Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

mrx99

postovani dr imam par pitanja za vas. naime imam 16 godina i 8 mjeseci i zanima me moja visina, znaci otac mi je visok 183cm, majka 169cm, djed je bio 191cm, svi su narasli kasno kao i ja sada, moja trenutna visina je 176.5cm, u zadnjih godinu i pol narastao sam 15 cm, no zabrinjava me to sto sam u zadnjih 6 mj narasto samo 3 cm, odnosno sto u zadnja 2 mj nisam uopce narasto nego tek proteklih 15 dana opet oko 0.5cm, svi mi doma kazu da bi trebao jos narasti jer je vidljivo na meni da mi se gornji dio tijela nije jos razvio kao noge, noge su jako dlakave, izrasle itd a gore sam ajmo rec kao djecacic ukljucujuci i ruke, sad citao sam na par mjesta da kicma raste zadnja te da se taj val rasta javlja 2 puta sad me zanima jeli to istina oce li biti jos 1 val naglog rasta ili ne te zanima me vasa procjena moje konacne visine. inace sestra je starija i visa je od mame za 5 cm, pa hocu li ja biti isto tako od tate mozda?
unaprijed hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ima izgleda da dosegneš visinu oca, vjerojatno će ovoga ljeta biti nešto značajniji rast.

Leon45

Pozdrav,imam 15 godina i u svibnju cu imati 16,zanima me posto sam visok 177cm koliko cu jos rasti i do koje godine? Otac je 178cm a mama 170 mnogi moji frendovi su prerasli oba roditelja u visinu i dosta su visi i zanima me jos zasto je to tako?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najčešće u tvojoj dobi prestaje intenzivniji rast, možeš očekivati u par narednih godina porast od par cm. Sve ovisi o brojnim čimbenicima, s jedne strane je to nasljeđe a s druge strane sve s čime se susrećemo od trenutka začeća. Nažalost nema sigurnih pravila, nerijetko je jedno dijete u kategoriji nižih a drugo u kategoriji vrlo visokih ljudi - a od istih su roditelja. Načelno su djeca češće nešto višlja od roditelja ali značajan postotak je niži.

Leon45

Postovani,hvala na odgovoru imam jos samo par pitanja koje sam zaboravio napisati u prijasnjoj objavi treniram rukomet i sad me zanima moze li se od sporta istegnuti tj da li cu malo vise narasti zbog sporta i ako uzmem neke vjezbe istezanja ledja npr da se uhvatim za sipku i visim? Posto je u rukometu visina bitna a vecina je visa od mene pa mi govore da nisam za rukomet jer sam nizak,ako mozete procjeniti moju konacnu visinu bio bih vam zahvalan i citao sam negdje da rast u visinu ima 2 intervala od 12-14 iod 16-20 jel to tacno?

Leom712

Pozdrav,imam 17,5 godina.Imam bubuljice na gornjem delu ledja vec godinu dana.Zanima me da li postoji neka krema/mast za bubuljice?Cuo sam za doroslovac losion,da li on pomaze?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Leon 45: istezanjem se može nešto malo postići, dizanje teških tereta malo oduzima visine. Ponavljam nije moguće procjenjivati visinu na individualnoj razini - ovisi kada je počeo pubertet, koja su vidljiva obilježja, ako imaš dosta dlakavosti tada nema značajnijeg rasta (par cm), ako si još bez izraženijih muških obilježja tada se može očekivati brži rast u narednom periodu.

Leom: možeš probati Dooslovac losion no ako imaš izraženije smetnje konzultiraj dermatologa, ima dosta sredstava za pranje i njegu kože s aknama.

Leon45

Sto se tice dlakavosti,imam na nogama ne puno nego osrednje u gornjem dijelu tijela jako slabo vide se ali jako su male,sto se tice dizanja tereta idem u teretanu ali ne dizem tezak teret,a sto se tice istezanja moze li se u slobodno vrijeme npr igrati kosarka i da se dobije bar 1-2cm?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Košarka je super.

Antas....

Doktore, navrsio sam 15 godina i zanima me to zasto jos nemam spermu, zapravo imam je jako rijetko i to u jako malim kolicinama, penis mi je u erekciji oko 12 cm, a u opustenom stanju oko 8 cm, dlakavost je pocela oko penisa i malo ispod pazuha, imam li razloga za brigu ?

