Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povećani limfni čvorovi kod djeteta

Neshvacena

Pozdrav.
Pitanje o četverogodišnjaku:
S povišenom temperaturom (ispod 38) učinjena DKS zbog otečenog limfnog čvora (cca 3-4 cm) angularno te osjetnog jednog čvora aksilarno i dva lingvalno.
Abdomen uredan, tonzile hipertrofične bez ekskudata, ždrijelo kataralno.
CRP 7.0
E 4.41
Hbg 113
Hct 0.334
MCV 75,8
MCH 25,6
MCHC 338
RDW 15,3
Trc 294
MPV 8.3
Lkc 12.7
NEUaps 6.97
LIMFOaps 3.83
MONOaps 1.37
EOaps 0.48
BAZOaps 0.01
NEUTRO% 55.1
LIMFO% 30.3
MONO% 10.8
EO% 3.8
BAZO% 0.1

Čvor ispod vrata bio je jako povećan i prije otprilike 2 mjeseca kada je dijete popilo 10 dnevnu terapiju augmentinom i čvor se nešto smanjio u početku, a kasnije nismo posebno obraćaili pažnju kada smo na kontroli dobili potvrdu da je sve oK.
Sada je opet propisna ista terapija, počeli smo s davanjem lijeka i potrebna je kontrola po završetku terapije kada će liječnica odlučiti je li potrebna daljnja obrada.
Ima li razloga za brigu? Zašto antibiotik uz takvu krvnu sliku i jesu li ova minimalna odstupanja od referentnih vrijednosti razlog za alarm?

irena1404

Poštovani,

unazad 2 tjedna primijetili smo (na dodir) uvećane limfne čvorove iza uha kod 6-godišnjeg dječaka, a bez drugih znakova bolesti. Ranije smo to znali primijetiti ali u vrijeme bolesti, no u zadnje vrijeme je bio zdrav, osim blage prehlade prije 3-4 tjedna).

Jučer smo bili na pregledu pedijatrice koja je potvrdila da su uvećani limfni čorovi na prednjoj strani vrata te iza uha, no da su manji od 1 cm, pokretni, nisu bolni, te da je vjerojatno riječ o borbi s nekim infektom.
Danas smo izvadili krv, te su nalazi krvi (KKS, DKS, SE, CRP, jetreni enzimi) najvećim dijelom unutar granica, uz iznimku povišenih eritrocita: 5,12 (4,00-5,00) te ALT enzima: 23 (9-20).
Nikakve druge promjene nismo primijetili - dobrog je raspoloženja, apetita, ima energije.

Zamolila bih Vas da li je po Vašem mišljenju potrebno još nešto dodatno provjeriti ili pratiti.

Unaprijed hvala!

Neshvacena

Poštovani, doktore, htjela sam samo nadopuniti pitanje od prošlog tjedna.
Dijete već sutradan po pregledu nije imalo povišenu temperaturu već sada danima ima temperaturu 36,0-36,2°C.
Jako povećni čvor pod lijevim viličnim zglobom nije se smanjio, a primijetili smo i na desnoj strani još jedan veličine cca 2 cm.
Treba li takve čvorove dalje pregledati ili učiniti neke druge pretrage?
Hvala puno, zabrinuta mama

Neshvacena

Odradili smo kontrolu nakon terapije, čvor je i dalje povećan jednako, osjetim i na drugoj strani jedan, niže.
ALT 17
LD 303
CRP 0,2
Eritrociti 4,66
Hemoglobin 114
Hematokrit 0,358
MCV 76,8
MCHC 24,5
MCHC 318
RDW 15,2
Trombociti 332
MPV 11,2
Leukociti 10,1
Neutrofilni granulociti 3,01
Limfociti 5,56 (H 1,40-5,00)
Monociti 0,67
Eozinofilni granulociti 0,78 (H 0-0,7)
Bazinofilni granulociti 0,05
Neutrofilni granulociti 39,9 (L 30-72)
Limfociti 55,2 (H 15-55)
Monociti 6,7
Eozinofilni granulociti 7,7 (H 0-6)
Bazinofilni granulociti 0,5
Nesegmentirani neutrofilni granulociti % 3 (H 0-2)
Segmentirani neutrofilni granulociti % 31
Limfociti % 39
Monociti % 7
Eozinofilni granulociti % 11 (H 0-6)
Bazofilni granulociti % 1
Reaktivni limfociti % 8 (H 0)

Kako to Vama izgleda?

irena1404

Poštovani,

samo sam htjela dodati da je prošlo dva tjedna i da se situacija nije primijetila. I dalje na dodir osjećam da su limfni čvorovi iza uha povećani - teško mi je kao laiku reći jesu ii iste veličine.
Kod djeteta i dalje ne vidim nikakvih drugih simptoma niti promjena.

