Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

danhab11

Pozdrav, imam 16 godina i u pubertet sam ušao već prije pet godina, i u tim godinama se promijenilo sve osim veličine i širine penisa koja me zabrinjava, naime veličina je samo 11 cm u erekciji. Može li se tijekom puberteta sa nekakvom terapijom to povećati?

Charli712

Pozdrav,imam 15 i po godina,visok sam 163-164cm,imam 50kg,Na nogama imam dlake ali su bele i skroz male uopste se ne vide,a ispod pazuha nijedna dlacica.Glas mi se nije mutirao.Penis je 6-7cm u opustenom stanju,a u erekciji 12-13,i imam spermu.Da li cu jos da rastem,da li treba da se ugojim?Kada ce dlake na nogama i ispod pazuha poceti da mi rastu?Da li ce mi se glas mutirati u skorije vreme?Da li mi je penis normalne velicine?Da li sam u pubertetu?I pocele su bubuljice da mi izlaze po licu da li je to normalno?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Luka12123: treba čekati, ima vremena.
danhab11: i ti trebaš čekati, nema lijekova koji bi utjecali na povećanje spolovila
Charli712: pubertet polako kreće (bubuljice na licu to govore) dakle možeš očekivati da ćeš rasti, da ćeš početi mutirati i dobiti na mišićnoj masi. Spolovilo je već sada normalne veličine.

Charli712

A dlake da li ce poceti skorije da rastu?Za koliko otprilike bih mogao da ocekujem pocetak rasta,mutiranje..?

Fatboss

Imam 13 godina visok sam 177 cm zabrinut sam zbog svog penisa kada je opusten dugacak je 3 cm a promjer je 1.5cm a kada je u erekciji dug je tek 10cm i sirok 4cm zanima me da li je to normalna velicina za moje godine.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Charli: najkasnije u roku od 3 godine
Fatboss: dimenzije su ispod prosjeka ali su u granicama normale. Ipak, preporucamTi da se javis endokrinologu kako bi obavio pregled i iskljucio da ne postoji nekakav drugi problem.

centar22

Poštovani,
imam sina 12,5 god. Rano je ušao u pubertet, u proteklih godinu dana poprilično je narastao te je u razredu iz sredine vrste zasjeo na 2.mjesto po veličini, odnosno narastao je cca 10 - 12 cm za godinu dana. Visok je 165 cm, težak 53 kg. Glas mu je mutirao, dlačice ispod pazuha narasle a spolovilo pokriveno dlačicama gotovo kao u odraslog muškarca.
Zbog krive kralježnice ( skolioze i kifoze) išao je godinu dana na vježbe, stanje se popravilo međutim i dalje su mu prsa udubljena što je sad posebno izraženo jer je zbog rasta puno vitkiji nego li je bo (izdužio se, a kilogrami se nisu nabacili). Ispočetka mi se to činilo samo kao estetski problem jer mi nitko niti nije rekao ništa o tome, međutim pročitala sam da to može uzrokovati i deformacije unutarnjih organa budući deformacija kosti i hrskavice može pritiskati organe. Ne razumijem se u anatomiju, znam samo da nismo ni proporcionalni, ni svi jednaki, ali me zanima da li je pregled kod fizijatra uistinu dovoljan da se ustanovi razvija li se njegov prsni koš normalno i mogu li daljnje vježbe ispraviti deformitet.
Puno hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve ovisi koliko je izraženo udubljenje prsnog koša. Najčešće udubljenja ne rade nikakve smetnje. Vjerujem da bi već i liječnik obiteljske ili školske medicine reagirali da imaju dvojbi oko toga. Iz mog iskustva deformitet se može značajno ili u potpunosti ispraviti intenzivnim bavljenjem fitnesom - radom u teretani. Obzirom na dob potrebno je osigurati kvalitetnog voditelja u teretani koji će izraditi za njegovu dob primjereni program vježbanja.

Marko57

Imam 15g i nizak sam. Moji roditelji nisu visoki. U godini dana sam narastao samo 1cm dali je to normalno?
Moj brat je stariji 2g i bio je višlji u mojim godinama.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne mogu ništa reći, podaci koje navodiš ništa ne znače. Očigledno si zabrinut pa ti savjetujem da se javiš svom doktoru. Najvažnije je da se pogledaju izmjerene vrijednosti visine i težine - sve podatke koje imaš do sada. Tada se te vrijednosti upišu u krivulju rasta i tek tada je moguće vidjeti da li je sve uredu ili se javio zastoj u rastu. U školskoj ambulanti također imaju zapisane vrijednosti kada si tamo odlazio na pregled, prikupi sve podatke koje možeš.

