Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Niski trombociti

karlomia

Imam dijete od 5 i pol godina .u 3.mjesecu smo završili u bolnici radi niskih tombocita koji su tada bili 30 i hemolize krvi.Mi se kontroliramo stalno i kreću se od 40-90.Doktori nam rekli da neće trajati duže od 6 mjeseci što traje već 9.nema nekih smetnji osim kad mu padnu trombociti tobije petehije i pun je masnica.Ne koristimo ništa od terapije ali nije nam svejedno kad kažu da se pazi udaraca u glavu i nekih velikih kretnji kkad su mu tako niski.Ostala krvna slika je u redu.Koliko to još može trajati dugo i kakav je tijek te bolesti?Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nažalost premalo je podataka da bi se mogao dati neki savjet i mišljenje. Pretpostavljam da je napravljena opsežna hematološka obrada, da su određena antitrombocitna i anti eritrocitna antitijela... Navedeni problem je isključivo za hematologa, te ako niste sigurni da li je sve napravljeno zatražite drugo mišljenje - također od pedijatrijskog hematologa.

karlomia

Da jesu i sve je negativno,punkcija napravljena ali nalaz kaže da nije bilo dovoljno sublimata.U principu svi su nalazi uredni osim trombocita koji šaraju od 40 do nekih 90.Dobro se osjeća osim kad mu padnu trombociti dobije petehije i modrice po tijeli gdje god da se malo lupi ili ako ga se negdje čvršće primi.Kontroliramo trombocite bar jednom tjedno nekad i češće kada su u padu.Drugih poteškoća nema osim toga sve je ostalo u granicama normale.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mislim da bi trebali zatražiti drugo mišljenje pedijatrijskog hematologa - dajte mu sve dosadašnje nalaze na uvid.

Oracle111

POSTOVANI,

porodila sam se prije 3 tjedna. Naime do 37 tjedna sam bila Aspirin 100mg, jer je sam imala mutaciju gena,prevencija trombofilije. Sada na kontrioli nalaza nakon poroda trombociti su preniski. Vrijednost je 54, a referente vrijednosti su od 150 do 450.

Molim Vase misljenje.

Srdacan pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Morate se obratiti hematologu, potrebna je kontrola trombocita i koagulacije te odluka o eventualnoj daljnjoj terapiji. Drugo ništa ne mogu reći ovim putem.