Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

rinosinusitis

boza

dijete 5 godina, kaslje suhi nocni kasalj, preko dana tu i tamo, preko noci bez prestanka cijelu noc. bili na hitnoj i kod naseg doktora , pluca cista, grlo ok, nos malo curi nis posebno. doktorica veli da je rinosinusitis al da nije za antibiotik niti nista. inace uzima flixonase po preporuci orl od 12 mj.
to se ucestalo ponavlja takve epizode s takvim izuzetno jakim kasljem. krajnike je operirala sva tri pred 6 mj.
alergotest na 9 alergena negativan.
postoji li nacin kako to sprijeciti? dal bi nam pomogle kakve terapije? moze li se to sprijeciti i lijeciti ?kud krenuti?

Darko Richter, dr. med.

Pitanje je koliko dugo traj etaj kašalj, i da li je najintenzivniji u prvom dijelu noći, iza zapsivanja. Ako je tako i traje duže od 7-10 dana, riječ je o rinosinuitisu za kojeg je indiciran antibiotik, npr. Sumamed.

boza

taj kasalj traje evo neprekidno od 15.4.
pocinje cim zaspe , kroz pol sata, ponovi se obicno oko 2-3 ujutro i traje oko sat vremena i onda opet oko 6 do 7 kada se dize. to je varijanta koja traje konstantno od 15.4.
to je blaga varijanta i konstantna ujedno, a koja nas je pratila i cijeli 10, 11, 12 mj. onda je bio mir od kaslja./uslijed toga nekada je doslo i do spazmatskog bronhitisa -u 3 navrata zimus i jednom proljetos /
da bi od 15.4 krenulo opet u toj konstanti blage varijante.
ta blaga varijanta ima jace i konstanto djelovanje koje sada traje od recimo 23. 5. bez prekida . jaka varijanta znaci da kaslje nakon zaspivanja nakon pol sata i uglavnom traje bez prestanka cijelu noc do jutra. takvo konstantno kasljanje koje traje cijelu noc je prisutno po tjedan dva i onda samo prestane.nos curi uglavnom prozirno ali ne jako a nekada i bude zuto zeleno, te tada kapam garasone kapipa ili ih stavim u inhalator s fizioloskom po preporuci orl doktora koji dolazi i k vama u bolnicu. /B/

tako nam je bilo i lani u isto vrijeme, 4, 5, i 6. ljeto bez kaslja i opet kasna jesen do kraja 12 mj.

Darko Richter, dr. med.

Važi preporuka od ranije.

boza

dal po mom opisu bi to imalo ikakve sumnje po vasem misljenju na gerb??

Darko Richter, dr. med.

Dječji GER kašlje više po danu.