Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

Zea

Imamo sina koji će za dva dana napuniti 12 godina. Prošlog ljeta su mu počele bubriti dojke (liječnik nas je uvjerio da je to normalno i da ne treba raditi nikakve hormonalne pretrage). Prije 7-8 mjeseci su mu počele rasti dlačice u pubičnoj regiji. Posljednjih tjedana mu povremeno "puca" glas. Sada ima oko 46 kg i visok je oko 1,55 m. Budući da u porodici imamo izrazito niskih muškaraca, zanima nas da li je izvjesno da će ovako uranjen pubertet završiti i ranijim prestankom rasta??? Također smo primijetili posljednje vrijeme da mu se i ginekomastija pojačala. Ispričavamo se na velikom broju pitanja! Hvala na pozornosti!

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovani, u našem podneblju, srednja dob pubertetskog razvoja u dječaka počinje upravo oko 12. godine. Prva sekundarna spolna oznaka je povećanje testisa. U pubertetu dolazi do povećanja rasta i tjelesne težine (a i unutarnjih organa, npr. srca, trbušnih organa). Maksimalna brzina rasta u dječaka zbiva se oko 14. godine, a tijekom pubertetskog razvoja (oko 4 godine) izrastu oko 30 cm. Međutim, mora se istaći da je za pubertetski zamah rasta, osim spolnih hormona, potreban i hormon rasta, čije izlučivanje ovisi i o nasljednim čimbenicima. Po svemu sudeći Vaš se sin nalazi u pubertetu, pa je vjerojatno da su i sve promjene koje zapažate u vezi s ovim životnim razdobljem. Ali, za razlikovanje fizioloških promjena od bolesnih stanja, dijete mora vidjeti stručna osoba. Ako to smatrate potrebnim, najbolje je da se obratite pedijatrijskom endokrinologu (npr. u Zagrebu, na Klinici za pedijatriju, na Rebru). Želim Vam svako dobro i sa željom da Vaš sin i Vi prođete kroz predstojeće vrijeme što bezbolnije, srdačno Vas pozdravljam.

hardisk

Imam 18 godina i visok sam 165 cm. Zanima me da li postoje neke tablete ili neki drugi preparati koji bi mi omogučili da porastem barem još 5 cm?

Darko Richter, dr. med.

Postoji hormon rasta, no to su injekcije, i to jako skupe. Preporučujem vam da se što prije javite dječjem endokrinologu, da mu izložite svoj problem, pa da on vidi ima li tu šanse da se nešto učini. Ako imate medicinsku indikaciju, može vam propisati hormon rasta na teret obaveznog osiguranja.
Inače, ako su vam i roditelji slične visine, onda to možda ne bi bila neka patologija, već konstitutivna značajka.

paydo

ja imam 17 godina visok sam 176cm postoji li išta da mi pomogne da još izrastem,iako su mi roditelji skoro iste visine

Darko Richter, dr. med.

Po meni, sasvim ste dobro visoki. Hormon rasta se može davati svakome, ali, ako ga plati. Idite do endokrinologa (dječjeg), pa ga pitajte. Priredite podatke o svojoj porođajnoj težini i dužini, te o visinama tijekom djetinjstva, da se vidi krivulja rasta i da se eventualno projicira vaša konačna visina. Možete mi to prezentirati i u nastavku ovog posta, pa da vam već sada kažem što biste mogli očekivati.

Malarkey

imam 16 god...i imam nabubrene bradavice na prsima vec godinu dana ja mislim...mozda cak i vise....
jeli to u redu? mislim, nije li to predugo? kolko bi to trebalo trajati?
stvar je u tome sto nisam zadovoljan svojim izgledom...

Darko Richter, dr. med.

Teško mi je predvidjeti kada će se nešto desiti. No, ginekomastija je poznata pojava u muškom pubertetu,inajčepće je prolazna i benigna. Možete sami malo lutati po internetu pomoću natuknice "gynecomastia". Ako vam se čini da to predugo traje, a niste mi rekli od kada, obratite se dječjem endokrinologu.

kiai77

imam 16 god i grudi su mi prije 2-3 god narasle nisam nikako isao doktoru sta mislite hoceli ovo proc ili ce trajat ili cu morat doktoru jer je meni ovo 2-3 godine i jako mi je neugodno posebno na ljeto

Darko Richter, dr. med.

Isti odgovor kao i na pitanje iznad vašeg.

honda

imam 12g. i još nemam sperije jeli to normalno??

Darko Richter, dr. med.

Što su to sperije?

TW

Sa kolko godina dobiješ zrele sprermije?U kojoj godini je pubertet najjače djeluje-rast..

Darko Richter, dr. med.

Sa kolko godina dobiješ zrele spermije?
- Spermije dobiješ s onoliko, s koliko stupiš u pubertet. To bi se moglo reći da konicidira s prvom sponatnom ejakulacijom. No, koliko su oni zreli, to je pitanje. Svakako, s time se nije za igrati. Kada nećeš, mogu se pokazati jako zreli, a kada baš hoćeš, mogu malo zatajiti. Zato, nije dobro pitanje, kada dobiješ zrele spermije, već si trebaš odgovoriti, kada si zreo za zrele spermije.
U kojoj godini je pubertet najjače djeluje-rast..
- Ne razumijem što je pisac htio pitati.

TW

Sa kolko godina možeš postići ejakulaciju?

Darko Richter, dr. med.

Sa kolko godina možeš postići ejakulaciju?
- Jako individualno. Obično istodobno kada dobiješ zrele spermije.
No, ovo je forum za bolesti, a ne za znatiželju. Ako imaš problem, pitaj, ako ne, čitaj enciklopediju, ili piši ministru Pirmorcu da konačno uvede tzv. zdravstveni odgoj u škole. Ima jedan program koji je konačno uobličen, GROZD, ali, oni koji nisu uobličili svoje varijante, nikako ne bi da to bude GROZD. Itd. Tako da je ovih para naraštaja zakinuto. Zbog onih koji neće GROZD, a ništa pametnije nemaju.

luks1234

Kao i nekoliko osoba iznad imam problema sa grudima, ali konkretno sa bradavicama! Kada popipam bradavicu ispod osjetim nekakvu kvržicu i kada jače pritisnem lagano zaboli!! Trebam li se brinuti ili je to donekle normalno????

Darko Richter, dr. med.

Ne mogu znati o čemu je riječ na temelju vašeg opisa.
Bradavice su inače nešto osjetljivije, i stiskanje boli. To zna svatko, pa mi tim više nije jasno zašto se štipate.

luks1234

Želim reći da ispod bradavica osjetim nešto, kako da to opišem, kao malu špekulicu!!! Uglavnom, imam nešto ispod bradavica i kada dlanom lagano pritisnem osjećam bol!

Darko Richter, dr. med.

Teško mi je reći bilo što konkretno bez pregleda.
Ako si muško, u pobertetu, normalno je da se iza bradavice malo pojača to tkivo, no što bi bilo ispod bradavice, ne znam.