Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Razvoj govora

Ukilele

Postovani doktore, zanima me samo da li se kod mog djeteta govor razvija normalno tj imam li razloga za brigu. Imam musko dijete u dobi od 18mj, rodjeno u terminu. Sa oko 13mj pocinje zvati mama, nesto kasnije baba,tata,teta itd. Dijete koristi nekih 20ak rijeci u svakodnevnoj komunikaciji. Pri tom mislim i na imena neke djece koju poznaje itd. Takodjer jako puno gestikulira. Oponasa nase radnje, pokazuje dijelove tijela, razumije apsolutno sve sto se od njega trazi kao npr: donesi tenisice iz hodnika itd.. dogodilo se par puta da ga pitam sta je nesto, on imenuje stvar prvi put tada i danima ga trazim da opet to ponovi, gleda me u oci, smije mi se i kao da ne zeli. Ponekad imam oshecaj kao da to dijete jednostavno ne zeli pricati a moze. Mozda glupo zvuci al doista tako mislim. Ne mislim da postoji neki problem i znam da mi nitko ne moze reci kad ce progovoriti ali evo samo ako biste mi mogli reci da li je ovo navedeno u redu za njegovu dob? Takodjer kad dodje kod nekog koga inace voli, prvih par minuta se ne zeli javiti toj osobi, onda se smjeska i ispod oka promatra reakciju, pa privlaci paznju na sto nacina sve dok taj neko ne popusti i njemu prvi pridje. Ali te konkretne prve rijeci nikako da dobijemo.. on zna za sto tocno sluze neki predmeti iako nikad s njima nije imao doticaja, vjerivatno vidi mene sto radim pa kad kriomice uzme tako nesto radi tocno ono za sta to i sluzi itd.. opcenito je iznimno ziv, pun energije i dosta zahtjevan, smatram da je bistar za svoju dob al to dijete ne zeli pricati .omg

Ispricavam se na dugom postu i na hrpi gluposti, jer ovo i je glupost obzirom na sve s cime se susrecete u svojoj praksi. Unaprijed hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U dobi od 18 mjeseci manji broj djece govori dvedesetak riječi, neki su još uvijek na 4-5 riječi s razumijevanjem. Sve što opisujete ukazuje na uredan emocionalni razvoj, razvoj govora i komunikacije. Opustite se.