Milan87

Imam 13 ipo godina visok sam 184 a tezak 71 kg otac mi je visok 1.97 ,brat 2,00 majka 160 ispod pazuha imam onako dlaka na nogama malo brkove imam brijem ih svake 2-3 nedelje penis mi je u opustenom stanju 6-7 cm a u erakciji 13-14 kad opipam ljevu bradavicu nesto ispod ima kao kuglica i na desnoj ali me desna ne boli a lijeva da.Moja pitanja su dali cu dostici visinu oca ili brata i kad ce mi pocet rasti vece dlake na nogama i ispod pazuha?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu opisanom nalaziš se u punom zamahu hormonskih promjena koje se događaju u pubertetu. Kvržice ispod bradavica su žljezdano tkivo dojke koje je naotečeno zbog navale hormona i prolaznog je karaktera. Prema svemu možeš uskoro očekivati (u narednih 6 mjeseci) značajnije pojčanj dlakavosti i rasta. Imaš dobre izglede da dosegneš visinu svog oca i brata.

Mikiriki

Pozdrav imam 14 godina,visok sam 161 cm i imam 42 kg.U razredu sam najnizi,a medju najstarijima.Dlaka na penisu imam jako malo,al crne su.Ispod pazuha vidim male bijele dlacice.Penis mi je jako mali u erekciji je 8-9 cm sto je jako malo,a sperma je prozirna.Ne mutiram i imam par bubuljica na licu.Mozete li mi reci kada cu se poceti razvijati?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu opisanom još nije krenulo značajnije izlučivanje hormona koji bi trebali ubrzati rast i razvoj spolnih osobina. To nije ništa neuobičajeno, nerijetko počinje i sa 16 godina. Ipak, prpeoručam pregled kako bi se vidjelo imali vidljivih znakova koji bi upućivali na hormonski poremećaj. Najvažnije je ponijeti podatke o visini i težini - unatrag par godina (što više - to bolje). Ti se podaci ucrtavaju u krivulje rasta i pokazuju da li dolazi do usporavanja rasta što bi bio glavni razlog za daljnje pretrage.

rsk

Poštovani, uzimam hormon rasta pa me zanima dali pušenje utjece na to,tj. dali pušenje koči taj hormon rasta.
Hvala

aca1337

Ovako imam 14.5 godina i visok sam 158 cm,i imam par dlaka ispod pazuha i dole i moj penis je vrlo mali,i nemam spermu jos,odnosno na moje vrsnjake dali ja kasnim sa ulaskom u puberter i dal cu jos rasti i uci i sve biti u normalu Pomoc

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

rsk; pušenje potiče izlučivanje hormona rasta u zdravih osoba.

aca. sve ukazuje da tek slijedi pubertetski zamah - sve je u granicama normale, samo jos malo strpljenja

Postovani! Imam 15 godina i ustanovljena mi je varikokela lijevog testisa i u 12. mjesecu sam narucen na operaciju. Zanima me mogu li imati neke posljedice nakon operacije jer me ona zaista jako brine i nakon koliko dana nakon operacije smijem u skolu, smijem li raditi trbusnjake jer ih radim svakodnevno da ostanem fit i moram li prije operacije biti obrijan?
Ja Vam se ispricavam na pitanju jer znam da niste ove struke, ali forum za urologiju nije u funkciji pa nisam znao kome drugome da postavim pitanje. Ipricavam se jos jednom i unaprijed Vam hvala na odgovoru!!!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nekakvih posebnih posljedica od operacije nema. Operacija se radi kako ne bi nastao sterilitet (neplodnost). Nakon operacije sigurno nećeš moći intenzivno vježbati, minimalno 3 mjeseca, a možda i 6 mjeseci - ovisi o savjetu kirurga i u kojoj mjeri ćeš imati bolnost u naporu. Brijanje prepusti bolničkom osoblju kako se ne bi inficirala koža nakon brijanja kod kuće.

Kraljina

Imam 13,5 godina. Muci me moja visina. Visok sam 167 cm. Ima li ikakve šanse da narastem iznad 190 cm? Bavim se košarkom. Otac je visok 183 a mama 161.

Nazad
1 ... 12 13 14 15 16 17 ... 34
Naprijed