Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pad na glavu

Jaco18

Poštovani,

Imamo sina starog 1 godinu i 8 mjeseci. Prije 10-tak u igri ga je dijete gurnulo te je pao stažnjim dijelom glave o tvrdu podlogu. Inače ne dižemo paniku oko pada djeteta pošto padove smatramo normalnim u tom periodu odrastanja, no silina udarca je bila relativno jaka. Nakon pada dijete nije gubilo svijest te je spontano zaplakalo, nakon desetak minuta nastavilo sa istraživanjem i igrom. Naknadno nije povračao, nije bilo težih simptoma ozljede poput curenja likvora, zjenice OK... Uglavnom nije bilo nikakvih promjena u ponašanju te ih još uvijek nema. Jedina vidljiva posljedica pada je tvrda kvrga locirana na krajnjem dijelu tjemene kosti odnosno pri spoju sa zatiljnom kosti. Zanima me kod padova na glavu koliko može biti vremensko trajanje navedene kvrge? Odnosno pošto nismo vidjeli neku simptomatsku potrebu odlaska pedijatru da li navedena "kvrga" može biti indikacija da ipak odemo kod liječnika na pregled odnosno na neke eventualne pretrage?
Hvala na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Kvrga na glavi nastaje zbog krvarenja u potkožnom tkivu ili pokosnici. U pravilu se krv resorbira (rastopi) no može zaostati zadebljanje kosti koje se najčešće također gubi nako nekoliko godina tijekom procesa pregradnje (kosti se stalno razgrađuju i nanovo izgrađuju). Nema razloga za odlazak liječniku.