Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Rast nakon 17 godina

mulac

Postovanje,
imam skoro 17 i pol godina i visok sam 175 , otac mi je visok 187 , a majka 175 . Sa 13 godina bio sam visok 170 cm , nakon toga dosta sam stagnirao i svake godine bi narasao po centimetar ili pola centimentra . Od 14 godine redovno idem u teretanu u sklopu sporta kojeg treniram , dali je moguce da je to uzrok mog niskog rasta ? Postoji li mogucnost da ajmo reci " eksplodiram " prije 18,19 godine i dohvatim ocevu visinu ? Potoji li ista , pomocu cega mogu utjecati na svoju visinu , osim hormona rasta ?

Hvala unaprijed !

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Podizanje velikih tereta ima utjecaja na konačnu visinu. Radi sve vježbe koje se rade bez utega (zgibovi, sklekovi, trbušjaci) a opterećenje teretom samo u sjedećem i ležećem položaju (sprave koje ne "sabijaju" tijelo). Hormon rasta zaboravi. Za očekivati je prirast na visini no da li će biti eksplozivan teško je reći - ako su već duže vremena dobro razvijeni dlakavost, veličina testisa i spolovila tada je to manje vjerojatno. U suprotnom, ubrzani rast je vjerojatan.