mjeseca i kod prve faze spavanja jako je nemirna. šakicama ide po glavi,nosu,ušima,često plače dok su joj zatvorene oči,ponekad i sama sebe ozljedi prstima,npr. kad prstima ide ravno u OKO..JEL MOGUĆE DA SANJA I DA LI JE MOGUĆE DA SMO MI PRETJERALI SA STIMULACIJOM BEBE U SMISLU IGRAČAKA KOJE BLJEŠTE,ISPUŠTAJU RAZNE ZVUKOVE,DA LI JE TO UOPĆE PRIMJERENO ZA DIJETE TE DOBI,A ZADNJI TJEDAN JE (ZBOG ONOG NAVODNOG HIPERTONUSA) BILA TRI PUTA KOD DOKTORA PA JE MOŽDA ISPREPADANA TJ. TO SANJA.
pITANJE JE ZAPRAVO DA LI DIJETE U TOJ DOBI MOŽE IMATI TAKVE SNOVE DA RADI TAKVE POKrete?
Hvala na odgovoru i ispričavam se zbog velikih slova. skužila sam tek kad sam sve napisala.

Darko Richter, dr. med.

Da li vi mislite da će itko ikada, do sudnjega dana, otkriti da li dijete u toj dobi sanja?
Da li ste pretjerali, to znate samo vi, odakle da to ja ili bilo tko drugi izvan vaše kuće zna?
Je li vam palo na pamet da je možda nešto svrbi? Je li joj koža suha? Pa nije sve u Freudu i snovima.

tinka3006

Hvala na odgovoru.
Ne vjerujem da ju svrbi jer kako bi ju svrbilo baš kad utone u prvi san,a inače ne?Mislim da svrbež ne bira po tom pitanju.

Darko Richter, dr. med.

Svrbi je onda kada vi to vidite, a to je kada sunašce krene spavati, jer je tada gledate. Poslije ugasite svjetlo, i tvrdo spavate. Tako da bolesti djece u više od 50% slučajeva ovise o tome da li njihovi roditelji žive u istom ili suprotnom turnusu spavanja. Jer, što roditelji ne vide, njima nije problem, a što vide, makar i snovide, samo s time masiraju liječnike.

tinka3006

Izuzetno vas cijenim pa mi je teško proturječiti ili se ne razumijemo.
Ja svoje dijete gledam možda i previše,da sam bar od onih majki koje puste dijete neka plače,neka bude samo..bilo bi jednostavnije i nikad,ama baš nikad dijete nije bilo budno,a ja spavala.
Može li biti od tjemenice? Pokušala sam sa baby uljem i posebnim sredstvom,ali ne ide. Da li sljedeće u obzir dolazi antimikotik?
Ako je to samo estetski problem,ima li potrebe ju tretirati? Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ja je ne bih liječio dok ne znam što bi to trebalo liječiti. A, po meni, teško da će vam itko postaviti dijagnozu, jednostavno jer se tu ne vidi neka bolest. Možda ona vas ispod oka gleda, pa kada vas ugleda, postaje nemirna. Osjeća da joj ni u snu ne dajete mira.