Za svaki slučaj šalje i cjelovit nalaz krvne slike:
Leukociti 6.4 (5.0 - 13.0)
Eritrociti 5.12 (4.00 - 5.00)
Hemoglobin 137 (109 – 138)
Hematokrit 0.398 (0.320 - 0.404)
MCV 77.8 (73.8 - 89.4)
MCH 26.9 (24.3 - 29.2)
MCHC 345 (300 – 350)
RDW 14.0 (11.9 - 16.2)
MPV 7.9 (6.9 - 11.3)
Trombociti 171 (150 – 450)
DKS
Neutrofilni granulociti 40.9 (30 – 72)
Limfociti 43.4 (15 – 55)
Monociti 11.6 (5 – 13)
Eozinofilni granulociti 3.5 (0 – 6)
Bazofilni granulociti 0.6 (0 – 2)
Neutrofilni granulociti 2.60 (1.40 - 8.00)
Limfociti 2.80 (1.40 - 5.00)
Monociti 0.70 (0.22 - 1.51)
Eozinofilni granulociti 0.20 (0 - 0.70)
Bazofilni granulociti 0.00 (0 - 0.20)

SE 5 (0 – 20)
C-reaktivni protein 0.3 (0.1 - 2.8)
AST 45 (24 – 49)
ALT 23 (9 – 20)
GGT 11 (4 – 22)
Amilaza 59 (23 – 91)

Bila bih vrlo zahvalna na Vašem mišljenju je li dobro učiniti još kakve pretrage.

Puno hvala na Vašem vremenu!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Neshvaćena:

nalazi su uredni, jedino ne shvaćam temperatura 36.0 - povišena? Ne treba ništa ddodatno činiti, samo pratiti kod primaarnog pedijatra.

Irena 1404:također ne nalazim ništa zabrinjavajuće u nalazima niti u Vašoj priči. Također preporučam praćenje pedijattra, dobro se postupilo što nisu dati antibiotici.

Neshvacena

Poštovani doktore, puno hvala na odgovoru.
Željla sam pojasniti ono što je nejasno: povišena temepratura koja se bila javila je vrlo brzo prestala, a dijete je 10ak dana imalo temperaturu 36 do 36,2°, tj. nešto nižu od uobičajene.
Ovaj tjedan je opet imao povišenu temepraturu dva dana, noću se preznojava, a danju temperatura varira od nešto niže do neznatno povišene.
Nema simptoma prehlade niti osipa, jedino ima nešto mekšu stolicu i dalje ima znatno povećan taj jedan LČ i nekoliko manje povećanih.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

amo ga treba pratiti, vjerojatno je opet ušao u novi infekt. Ako bude povišenja temperature ponovno treba obaviti pregled i laboratorijsku kontrolu. Ne bi smjelo biti ništa opasno.

Neshvacena

Poštovani doktore,
hvala Vam još jednom na odgovoru i na vremenu koje odvajate za nas zabrinute roditelje.

Možete li mi, molim Vas, reći, u kojem se vremenu može očekivati povlačenje, smanjenje otekline limfnog čvora? Našem je malenom čvor ispod vilice i dalje jako velik, preko 4-5 cm, ovalan, sada je to već preko mjesec dana. Je li za očekivati dugo povlačenje i koliko je to?
Ovaj tjedan, prilikom redovnog mazanja našla sam mu na obje prepone po dvije grudice, ovalne također, jedna iza druge, no, kako je to područje takvo "grbavo" ne usudim se reći jesu li to baš limfni čvorovi ili nešto drugo.
Dijete i dalje ima temepraturu ujutro i ispod 36, a žali se da mu je hladno i noću se znoji.
Naša je liječnica rekla, ako smo jako zabrinuti da možemo ići otorinolaringologu na dogovor o uklanjanju tonzila, međutim tonzile su sve vrijeme uredne, kao i grlo.

Molim Vas za savjet i ispričavam se što ponavljanjem zloupotrebljavam Vaše vrijeme.

Lijepi pozdrav, Neshvaćena

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Limfni čvorovi u opisano području na vratu uobičajeno ostaju povećani godinama. Sitni čvorići u preponama ne znače ništa zabrinjavajuće. Noćno preznojavanje, niža temperatura - nemoguće je ovako reći ima li kakvog značenja ili ne, provjerite s pedijatrom.

