Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Poteškoće sa spavanjem

List123

Poštovani doktore,
moj dečkić ima 7,5mj. Do 6mj. bio je isklučivo dojen, a od tada smo uveli jedan voćni i jedan povrtni obrok s piletinom, te pije vodu. Rođen je s 2950g, a sada imam oko 9400g. Od početka vrlo dobro napreduje na težini i jako voli sisanje.
Vrlo je znatiželjan i dosta je pokretan. Nekoliko tjedana već puže i diže se odnedavno samostalno diže na noge u krevetiću. međutim naši problemi su sa spavanjem postali poprilično neizdrživi. Naime kroz dan spava jako malo, a u zadnje vrijeme se često budi i po noći.
Ujutro se budi oko pola 8, zatim se malo igramo i oko pola 10 odspava još jedno 30-40min maksimalno. Onda spava oko 13h maksimalno 30min i možda još jednom tako oko 17h. Navecer ide spavati oko pola 9 najčešće. Međutim muka počinje kada zaspi i kada se počne buditi svakih 30min do 1h, a ne možemo dokučiti iz kojeg razloga. Po noći je to bilo dosada rijeđe, ali sada se zna probuditi oko 1h i ne želi opet spavati po sat vremena bilo da je među nama ili u svom krevetiću.
Uspavljuje se na sisi uz potom još malo nošenja, ali ga je nemoguće odložiti dok skroz nije čvrsto zaspao.
Što se tiče prehrane sisa ujutro oko pola 10, voćni obrok ima oko 11h, sisa oko 12.30h, ruča oko 14h nešto povrtno/piletina, sisa oko 16h, 19h i pred spavanje oko 20.30-21h.

Imate li neki savjet vezano za to spavanje? Da li je to jednostavno takvo dijete koje nije spavalica? Griješimo li mi nedje? Da li bi se još nekome mogla obratiti po tom pitanju.

List123

Nadovezala bi se samo da u zadnjih 3-4 dana ne spava od 1-4 sata po noći. Čak bi se najradije igrao i bilo koja tehnika uspavljivanja ne vrijedi. Ako ga i uspavam, na rukama spava, a u krevetiću ne.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Opisano se dosta često susreće u djece koja su na prsima. Pokušajte dati kašicu od žitarica navečer i potom podoj. Noću zamolite supruga da pokuša uspavati dijete a ako ne uspije stavite ga na prsa, minimalno koliko mora. Ne očekujem veće pomake dokle god traje dojenje, no vrijedno je truda i izdržite barem do navršene godine dana.