Pedijatrija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 6611 | Broj poruka: 26345

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126


Pubertet u dječaka


Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje

Autor Poruka

danhab11

08.07.2014. 12:55

Pozdrav, imam 16 godina i u pubertet sam ušao već prije pet godina, i u tim godinama se promijenilo sve osim veličine i širine penisa koja me zabrinjava, naime veličina je samo 11 cm u erekciji. Može li se tijekom puberteta sa nekakvom terapijom to povećati?

Charli712

09.07.2014. 20:35

Pozdrav,imam 15 i po godina,visok sam 163-164cm,imam 50kg,Na nogama imam dlake ali su bele i skroz male uopste se ne vide,a ispod pazuha nijedna dlacica.Glas mi se nije mutirao.Penis je 6-7cm u opustenom stanju,a u erekciji 12-13,i imam spermu.Da li cu jos da rastem,da li treba da se ugojim?Kada ce dlake na nogama i ispod pazuha poceti da mi rastu?Da li ce mi se glas mutirati u skorije vreme?Da li mi je penis normalne velicine?Da li sam u pubertetu?I pocele su bubuljice da mi izlaze po licu da li je to normalno?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

13.07.2014. 14:35

Luka12123: treba čekati, ima vremena.
danhab11: i ti trebaš čekati, nema lijekova koji bi utjecali na povećanje spolovila
Charli712: pubertet polako kreće (bubuljice na licu to govore) dakle možeš očekivati da ćeš rasti, da ćeš početi mutirati i dobiti na mišićnoj masi. Spolovilo je već sada normalne veličine.

Charli712

14.07.2014. 00:50

A dlake da li ce poceti skorije da rastu?Za koliko otprilike bih mogao da ocekujem pocetak rasta,mutiranje..?

Fatboss

19.07.2014. 00:05

Imam 13 godina visok sam 177 cm zabrinut sam zbog svog penisa kada je opusten dugacak je 3 cm a promjer je 1.5cm a kada je u erekciji dug je tek 10cm i sirok 4cm zanima me da li je to normalna velicina za moje godine.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

24.07.2014. 09:40

Charli: najkasnije u roku od 3 godine
Fatboss: dimenzije su ispod prosjeka ali su u granicama normale. Ipak, preporucamTi da se javis endokrinologu kako bi obavio pregled i iskljucio da ne postoji nekakav drugi problem.

centar22

29.07.2014. 13:30

Poštovani,
imam sina 12,5 god. Rano je ušao u pubertet, u proteklih godinu dana poprilično je narastao te je u razredu iz sredine vrste zasjeo na 2.mjesto po veličini, odnosno narastao je cca 10 - 12 cm za godinu dana. Visok je 165 cm, težak 53 kg. Glas mu je mutirao, dlačice ispod pazuha narasle a spolovilo pokriveno dlačicama gotovo kao u odraslog muškarca.
Zbog krive kralježnice ( skolioze i kifoze) išao je godinu dana na vježbe, stanje se popravilo međutim i dalje su mu prsa udubljena što je sad posebno izraženo jer je zbog rasta puno vitkiji nego li je bo (izdužio se, a kilogrami se nisu nabacili). Ispočetka mi se to činilo samo kao estetski problem jer mi nitko niti nije rekao ništa o tome, međutim pročitala sam da to može uzrokovati i deformacije unutarnjih organa budući deformacija kosti i hrskavice može pritiskati organe. Ne razumijem se u anatomiju, znam samo da nismo ni proporcionalni, ni svi jednaki, ali me zanima da li je pregled kod fizijatra uistinu dovoljan da se ustanovi razvija li se njegov prsni koš normalno i mogu li daljnje vježbe ispraviti deformitet.
Puno hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

05.08.2014. 22:15

Sve ovisi koliko je izraženo udubljenje prsnog koša. Najčešće udubljenja ne rade nikakve smetnje. Vjerujem da bi već i liječnik obiteljske ili školske medicine reagirali da imaju dvojbi oko toga. Iz mog iskustva deformitet se može značajno ili u potpunosti ispraviti intenzivnim bavljenjem fitnesom - radom u teretani. Obzirom na dob potrebno je osigurati kvalitetnog voditelja u teretani koji će izraditi za njegovu dob primjereni program vježbanja.

Marko57

09.08.2014. 02:00

Imam 15g i nizak sam. Moji roditelji nisu visoki. U godini dana sam narastao samo 1cm dali je to normalno?
Moj brat je stariji 2g i bio je višlji u mojim godinama.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

11.08.2014. 10:35

Ne mogu ništa reći, podaci koje navodiš ništa ne znače. Očigledno si zabrinut pa ti savjetujem da se javiš svom doktoru. Najvažnije je da se pogledaju izmjerene vrijednosti visine i težine - sve podatke koje imaš do sada. Tada se te vrijednosti upišu u krivulju rasta i tek tada je moguće vidjeti da li je sve uredu ili se javio zastoj u rastu. U školskoj ambulanti također imaju zapisane vrijednosti kada si tamo odlazio na pregled, prikupi sve podatke koje možeš.