Neshvacena

Poštovani,
napravili smo u privatnoj pedijatrijskoj klinici uzv vrata i abdomena gdje je nađeno sljedeće: mezenterijski limfni čvorovi u razini doljnje polovine desnog bubrega uvećanih dimenzija, djelomično u konglomeratima, hipoehogeniji, uredne endomorfologije te uvećan angularni limfni čvor, uredne endomorfologije duljeg promjera 36 mm te također blago uvećani pojedinačni čvorovi drugih regija vrata. Žlijezde prema uzv vrata sve urednih veličina, ehomorfologije, smještaja i dimenzija. Ostalo uredno (trbušni organi, žlijezde u području vrata...)
Treba li takav nalaz pregled nekog speciajlista ili je i dalje dovoljno jednostavno čekati da prođe?
Hvala.

Neshvacena

Dodajem još podatak da je ponovljeno nešto nalaza, mjesec dana kasnije i dalje je prisutno 8% reaktivnih limfocita, kada se očekuje njihovo opadanje?
U morfologiji eritrocita označeno je mikro+ i hipo +, je li to u redu?
Hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Neshvaćena: ne nalazim ništa u nalazima što bi trebalo zabrinjavati. Ostalo ne mogu komentirati - prepustite se odluci doktorice koja ocjenjuje stanje i potrebu za daljnjom obradom.

Irena:

svi nalazi su uredu, prema opisanom nema potreba za daljnjom obradom.

Neshvacena

Poštovani doktore.
Dijete o kojem mo već pisali i dalje ima povećane čvorove kao i ranije.
Punktiran je najveći čvor (36 mm). Punkcijom je nađeno: 'Obilno celularan punktat - nalazi se mnostvo limfaticnih stanica u razlicitim fazama transformacije, makrofagi, limfoglandularna tjelesca, periferna krv.' Protumačeno je kao reaktivna promjena.
Biopsija se nije radila.
Preporučena je kontrola kroz par mjeseci.
Kako se dijete i dalje noću znoji, a ja (možda u prezabrinutosti) osjećam i pojavu male kvržice, ne veće od 0,5 cm u pazušnoj jami, učinili smo na preporuku nekih liječnika privatno neke pretrage.
HEMATOLOGIJA
Sedimentacija eritrocita 7 mm/h (0-20)
Leukociti 7.9 (5.0-13.0)
Segmentirani neutrofilni granulociti 32.3 % (30-72)
Limfociti 51.3 % (15-55)
Monociti 8.1 % (5-13)
Eozinofilni granulociti 7.7 H % (0-6)
Bazofilni granulociti 0.6 % (0-2)
Segmentirani neutrofilni granulociti 2.56 (1.4-8.0)
Limfociti 4.06 (1.4-5.0)
Monociti 0.64 (0.22-1.51)
Eozinofilni granulociti 0.61 (0-0.7)
Bazofilni granulociti 0.05 (0-0.2)
Eritrociti 4.41 (4.00-5.00)
Hemoglobin 115 g/L (109-138)
Hematokrit 0.344 (0.320-0.404)
MCV 78.0 fL (73.8-89.4)
MCH 26.1 pg (24.3-29.2)
MCHC 334 g/L (300-350)
RDW 15.1 % (11.9-16.2)
Trombociti 282 (150-450)
MPV 9.6 fL (6.9-11.3)
BIOKEMIJSKE PRETRAGE
Feritin 13 L (28-365)
Albumin u serumu 40.6 (28.0-48.0)
Proteini, ukupni 72 g/L (55-80)
LD 251 U/L (150-360)
CRP 1.1 mg/L (0.1-2.8)

U tom dijelu uglavnom sve uredno - osim tog sniženog feritina.

Elektroforeza serumskih proteina (s)
Ukupni proteini (s) 72 g/L (55 - 80)
Albumin (s) 58.3 % (55.8 - 66.1)
Alfa-1-globulini (s) 3.6 % (2.9 - 4.9)
Alfa-2-globulini (s) 9.4 % (7.1 - 11.8)
Beta-globulini (s) 8.7 % (7.9 - 13.7)
Gama-globulini (s) 20.0 H % (11.1 - 18.8)
Albumin (s) 42.0 g/L
Alfa-1-globulini (s) 2.6 g/L
Alfa-2-globulini (s) 6.8 g/L
Beta-globulini (s) 6.3 g/L
Gama-globulini (s) 14.4 g/L
Albumin/Globulini (s) 1.40 1.1 - 1.8

Molim Vas za tumačenje ovih povišenih gama globilina i mišljenje?
Hvlaa puno.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi su uredni, nešto više vrijednosti gamaglobulina ne znače boest.

