Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

osip

mama

Postovani,
kcerka ima 3,5 god. Jutros joj se pojavio sitni tackasti, blago crveni osip po licu, vratu, malo po rukama i ledjima. Osip je zaista blag i jedva primjetan. Nema povisenu temperaturu, opste stanje je uobicajeno. Nikakvi drugi simptomi.
Pianje je sledece (ukoliko je uopste moguce dati misljenje bez da vidite kako to izgleda) da li ovo moze biti neka alergija (npr. na sunce iako do sada nije imala takvih problema) ili je moguce da je u pitanju rubella (iako je vakcinisana mo-pa-ru).
Hvala i pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Rubela nije, jer ona se ospe od glave do pete prvog dana, ma kako mogla biti blaga. Sve ostalo na svijetu uvijek je moguće.

mama

Hvala.
Otisli smo poslije podne do dr-a. Ne zato sto smo sloni da mu trcimo cim nesto nije po PS-u, vec vise zbog druge djece u vrticu, Ispalo je ovako: sto se osipa tice nije mu posvecena neka specijalna paznja sto se pregleda tice i nije bilo ni nekog posebnog stava(vrucina, znoj, alergija - propisan loratadin sirup par dana). Medjutim dr. kaze da joj je grlo upaljeno (nije joj slusala pluca), mada se kcerka ne zali niti djeluje kao da ima neki problem sa grlom, nema temperaturu, ne kaslje, jede i guta najnormalnije. I propisa i antibiotik. Pa onda rece da uradimo bris grla i nosa i isprati nas. Sad, ja joj danas antibiotik nisam dala, jer ako cemo vec raditi te briseve sutra, pretpostavljam da bi on mogao poremetiti stvarnu sliku. A i bez obzira na to, a s obzirom da ona za sada potpuno normalno funkcionise ima li smisla odloziti primjenu antibiotika dok ne dobijemo nalaz ili dok ona ne pocne pokazivati barem neke simptome bolesti (osim ako osip nije povezan sa grlom, a za sto nikako nisam stekla dojam iz sturog dr.-ovog obracanja).
Hvala jos jednom i oprostite na gnjavazi (da budem iskrena sve ovo pisem zbog tog nesretnog antibiotika, mozda grijesim , ali kod nas ih propisuju i kapom i sakom i kad treba i kad ne treba i "za svaki slucaj" itd...)

Darko Richter, dr. med.

Ne treba stalno trčati doktoru, jer, onda se dobije ono što svi ionako dobiju, kako sami zapažate. Obrazloženje da ste trčali doktoru "zbog druge djece", odbacuje se (overruled). To bi značilo da ipak mislite da je djetetu nešto, i to nešto zarazno, pa se tom mišljenju priklonio i vaš dr., i da to potvrdi, začinio dijganozu s grlom. Što je tu čudno. Medicina može valjati samo ako valjaju pacijenti. Ne postoji dobra medicina na zdravim pacijentima, jer, ona tada može samo škoditi.

mama

Postovani,
ovo je nastavak na onu pricu od gore. Naime, u srijedu ujutro smo uradili bris grla i nosa. Osip se povukao u cetvrtak. Inace najizrazeniji je bio po licu (odakle je i krenuo tj. prvo se pojavio) i vratu. Nesto i po ostatku tijela ali bitno manje u odnosu na lice. Jezik je izgledao normalno. Danas smo dobili nalaz (zbog praznika, vikenda...). Streptokok grupe A. Pitanja:
- jasno mi je da jeste streptokokna infekcija, ali da li nuzno jeste i sarlah (osip nije tako tipican). Dijete ide u vrtic, ali druge slucajeve nisu pominjali (Otac i ja cemo sutra napraviti briseve) i da li uopste ima veye kada je streptokok prisutan je li sarlah ili nije (s aspekta eventualnih posljedica)
- dr joj je danas ordinirala ospen 750 sirup i jos jednu inekciju antibiotika kroz tri dana kao i (sad mi oprostite jer malo je necitko) crystacillin 1.000.000 - nesto sto sam kupila u ampuli i ponijela kod med. sestre da razmuti i sto sad treba da joj kapam u nos 3xdnevno po jednu kap. Obzirom da je stanje djeteta bilo o.k. i da se nije zalila na bolove u grlu, nije imala temperaturu, sasvim normalno jela i gutala, a i onaj osip prosao kroz dva dana nismo joj odmah dali antibiotik - dok ne stigne nalaz. Da li ovo kasnjenje u terapiji (6-ti dan od izbijanja osipa pocinjemo sa antibiotikom) moze uticati na uspjesnost lijecenja
- citala sam kakve sve posljedice mogu biti kod ovakvih infekcija, koja je vjerovatnoca uz ovakvu terapiju da do necega takvog i dodje i koje bi ste pretrage i u kom slucaju jos predlozili
Izvinjavam se na opsirnosti
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Osip ne odgovara šarlahu.
Nije mi jasna terapija koju dijete dobiva a zove se "cristacillin". Ako se to kapa u nos, onda treba znati da to nije lije za kapati u nos.
Ja bih pokušao eradicirati streptokoka grupe A iz ždrijela.
Da li i kada on napravi posljedice, za moje je iskustvo sasvim nepredvidivo, i najvjerojatnije nije istina da grlo mora jako boljeti, pa da nastane reumatska groznica ili glomerulonefritis. Ono što je za te komplikacije bitno jest da se radi o reumatogenim ili nefritogenim sojevima i da na njih nastane imunološka reakcija. A to se katkada ne vidi klinički.

