Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

neutropenija i anemija kod bebice...

silvanaivan

Postovani,
Molila bi ako mi mozete reci detaljnije za ovaj nalaz:
Eritrociti 4.51
Hemoglobin:107
MCV 67
MCH 24
Hematokrit 0.30
Leukociti 9.4
Trombociti 227
DKS
seg 37
Ly 53
Mo 6
Eo 4
Bebica mi ima 10 mjeseci i vec od 3mjesec se borimo sa neutropenija i anemija.Zanima me kako da izracunam koliki je apsolutni broj neutrofila na nalazu gdje nije izdvojeno i dali idemo na bolje ili ne?Na prijasne nalaze neutrofili su se kretali od 260 do 580 sto mi je doktorica rekla da je jako nisko i da mora biti iznad 1500.Ali kako da znam sada ja koliki je taj broj na gore navedeni nalaz?Bebica mi ima i aktivni refluks2 stepen pa mi je vec 5 mjeseci preventivno na Cefixim od 1mll na dan,pa ako bi mi mogli rjeci dali i on moze sudjelovati u unistavanju tih neutrofila?U 12 mjesecu punkcija kostane srž je pokazala da se manje stvaraju te neutrofile,a krvna slika je pokazala da ne postoje antitjela koi ih unistavaju u krvi-mada su mi rekli da su oba testa sa 50-60% tacnosti.
Molim vas za savjet i odgovor.
Unapred zahvalna i ljep pozdrav
Mlada mama..

Darko Richter, dr. med.

Anemiju ima, ali neutropeniju nema niti blizu.
Ako su mu, od 9,4 luekocita, 37% neturofili, onda to iznosi 3478 neutrofila/mm3, i to je više negou uredan nalaz. Tako da nemam pojma odakle bujnoj mašti maha da mudruje o neutropeniji.
Ali, kako rekoh, anemiju ima, i to je, po svoj prilici mikrocitna i sideropenična (od manjka željeza) anemija.

silvanaivan

Najprije hvala vam na brzi i precizni odgovor.
Zbog anemije mu dajem svaki dan po jedna mala zlicica Legofer i trudim se mu kuhat povrce i voce bogato zeljeza.Dali mogu bilo sta drugo da uradim?Mali jede ali apsolutno sve sto mi jedemo za stolu samo spremjeno ko kasicu i bez zacina, a njegova pedijatrica mi kaze da tako radim mogucnost da mi postane alergican na puno toga i da je jos uvjek mali za na primer spinat , kiselo vrhnje za bebice,prerađene vocne jogurte sa borovnicu na pr...kravji sir,kinder cokoladicu za desert.....i jos puno toga...ja i moj muz smo jeli apsolutno sve nakon 7 mjesecu kako kazu nasi roditelji i niko nije alergican na nista, ali sad se ipak boim da ne nastetim svom sinom na bilo koi nacin?Isto mi kaze da prestanem maltretirati djete stavljajuci ga na bukalin jos sa 8 mjeseci i da i to nije zdravo, a ja sam to radila zato sto mi je mali imao e-coli 3 mjeseca, tako je vjerojatno nastao i taj aktivni refluks od 2 stepen, ali otkad mi kaki u bukalin svi nalazi od urino kultura su mu sterilni a mali sada sa 10 mjeseci mi uredno kaze kad mu se kaki.Dali je mozda ona ipak u pravo za necim ipak je ona pedijatar a ja samo zabrinuta mama?
Hvala na razumevanju i ljep pozdrav...

Darko Richter, dr. med.

To za tutu nemam pojma. Ne spada u medicinu. Da li će netko na čučavac, engleski kondut, japanski robotizirani zahod, ili bukalin, stvar je mogućnosti i osobnog izbora.
Ali, neutropenije nema.

silvanaivan

Bar ste me nasmijali....i to sa pravom...
Recite mi molim vas dali mogu uciniti bilo sto drugo u vezi sa zeljeza, da mi nebude mali anemican...?

Darko Richter, dr. med.

Ne znam što mislite. Što biste još htjeli? Prima željezo, i kvit.