Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

prehlada kod jednogodišnjaka

morska

Poštovani,
kako liječiti prehladu kod jednogodišnjaka? Kako mu pomoći?Nosić pun šlajma, začepljen, curi. Šlajm se sljeva i niz grlo.
Unaprijed zahvalna uz lijepi pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Treba čistiti nos. Najbolje ga je ispirati tzv. hipertoničnom otopinom soli (2,2-2,4% otopina soli). Ima cijeli niz preparata na tržištu. Dobro je koristiti i sistem za čišćenje nosa koji se priključuje na usisivač. Spavanje na ležaju s povišenim uzglavljem, ne pregrijavati prostor i vlažiti zrak - to su dodatne mjere. Redoviti boravak na svježem zraku (vani) je koristan. dokle god je dijete dobrog općeg stanja nije opravdano davanje antibiotika.

morska

Hvala najljepša!! U međuvremenu je porasla temp. pa što mislite da li je bolje snižavati temp. čepićima ili sirupom, i kojim?Temp. je aksilarno 38,5.Hvala unaprijed!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mozete birati izmedju 2 lijeka - paracetamola ili ibuprofena. Jednako su učinkoviti, nema dokaza o opravdanosti njihovog kombiniranja.

morska

HVALA NAJLJEPŠA!