Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

pregomin samo zbog ad

lukal

Poštovani dr Richter,imam sina od 5 mjeseci koji je isključivo dojen.Sa tri mjeseca imao je težinu 7250,62 cm što je bilo iznad prosjeka(rođen sa 4125 i 50 cm).Nekako u to vrijeme pojavili su se znaci atopijskog dermatitisa na glavi,vratu i prsima.Bili smo kod dermatologa i privatno i na šalati i djete je u tri navrata sa pauzama dobivalo razne kortikosteroidne kreme(beloderm u belobazi,geokorton i elocom u excipalu).Stanje bi se popravilo ali bi se nanovo sve kroz tri četri dana vratilo.Dermatolog na šalati traži kks,cink u krvi,te RAST na jaja ,kravlje mlijeko i gluten,te ukupni IgE,te izbjegavanje kravljeg mlijeka i jaja iz moje prehrane..Nalazi su svi uredni,a IgE je manji od 2.Dijete je na kontroli sa 4 mj. imalo težinu 7350.i 66cm(dobilo 100 g,al je narastao 4 cm),a sa 5 mjeseci 7690g i 67 cm.Na glavi i prsima dermatitis održavam parfenac i dr wolf kremom.Dr preporuča uvođenje pregomina i nadohranu sa istim.Moje pitanje zašto pregomin ako nema alergije na kravlje mlijeko?Dijete to ne želi prihvatiti i ja ga i dalje dojim,te pijem mlijeko i jedem sir.Da li bi mogla radije početi sa kašicama mrkvica,jabuka ili ev uvesti neku drugu formulukoja nije antialergijska.Da napomenem dijete je živahno ,spava cijelu noć,dijeluje sito i zadovoljno a ima tako mali prirast na težini .Što da radim?

Darko Richter, dr. med.

Ako dijete ima atopijski dermatitis, a nema nikakve dokazane alergije, ne postoji razlog da ga se stavlja na bilo kakve hipoalergene muke. Doji se, uvodi se nova hrana, itd.
Koja je dijagnoza dermatologa?

lukal

Još nema diagnozu,naručeni smo 05.05.Zanima me koliko su ti testovi RAST pouzdani kod tako malog djeteta.?

Darko Richter, dr. med.

100%.