Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

PREURANJENI PUBERTET

MRZLA

Poštovani, djevojčici koja ima 8,5 godina prije 6 mjeseci naraslo je par dlačica na doljnjem dijelu spolovila (dalje se nisu pojavljivale dlačice)Inače je buckasta tj. ima višak kilograma za svoje godine. S obzirom da je tek osam godina da li je moguće da je riječ o preuranjenom pubertetu? Je li potrebno razgovarati sa obiteljskim liječnikom i tražiti hormonalne pretrage?
Unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Moguće jest da je riječ o prijevremenom pubertetu i obzirom na višak kilograma svakako se konzultirajte s liječnikom.

toncika

Curica mi ima osam i pol godina.ima dlacice na splovilu,pocele su joj jos prosle godine rasti prsa.i pocela je dobivati sitne pristice po rukama i pocele su rasti dlacice ispod pazuha.njezina dok.nas poslala kod pedijatriskog endokrinologa.zanima me na koje sve pretrage bi nju mogao poslati?i da li su to znakovi preuranjenog puperteta?i da li moze u skoro vrijeme dobiti menstruaciju?hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvjerojatnije će se raditi određivanje hormona u krvi i mokraći, moguće je - ovisno o inicijalnom pregledu, da će raditi okulistički pregled, ultrazvučni pregled trbuha, katkada se radi EEG, CT ili magnet glave, rendgen šake...

toncika

Postovani.
napravili smo vadenje hormona(krvi).zanima me sta znaci (S)Estradiol joj je 118 .a pise da bi trebalo biti do 37.Dali je to normalno, s time da ima 8 i pol god.rengen sake pokazao da kostana dob odgovara dobi oko 10 god.jos smo radili bris stidnice,da li po vasem misljenju budu jos kakve pretrage?
Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi ukazuju na pojačanu hormonsku aktivnost i blago ubrzano koštano sazrijevanje. Pretpostavljam da su određivali i druge hormone kako bi definirali zbog čega su estrogeni povećani. Oko svega se treba informirati kod pedijatrijskog endokrinologa, on ima uvid u kliničku sliku i sve nalaze.

keksic

Poštovani,
Curica sada ima 9 ipol godina. Tijekom ljeta su joj pocele rasti grudi, ali drugih znakova puberteta za sada nema. Da li je ta dob prerana za pocetak puberteta i treba li ići pedijatru na pregled?
Hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nije neuobičajeno za navedenu dob. Ako nema gavobolje, smetnje vida, ako ne konzumira prekomjerno tekućinu ili hranu te ako nema razvoja stidne dlakavosti i u pazuhu tada nije potrebno javiti se na pregled.

keksic

Ona je sama u proteklih nekoliko dana primijetila blagi rast stidnih dlačica, ali ostalih simptoma koje ste naveli nema.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Onda je sve uredu.