Jurki

Poštovanje doktore, nadam se da će te naći vremena da odgovorite na par mojih pitanja, unaprijed se zahvaljujem.
Glavna stvar koja me muči je visina. Nedavno sam napunio 18 godina i imam nepunih 180cm i 76kg. Čini mi se da sam narastao oko 2cm od ljetos.
To mi uopće ne bi bio problem da mi otac nije visok oko 195-197cm. Majka mi ima 170. Nemam težnju da dosegnem očevu visinu ali ipak nadam približiti brojci od 190cm
Čuo sam mnogo puta da muškarci rastu sve do 21. godine pa me zanimalo imate li neke savjete u vezi načina života s kojim bih mogao povećati rast.
Do prije godinu dana sam umjereno vježbao s utezima i drugim teretima ali sam čuo da to zapravo ne utječe na visinu osim ako se ne radi o ekstremno teškim predmetima koji mogu oštetiti kosti.Nemam kronične bolesti, jedino kad sam bio beba sam teško obolio od meningitisa i prije pola godine me udarilo auto i slomilo lisnu kost i iščašilo skočni zglob ali se sada uspješno oporavljam. Ovo sam napisao jer sam pročitao da neke bolesti mogu utjecati na rast.
Još jednom hvala unaprijed ako nađete vremena za mene
Pozdrav

Svetiljka

E ovako imam 14 ipo godina i pre 6-7 meseci sam mogao prevuci kozicu preko glavica...Vremenom sam osetio kako se prepucijum tj ta kozica koja se preklapa sa glavicem suši i nakon mesec-dva promenila je boju u belu(formirao se nekakav suvi i beli prsten oko glavica) i tada sam mogao skoro normalno da prevucem kozicu u opustenom stanju (u erekciji nisam nikad ali sam citao da je to do puberteta normalno) e sad sve je teze i teze da se kozica prevuce i pre 2 nedelje kad sam se tusirao nasilu sam prevukao kozicu i malkice je pukla i jedva sam je vratio nazad...Bila je pukla, nije krvalilo ni nista nego onako povrsinski...Kada je to zaraslo gotovo da ne mogu da prevucem kozicu preko glavica ni u opustenom stanju...E sad jel to dobro da se operse pre puberteta mislim jel moze nesto da se osteti neki nervi pa da penis ne dostigne punu velicinu? Pretpostavljam da se radi o fimozi jer sam bas dosta citao na tu temu na internetu...I koji je vas predlog? Roditeljima nisam rekao jer me je sramota nekako i znam da nije bas normalno ali sta cu...Moracu jednom da im kazem...

bfreak

Poštovani doktore, u slucaju fimoze i dugackog prepucija sta bi Vi preporucili sta je bolje djelimicno ili potpuno obrezivanje? Unaprijed hvala

edninja

Zdravo imam 14godina i visok sam nekih 185cm, tata je 193cm... Imam dosta dlaka na nogama i rukama takodje na testisima i oko penisa? Da li je to normalno sve, posto su moji drugari nizi nekih 5-10cm ?

Leon45

Postovanje,nedavno sam navrsio 16, 9.5 ove godine i primjetio sam da sam narastao 2cm odnosno sad imam 179 a prije kad sam pisao imao sam 177cm sad me interesuje hocu li ja prerasti 180cm i mozda doci do 183-4cm jer bih stvarno htio jer nisam neke visine dosta mojih vrsnjaka iz 1 srednje su visi od mene ali i velika je vecina i za glavu niza

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Antas.... : Mislim da nema razloga za brigu, ne bi bilo loše da obaviš pregled kod svog liječnika.

Jurki : nemaš razloga za brigu, sve što radiš je dobro, ne postoji nešto čime bi utjecao na rast. Obzirom na prirast visine u proteklih dana malo je vjerojatno da ćeš dosegnuti 190 cm.

Svetiljka: radi se o fimozi i nema nikakvog razloga da to skrivaš od roditelja ili svog doktora. Može se pokušati s primjenom kortikosteroidne kreme na suženi dio kroz 1-2 mjeseca ili se to rješava operativnim zahvatom.

bfreak: nebitno, ovisi o vlastitoj odluci.

edninja: apsolutno je sve to normalno

Leon45: ne može se sa sigurnošću prognozirati no izgledi da dosegneš navedenu visinu su dosta veliki

Jurki

Pozz evo me opet
Našao sam podatke da sam sa 14 i pol godina imao 172cm a sad 179-180cm
Je li to normalan rast za razdoblje od skoro 4 godine?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Jest, to je normalan prirast na visini, no nije za očekivati da će uslijediti period ubrzanog rasta. Dakle u narednim godinama još po koji centimetar godišnje...

mrx99

dobar dan doktore, htio bih vas pitati oce li radjenje sklekova oko 100 svaki drugi dan,, te pijenje proteina radi dobivanja na masi i dizanje utega kod kuce do 8 kg za biceps te radjenje zgibova utjecati na moj rast u visinu, dakle ista od toga hoce li se moj rast usporiti?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ukoliko se ekstremno ne iscrpljuješ u svemu tome neće biti utjecaja na rast. Navedene vježbe ne povećavaju značajno mišićnu masu, stoga mislim da osim zdrave - uravnotežene prehrane ne treba opterećivati organizam s proteinima. U svakom slučaju ih ne treba uzimati više od 1 g na kilogram težine dnevno, prednost treba davati proteinima sirutke (ne sojje).

Nazad
1 ... 19 20 21 22 23 24 ... 34
Naprijed