Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pretilost kod skolske djece

SanyHO

Postovani, sin ima 10,5 godina, tezina 53 kg....kao mala beba i sve do polaska u skolu bio je da kazem mrsav... polaskom u skolu poceo je sa treningom, trenira judo aktivno....sad me vec brine, jer inace ne voli povrce....pribjegava tjestenini, kruh...riza i krompir....pohavano....a ja kao majka kuham sto voli....molim Vas kako i na koji nacin da smanjimo kilazu....visok je negdje oko 150 cm.....mozda malo vise... hvala unaprijed, srdacan pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Gledajući u krivulje rasta može se zaključiti da je Vaš sin proporcionalan - 90% dječaka njegove dobi je niže od njega ali i lakše. Jelovnik je nezdrav i treba se potruditi da se to promijeni. svakako izbacite sva slatka pića, smanjite unos ugljikohidrata, povećajte udio povrća, mesa i voća. Obzirom da ste zabrinuti svakako treba konzultirati njegovog liječnika koji će obaviti precizno mjerenje, pregled i procjenu da li postoji problem s viškom masnog tkiva i koliki je. Ako ima povećanu tjelesnu masu (sada je prema ovim podacima ona povećana i iznosi 23,6) treba se vrlo predano posvetiti rješavanju ovog problema. Najlošije je rješenje pokušati to rješavati sam, stihijski i bez uputa liječnika - neuspjeh je vrlo vjerojatan, gledano dugoročno (kroz par mjeseci ili godina). Dakle ako problem postoji ne smije se podcijeniti, treba odrediti uzroke (uključujući i uzroke Vašeg pristupa u odabiru hrane..