Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Petehije

ja11

Postovani doktore,

Imam sina od 6 godina,inace zdravog,bez vecih problema.
Unazad 2 tjedna na tijelu mu primjecujem petehije. Dobije 2,pa se one povuku,pa nakon par dana na drugom mjestu i tako zapravo svaki dan vidim da ima negdje drugdje. Trenutno ima 1 ispod pazuha,2 kod kljucne kosti.
Imam li razloga za zabrinutost? Kks smo zadnji puta radili prije 5 mjeseci i sve je bilo uredu. Da li ima potrebe da radimo neke pretrage ili da jos pratimo neko vrijeme. Drugim tegoba uz to nema,osim sitne prehlade.

Unaprijed hvala na odgovoru!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Potrebno je obaviti pregled kod pedijatra koji će najvjerojatnije zatražiti laboratorijsku obradu.

ja11

Hvala Vam na odgovoru! U meduvremenu smo bili kod pedijatrice,napravili smo krvnu sliku i sve je u redu. Trombociti 334, PV:1.03, INR:1.00.
Pedijatrica nista nije vise komentirala ni trazila,samo je rekla,sve je ok.
Dijete trenutno ima 3 petehijice. One se kroz par dana povuku,pa dode koja nova.
Da li smatrate da je potrebno jos nesto uciniti ili je dovoljno za sada samo pratiti situaciju.
Drugih tegoba nema.
Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Za svaki slučaj obavite pregled urina - treba isključiti mikrohematuriju - diskretno krvarenje i proteinuriju. Ako i taj nalaz bude uredan povećajte unos c vitamina.