mama

Hvala
Provjerila sam, tako se ta stvar zaista zove a zasto je propisana za u nos ne znam.
Da li postoji nacin da se utvrdi o kom soju bakterije se radi, odnosno ako klinicka slika nije posve vidljiva da li postoji nacin da se vidi ima li komplikacija ili ne , odnosno kakve posljedice (da li trajne) eventualne komplikacije izazivaju.
i samo jos ovo: Ne znam da li sam dobro shvatila, ali poenta je da nebitno da li se radi o sarlahu ili ne svaka infekcija streptokokom tip A (odnosno njeno pronalazenje u zdrijelu) bez obzira na intenzitet manifestacije (u smislu boli grlo, ne boli grlo, temperatura, bez itd.) potencijalno moze dovesti do pomenutih komplikacija.
Hvala jos jednom i pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Za komplikacije ne nebito je li šarlah ili ne (karlatinogeni sojevi), već jesu li reumatogeni, ili nefritogeni, a njih je općenito teže tipiziraiti i to se ne radi rutinski.
Uzmite obrisak ždreijal i titar AST-O (antistreptolizinski titar). Ako su pozitivni i visoki, terapije je indicirana bez obzira na sve ostalo.

mama

Postovani,
otac i ja smo uradili briseve i nalazi su negativni tj. streptokoka nije izolovana. Dakle, najvjerojatnije je da je kcerka bakteriju pokupila u vrticu. Sad pitanje: Posto sam gotovo sigurna da nemam sanse protiv ostatka roditelja ( u smislu da ce na moju objavu da je kod naseg djeteta izolovana streptokoka u grlu, svi krenuti da rade briseve svojoj djeci) imam li ikakav nacin da djelujem na individualnom nivou tj. da ucinim nesto kod svog djeteta sto eventualno moze smanjiti vjerovatnocu da se opet zarazi. Ako je moje pitanje glupo i ako ce vas odgovor biti: Da, drzite je pod staklenim zvonom, izvinjavam se unaprijed.
Hvala i pozrav

Darko Richter, dr. med.

Pitanje nije glupo, ali je dosadno.
S obzirom da imate puno vremena, evo vam jedan link, na kojem ćete od umnih ljudi doznati sve što vas ne zanima, a nećete doznati ono što vas zanima. No, ipak ćete biti zadovoljni.

http://iskra.bfm.hr/hrv/GuidlinesArticle.aspx?id=61

Radi se o hrvatskim smjernicama o "grlobolji", pa ćete, između ostaloga, vidjeti da tamo ne preporučuju traganje za kliconošama i ne savjetuju iskorjenjivanje streptokoka grupe A iz ždrijela.
Ako me pitate zašto to kažu, onda postoe dva odgovora: 1. navode beskonačno puno literature u svoju korist; i, 2. znaju da je to nemoguće.
Ja ne moram prorađivati svu tu literaturu, pa da mi je ono pod (2) samo po sebi jasno.
Međutim, da moje dijete ima streptokoka grupe A u grlu, ja bih ga eradicirao, milom ili silom, i baš me briga za smjernice i vrtić i druge roditelje.
Meni nije jasno zašto na Balkanu još uvijek traje ona uzrečica ponajvećeg sina naših naroda i narodnosti: Svi za jednoga, jedan za sve! Pa tog najvećeg sina mrze oni kod kojih se rodio, oni kod kojih se liječio i oni kod kojih se pokopao. I, izgleda, ne bez razloga. Ali, ne vide da su isti kao on.

Valkira

poštovani
danas sam primijetila osip po trbuhu. Blijedo crven i pomalo ispupčen,prvo sam mislila da je od vrućine,kad sam otklonila mogućnost vrućine i znoja,skužila sam da je to nešto drugo.
Neki dan su rađene pretage na urin, kks i urinokulturu. Urin i kks uredni,urinokultura pokazuje escherichiu coli deset na četvrtu. Kako se nalaz od urina i kks ne podudara sa nalazom od urinokulture,treba za 2 tj ponoviti pretragu.
Možda escherichia ima veze s tim,zato vam napominjem za te pretrage.

Što vi mislite? Ili je pak alergijska reakcija?
Hvala

mama

Citala "Hravatske smjernice...", cak sam mislila da pitam sta mislite o istima, ali nekako sam imala osjecaj da ce vas iznervirati. Naravno da radimo na izbacivanju bakterije, to nije sporno. Da sam bila dosadna, sto jeste jeste.
Hvala jos jednom
Pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Sve zavisi u kakvu je netko vezu stavio osip i urin/urinokulturu.
Urin i urinokultura su uredni.
Osip i urin/urinokultura nemaju veze.
Osip po trbuhu za mene ne neprepoznatljiv u nekom specifičnom smislu.
A vi lutajte dalje.

Postovani,bebi od 6 mjeseci se pojavilo crvenilo i pristici na guzi.dojena je prvih 5 mjeseci nakon toga sam joj uvela dohranu-do sada je jela bananu,jabuku,krusku,tikvicu,krompir,mrkvu,korabicu,sljivu,rizu,rizine pahuljice,kukuruznu krupicu i nije bilo nikakvih problema niti reakcija.no međutim jucer sam joj dala kasicu od prosa i mrkvice,fino je popapala al ujutro kad smo se probudile joj se pojavio to crvenilo i pristici..kroz dan joj se povuklo i za rucak je opet jela proso sa mrkvicom da bi se posljepodne osip prosirio.dal je to reakcija na proso il je nesto drugo u pitanju ?hvala vam na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne vjerujem da je riječ o reakciji na namirnice. Možda je stolica nešto kiselija obzirom na novu hranu, pa je samim time i agresivnija za kožu. Mažite kožu zaštitnom neutralnom kremom u debljem sloju.