Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Rast djeteta

coka_mo

Poštovani,
zanima me da li je normalna visina(duzina) za dijete rođeno 17.07.2012 93 cm, visina roditelja je 183-otac, 163-majka, drugo naše dijete je rođeno 13.03.2011 i visoko je 106 cm.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Pitanje o tome što je normalno kada je u pitanju rast je vrlo diskutabilno. Normalno je da je kada je odrasla osoba visoka preko 2 m ali istovremeno je normalno ako ima i 170 cm. Ne navodite kojeg su spola djeca, što je isto važno. Najbolje je pogledati na Internetu krivulje rasta i ucrtati vrijednosti - najznačajnije je pratiti da li prati svoju krivulju rasta a ne gdje se nalazi u rasponu normale. Ako su dječaci tada je oko 15% dječaka njegove dobi niže od njega a 85% više a kod starijeg 50% je niže i 50% višlje od njega.