Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povišeni jetreni enzim kod djeteta

gagana

Obzirom da se zaista ne razumijem u ovo što ću Vas pitati, to me više hvata panika. Mome su sinu unazad 1,5 god počeli žutjeti tabani. Pedijatar je rekao da jede previše južnog voća i savjetovao izbacivanje iz ishrane dok se žutilo ne povuče, ali isto se nije povuklo i tada primjećujem da i dlanovi počinju lagano žutjeti. opet doktor i opet ono standardno da dijete jede više zelenila. Inače na dodir potvrđuju da je jetra ok. Prije 6 mjeseci sin dobija astmatični napad i završava u bolnici gdje prilikom ispitivanja utvrđuju da su jetreni enzimi povišeni i to na način da je vrijednos ALT-a 15 a AST-a 70, ukupni bilirubin 13. Rade mu testove na hetaptitise, svi negativni, UVZ nalaz uredan. Dobio terapiju flixotidima i B vitaminom, uz preporuku da krvne nalaze ponovima za mjesec - dva. Nalaze jetrenih enzima opet smo ponavljali prije 2 mjeseca dana vrijednosti bile ALT 17 AST 68, krvna slika fantastična. Prije 3 dana ponavljamo sve krvne nalaze ALT 24 AST 72 bilirubin 10 kreatinin 50, ostali krvni nalazi odlični. Molim za savjet, šta dalje, osim dijetalne prehrane i B vitamina? Još bih dodala da je moj sin izuzetno aktivan (po nekima hiperaktivan), i da li možda astma i terapija flixotidama utiče na jetru? Ne bih da shvatim olako ovaj problem, ali i ne bih da unaprijed paničim. Bila bih zaista zahvalna za bilo kakav savjet!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom na opisane nalaze krvi žutilo nije uzrokovano povišenjem bilirubina nego je riječ ili o prekomjernom unosu obojene hrane (mrkva i ostalo povrće i voće slične boje) ili je naprosto dijte s više pigmenta u koži pa u zimskom periodu može izgledati žućkasto. Obzirom da je riječ o promjenama koje su izraženije na dlanovima i tabanima prva je mogućnost izglednija. Ne preporučam davanje B vitamina - ne vidim svrhu a nije niti sasvim bezopasno. Jetreni enzimi su blago povišeni (treba vidjeti normale dotičnog laboratorija). Ako nisu rađeni testovi na citomegalo virus i Ebstein barr virus tada ih treba napraviti prigodom slijedeće kontrole jetrenih enzima (dodati i gama GT te LDH).

gagana

Veliko hvala

Tarash

Poštovani,

molili bi Vas tumačenje nalaza:

K Hematokrit 0,410 0,320 - 0,404
K Granulocit segmentirani 72,3 0 - 72
K Monociti 1,9 5 - 13
K Eozonofili 7,9 0 - 6

S AST 68 24 - 49
S ALT 96 9 - 20
S GGT 90 4 - 22
S CRP 10,30 0,10 - 2,80

Ostalo je unutar referentnih vrijednosti.

Radi se o djevojčici 4 godine i 9 mjeseci (116 cm/22 kg), do sada bez težih oboljenja.
Žalila se na bol u grlu, nakon dva dana izbio osip po cijelom tijelu (sitni, točkasti, blagocrveni, povremeno je svrbi) i temperatura do 37,9 C koja se sustila sama od sebe nakon cca 6 sati. Od ljekova koristi Flixotide 2 x 1 potisak zdanjih mjesec dana i prije 2 tjedna je prestala s terapijom ventolina koja je trajala 10 dana 2 x 2 potiska dnevno - zbog lječenja bronhitisa.

Hvala i lijep pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nešto su povišeni nalazi jetrenih enzima, ostali nalazi nisu specifični - mogu biti takvi i kod virusne ili kod blaže bakterijske infekcije. Obzirom na enzime može biti riječi o virusnoj infekciji tipa infekciozne mononukleoze ili citomegalo virusne infekcije. No bez pregleda i kontrole nalaza nije moguće više reći.