Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Ospice

msedlar

Postovani, imam dijete u dobi od 10 mjeseci pa me, s obzirom na pojavu ospica, zanima, postoji li vjerojatnost da ih moje dijete dobije ukoliko dodje u kontakt sa zarazenom osobom jer jos nije cijepljeno protiv njih. Napominjem da sam ja kao malena cijepljena protiv ospica te jos uvijek dojim dijete uz to sto je na krutoj prehrani. Unaprijed zahvaljujem, uz lijep pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nažalost u ovoj dobi je Vaše dijete posve nezaštićeno i u slučaju kontakta s ospicama ima preko 98% izgleda da će oboljeti. Nemojte ulaziti u prostore sa zatvorenim sustavom klimatizacije (npr shopping centri) i odvedite dije na cijepljenje čim navrši 12 mjeseci. Ako ipak u međuvremenu spoznate da je došlo u kontakt sa oboljelim od osipca javite se u što kraćem roku infektologu koji može dati hiperimuni serum kako dijete ne bi oboljelo.

msedlar

Postovani, zahvaljujem na savjetu i brzom i konkretnom odgovoru. Molim Vas jos samo jedno, pretpostavljam da postoji opravdan razlog zasto se djeca ne cijepe protiv ospica prije 12. mjeseca, pa me interesira zbog cega je to tako. Hvala najljepsa.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U ranijoj dobi cjepivpo ne stvara zaštitnu imunost - dijete ne razvije otpornost prema ovim uzročnicima. U nekim zemljama, zbog epidemiološke situacije, cijepljena su djeca sa navršenih 9 mjeseci, i uočeno je da je postotak zaštićenosti bio niži nego kada se cjepivo primijeni sa 12 mjeseci.

55tovivi

Postovani,
Kolika je vjerojatnost da uredno cijepljeno dijete starosti 3,5 god. dobije ospice nakon kratkotrajnog, ali relativno bliskog kontakta sa oboljelim djetetom?
Zahvaljujem na odgovoru.
S postovanjem.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

2-3%, nakon 2. doze koja se kod nas daje u prvom razredu osnovne škole šanse padaju ispod 1%.