Neshvacena

Nakon nekoliko mjeseci dijete je i dalje pod nadzorom.
kako ne možemo sada doći do liječnice za objašnjenje molim Vas za pomoć s tumačenjem nalaza razmaza:
u citološkom nalazu četverogodišnjaka imamo 2 eozinofilna granulocita, 2 bazofilna granulocita, 55 segmentiranig granulocita i 41 limfocit. Drugo ne piše ništa.
Za eritrocite stoji anizocitoza+ i hipokromazija lagana.
Posebni oblici: mikrociti, rijetke bazofilne punktacije.
Trombociti u razmazu +.

Čvorovi i dalje vidljivo veliki, dijete se žali na umor, noću se znoji.
Osim toga čini se dobro, urednog je apetita.

Na što upućuju ovi posebni oblici i ostali dio nalaza? Vrieme za kontrolu skraćeno je za 2 mjeseca.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sami po sebi nalazi ne ukazuju na neku specifičnu bolest.

Jaasmiinaa

Poštovani,
dete je staro 5 godina, pre petnaestak dana je imao ujed komarca, posle dan-dva počinje da dobija osip po koži (nalik ujedu komarca- u sredini belo, a okolo crveno)
Osip se svaki put javljao uz povišenu temperaturu do 38,5. Prethodne nedelje je dete bilo hospitalizovano jer se javio i gnoj u grlu sa otokom limfnih žlezda na vratu i u preponama. Dete je bilo jako umorno sa bolovima u mišićima. Temperatura je rasla desetak dana, a od pre 4 dana nema povišenu temperaturu. Urađeni su mu testovi na mononukleozu, kao i krvne analize. Lečen je antibiotskom terapijom, uz injekcije urbazona (urbazon 3 dana). Test na mononukleozu je bio negativan, a ponovljeni test daje rezultat "equivocal".

Poslednji nalazi krvi su rađeni u ponedeljak, a juče su preuzeti rezultati.
Molim Vas da mi malo pojasnite ove vrednosti, jer sam jako zabrinuta. Takođe Vas molim za savet kako poboljšati imunitet detetu i pomoći mu da bez posledica savlada bolest.

Unapred zahvaljujem na odgovoru.

Urin

Proteini Opalescira
Eritrociti sveži 3-5
Eritrociti smrežurani 6-8
Leukociti 3-5
Bakterije malo
Soli dosta soli amfornih urata
kristali malo kristala kalcijum-oksilata
Sluz dosta

Leukociti 16.2 (5.0 - 15.50) +
Neutrofili 20,7 (25,0-60,0) -
Limfociti 69,6 (25,0-50,0) +
Monociti 7,9 (1,0-8,0)
Eozinofili 0,9 (0,0-5,0)
Bazofili 0,4 (0,0-2,0)
Nezreli
granulociti 0,5 (0,0-0,6)
Neutrofili 3,38 (1,25-9,30)
Limfociti 11,3 (1,25-7,75) +
Monociti 1,28 (0,05-1,24) +
Eozinofili 0,14 (0,00-0,78)
Bazofili 0,06 (0,00-0,31)
Nezreli
granulociti 0,08 (0,00-0,06) +

Eritrociti 4,34 (3.60 - 5.70)
Hemoglobin 123 (108 – 143)
Hematokrit 0.355 (0.310 - 0.450)
MCV 81,8 (73,0 - 102,0)
MCH 28.3 (23.0 - 31,0)
MCHC 346 (260 – 360)
RDW 12.6 (11.9 - 16.2)

trombociti 262 (217-553)
MPV 11,1 (7,8 - 11.0) -
PCT 0,29 (0,15-0,50)
PDW 13,6 (15,5-17,1) -
P-LCR 33,8 (15,0-35,0)

AST 36 (10 – 42)
ALT 30 (10 – 40)
CRP 15,7 ( <10)

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Na temelju nalaza ne mogu reći o čemu je bila riječ, najvjerojatnije se radilo o virusnoj infekciji. Svakako treba ponoviti urin nakon što se opravi. Ako i nadalje budu prisutni eritrociti u povećanom broju treba se javiti nefrologu. Dok se sve ne razjasni nemojte davati ništa za pojačanje imuniteta, postoje varijante u kojima to može naškoditi ako postoji autoimuna bolest, što za sada nije moguće sa 100%-tnom sigurnošću isključiti. Zdrava prehrana, multivitamini i mirovanje - to bi za sada bilo sve.

Neshvacena

Može li niski IgA (<0.1) uz produženo povećanje više regija limfnih čvorova biti nešto bezazleno?
Ostala krvna slika, brojačem i mikroskopijom, markeri, proteini i enzimi su uredni, minimalno je povišen postotak limfocita: 55,1 (ref. vr. 15-55) i IgG: 14,81 (ref. vr. 6,4-14,2)

Hvala