Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Povećani leukociti i eritrocita u mokraći

Doca-KG

Dali smo mokraću na na pregled, moje ćerkice koaj ima 4 godine,
jer se ranije žalila na bol u stomaku u donjem levom delu.
nalaz je bio da je malo povećan broj leukocita eritocita u mokraći,
dobila je da pije bactrim, jer su posumnjali na upalu
na sledećoj analizi mokraće broj leukocita je bio 32, eritrocita 2,
Uzeta je i krv , sedimentacija je bila normalna,
dat je nalaz mokraće na urino kulturu -nije bilo ni gljivica ni bakterija;
Ultrazvuk bubrega i bešike je bio u redu...
uzet je bris -nije bilo ničega,
provereno je i na dečijem odeljenju broj leukocita je bio 55.
dali smo juče ponovo na analizu broj leukocita je bio 72 a eritrocita 1do 2.
Lekar specijalista dečiji urolog kaže da nema ideju...šta je probelem
Dete lepo izgleda, lepo jede , im apetit, veselo igra se, ne žalis e ni nakave tegeobe.
Ako možete recite u kom pravcu da tražimo uzrok tih povećanih rezultata..Jer nešto nije u redu
Unapred zahvalan

Darko Richter, dr. med.

Nadopuna: eritoricti uopće nisu povišeni.

Darko Richter, dr. med.

Najbolje bi bilo da ne tražite ništa, ali, ako već ne možete odoliti, onda treba uzeti urin s predpranjem, i uz tourinokulturu. Ako je urinokultura sterilna, ne preporučujem ništa dalje. Inače, tzv. sterilna leukociturija može biti znak tuberkuloze bubrega, no to bi bilo jako, jako izuzetno u djeteta od tek 4 godine.

Doca-KG

Hvala na odgovoru, plaši nas taj nagli skok tih leukocita...
Urino kulturu smo davali, ona je bila sterilna. Pomislili smo i da nije alergija i svašta još...
Plašimo se samo da to ne ostavi neke posledice...a da mi nismo ni svesni šta se dogadja...
Mislite da to ne treba proveravati dalje, ili kontrolisati to...

Doca-KG

Ispravka.
Eritrociti su bili 34 kada ej leukocita bilo 55,
takodje je bolo 10 eritrocita kada je bilo 72 eritrocita.
Izvinite zbog greške...jer ni sami više nismo sigurni...
Unapred hvala

Darko Richter, dr. med.

Odgovor se ne mijenja. Oprati spolovilo, ponoviti urin i urinokulturu, i što manje gnjaviti dijete.

Doca-KG

Ponovili smo ponovo, nalazi mokraće -
subota
3 do 4 eritrocita 6 do 7 leukocita
ponedeljak
18 eritrocita , 90 leukocita

Nalaze urinokulture još nismo dobili...

Darko Richter, dr. med.

Ako urinokultura bude sterilna, kontrola urina za 3 mj., bez intervencija u međuvremenu. Ako pokaže infekciju, slijedi liječenje po antibiogramu, eventulano i obrada urotrakta, a najmanje ultrazvuk i potom mikcijska cistouretrografija.