Milan87

13.08.2014. 23:55

Imam 13 ipo godina visok sam 184 a tezak 71 kg otac mi je visok 1.97 ,brat 2,00 majka 160 ispod pazuha imam onako dlaka na nogama malo brkove imam brijem ih svake 2-3 nedelje penis mi je u opustenom stanju 6-7 cm a u erakciji 13-14 kad opipam ljevu bradavicu nesto ispod ima kao kuglica i na desnoj ali me desna ne boli a lijeva da.Moja pitanja su dali cu dostici visinu oca ili brata i kad ce mi pocet rasti vece dlake na nogama i ispod pazuha?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

18.08.2014. 23:00

Prema svemu opisanom nalaziš se u punom zamahu hormonskih promjena koje se događaju u pubertetu. Kvržice ispod bradavica su žljezdano tkivo dojke koje je naotečeno zbog navale hormona i prolaznog je karaktera. Prema svemu možeš uskoro očekivati (u narednih 6 mjeseci) značajnije pojčanj dlakavosti i rasta. Imaš dobre izglede da dosegneš visinu svog oca i brata.

Mikiriki

12.09.2014. 18:00

Pozdrav imam 14 godina,visok sam 161 cm i imam 42 kg.U razredu sam najnizi,a medju najstarijima.Dlaka na penisu imam jako malo,al crne su.Ispod pazuha vidim male bijele dlacice.Penis mi je jako mali u erekciji je 8-9 cm sto je jako malo,a sperma je prozirna.Ne mutiram i imam par bubuljica na licu.Mozete li mi reci kada cu se poceti razvijati?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

15.09.2014. 09:55

Prema svemu opisanom još nije krenulo značajnije izlučivanje hormona koji bi trebali ubrzati rast i razvoj spolnih osobina. To nije ništa neuobičajeno, nerijetko počinje i sa 16 godina. Ipak, prpeoručam pregled kako bi se vidjelo imali vidljivih znakova koji bi upućivali na hormonski poremećaj. Najvažnije je ponijeti podatke o visini i težini - unatrag par godina (što više - to bolje). Ti se podaci ucrtavaju u krivulje rasta i pokazuju da li dolazi do usporavanja rasta što bi bio glavni razlog za daljnje pretrage.

rsk

17.09.2014. 09:45

Poštovani, uzimam hormon rasta pa me zanima dali pušenje utjece na to,tj. dali pušenje koči taj hormon rasta.
Hvala

aca1337

17.09.2014. 23:40

Ovako imam 14.5 godina i visok sam 158 cm,i imam par dlaka ispod pazuha i dole i moj penis je vrlo mali,i nemam spermu jos,odnosno na moje vrsnjake dali ja kasnim sa ulaskom u puberter i dal cu jos rasti i uci i sve biti u normalu Pomoc

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

22.09.2014. 08:15

rsk; pušenje potiče izlučivanje hormona rasta u zdravih osoba.

aca. sve ukazuje da tek slijedi pubertetski zamah - sve je u granicama normale, samo jos malo strpljenja

11.10.2014. 16:45

Postovani! Imam 15 godina i ustanovljena mi je varikokela lijevog testisa i u 12. mjesecu sam narucen na operaciju. Zanima me mogu li imati neke posljedice nakon operacije jer me ona zaista jako brine i nakon koliko dana nakon operacije smijem u skolu, smijem li raditi trbusnjake jer ih radim svakodnevno da ostanem fit i moram li prije operacije biti obrijan?
Ja Vam se ispricavam na pitanju jer znam da niste ove struke, ali forum za urologiju nije u funkciji pa nisam znao kome drugome da postavim pitanje. Ipricavam se jos jednom i unaprijed Vam hvala na odgovoru!!!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

13.10.2014. 10:25

Nekakvih posebnih posljedica od operacije nema. Operacija se radi kako ne bi nastao sterilitet (neplodnost). Nakon operacije sigurno nećeš moći intenzivno vježbati, minimalno 3 mjeseca, a možda i 6 mjeseci - ovisi o savjetu kirurga i u kojoj mjeri ćeš imati bolnost u naporu. Brijanje prepusti bolničkom osoblju kako se ne bi inficirala koža nakon brijanja kod kuće.

Kraljina

16.11.2014. 18:45

Imam 13,5 godina. Muci me moja visina. Visok sam 167 cm. Ima li ikakve šanse da narastem iznad 190 cm? Bavim se košarkom. Otac je visok 183 a mama 161.

Nazad
1 ... 12 13 14 15 16 17 ... 34
Naprijed