Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Nosić i stolica

Betiga

Poštovani,
dijete ima 3 mjeseca. Kada je imao 1 mjesec ima bijele šmrkljice u nosu. Ne smetamu kod dojenja, malo možda kod spavanja ali samo kada se grči odnosno kada ispušta vjetrove. Svaki dan mu čistim nosić sa fiziološkom i prilikom toga uvijek izvučem okruglice bijelih bala iz nosića. Pedijatar je rekao da je to normalno, da samo treba što više fiziološke stavljati u nos. Meni je to malo previše i bojim se da ne oštetim sluznicu nosa. Da li mu mogu pomoći na neki drugi način? I da li je moguće to dovesti to u normalu odnosno da se šmrkljice više ne stvaraju.

Zanima me i vaše mišljenje o homeopatskom liječenju za diječije tegobe (nosić, izbijanje zubića i sl.)

Što se tiće stolice zanima me kako i tu pomoći dijetetu. Ima periode kada ne kaka po 6 ili 7 dana pa mu pomažem sa toplomjerom ili sa zaslađenim čajem od kamilice. To mi se isto čini dosta radikalno, a i vidim dosta oprečnih mišljenja. Zanima me Vaše mišljenje kako pomoći najbezbolnije djetetu.
Srdačan pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Što se tiče nosa, najbolje ćete mu pomoći da mu n išta ne kapate u nos. Zato mu i curi.
O homeopatskom liječenju nisam učio i ne znam ništa. Mene podsjeća na financijski inežnjering - neki ljudi ni od kuda obaćavaju vam da ćete se obogatiti preko noći, samo ako njima date novac.
A što se tiče stolice, ne znam što vi tu djetetu trebate pomagati. Je li vas dijete molilo da mu pomognete, i kako?

Betiga

stolica:
Nije riječima, ali vidim da se muči. Kada je govance blizu onda i kada prducka to i smrdi, a i nervozniji je. Koliko je uopće normalno da dijete na dojci bude bez stolice. Da li to znači da mu se uopće ne pomogne već da čekam da priroda učini svoje?
Nosić
znači ne dirati nosić?

Darko Richter, dr. med.

Nos ne dirati, pogotovo ne ukapavati, pogotovo ne fiziološku otopinu. To je kuhinjska sol (slično Vegeti).
Da li je normalno da dijete na dojci nema stolicu? Ne znam ima li išta normalnije od toga. Asimilira sav obrok, zato je majčino mlijeko - majčino mlijeko. Mi u 21. stoljeću ne znamo što je znao kromanjonac ili kromanjonka i njezina svekrva još prije 40.000 godina.
Meni se čini da vi već zarana previše prčkate po nečemu što vam je priroda dala da "nosite", a niti ste to stvorili, niti ćete vi to popravljati. Vi to treba da nosite, i dalje.

Betiga

Evo već 10-ti dan nije kako. To je normalno? Ništa ne poduzimati? Kad kaka kaka?

Darko Richter, dr. med.

Kakoizgleda trbuh? Koliko je dobio na težini u tih 10 dana?

Betiga

Trbuh je mekani. Dobiva na težini, ako ćemo po vagi na kojoj stanem ja pa onda uzmem njega u ruke.

Betiga

I da ja sada potaknem sa toplomjerom stolicu ona bi odmah krenula. I kad se pokaka nakon 7 dana, pokaka se obilno, jako obilno. Nije mi jasno zašto je prije kako poslije svakog podoja, a sada ima neki zastoj. Inaće je jako veseli i napredan. Dobio je u 2 i pol mjeseca 3 kile.

Darko Richter, dr. med.

Ako je stanje takvo kakvim ga opisujete (konačno) u zadnjem pitanju, tj. da dugo ne kaka, a na mehanički podražaj izađe obilna stolica, to bi moglo biti za dječjeg gastroenterologa. Meni pada na um neka blaža stenoza anusa, ili tzv. ultrakratki Hirschprung. To bi trebalo ispitati. No, ako uredno napreduje, makar i ispadnu ove dijagnoze, neće biti ništa strašno.

Betiga

Zanima me čime onda čistiti zaštopani nos, odnosno kako postupati sa bebom kad joj se zaštopa nosić?

Darko Richter, dr. med.

Recimo da je mislim da nosiće ne treba puno dirati.
Jer tako završavate na odštopavanju svih otvor na tijelu.

Betiga

Ni kad malo dijete ne može ispuhati nos??? Zašto onda puno pedijatara preporuča fiziološku i to u velikim količinama da se toči u nos??

Darko Richter, dr. med.

Zato što su roditelji od nosa napravili glavni razlog posjete pedijatru. Što da on kaže 30 puta na dan tijekom hladnijeg godišnjeg doba tim roditeljima × 2-3 (jer uvije ima još pametnijih potpitanja)?
Svugdje u svijetu glavni razlgo odlaska pedijatru je temperatura. U Hrvatskoj je prvomjesto zauzeo "nosić". Već mi je mučno objašnjavati zašto i zbog čega, jer iz toga se uvijek izlegne neka polemika. No, bit ću jasan: to je zbog toga što roditelji danas u Hrvatskoj imajuj velikih problema sa uzgojem i odgojem djece. Nemaju prioritete, djeca rastu po televizijama, ulicama, sektama i školama, a roditelji se brinu za nosić. I tu se iscrpljuje velik dio njihovih briga. Pa to dojenče od 6 mj. normalno bi trebalo poživjeti još 70-80 godina. Pa što je prije kada nos nije bio u fokusu, a jednako se začepljivao? I št oje sada, kada je nos isto tako začešljen američkoj djeci, ali, uvjeravam vas, pedijatar im niti ne padne na pamet (skup je). Pa ipak odrastu, i vladaju svijetom, iako ima i većih država i brojnijih i starijih naroda od njih.

Betiga

Dijetetu ne dirati nosić ako je začepljen?

Darko Richter, dr. med.

Zašto vi mislite da se o tome morate konzultirati s pediajtrom?

Meemee

Meni je ovo presmijesno big-smile
Dr. Richter, svaka cast kako vam se da. Ponavljat. Ponavljat. Ponavljat.
P.S. Ja sam ona kojoj je dosadno... ne obracajte paznju blunk

Darko Richter, dr. med.

Repetitio est mater studiorum.
Kada Hrvat/-ica dobije odgovor koji ne očekuje, napravi se gluh/-a. A gluhom možete ponavljati unedogled, pa čak i napisati, ali, ako je to kognitivna gluhoća, onda se tu ne da ništa napraviti.