Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

sarlah

pavlov

Postovani dr. moja malena ima 6,3 godine ide u obdaniste,danas nam je vaspitacica rekla da djevojcica sa kojom se najvise igra ima sarlah
Moje pitanje je sljedece, ako je ona bila u kontaktu sa tom djevojcicom je li to znaci da mora dobiti sarlah
drugo koliko traje inkubacija,
Brine me jer je u oktobru imala sarlah i bas ga je tesko podnjela,pa e sad strah
hvala vam puno

simon

Poštovani!
Moja devetogodišnja kći ima na sluznici nosa, s desne strane, ranicu koja ne prolazi, evo već nekih pet mjeseci.
Sluznica iznutra je krvava, pa okrastavi, pritom stalno vlaži, zaraste, pa opet sve nanovo.
Liječnik mi je rekao da je to od prljavih ruku, i ona je doista imala običaj češati nos. Međutim, uspjela sam je od toga
odviknuti, ali ranica ne prolazi.
Mazali smo je raznim kremama, poboljšanje bi bilo prolazno.
Liječnik je napomenuo da bi mogao biti impetigo, međutim, moje mlađe dijete nije oboljelo.
Brinem se, jer su tu otvorena vrata raznim infekcijama.
Inače, mada mislim da to nema nikakve veze, ali ipak: dva mjeseca prije pojavljivanja ranice, operirani su joj
krajnici. Dijete je kao i većina druge djece, odnosno nakon operacije broj infekcija se smanjio na jednu mjesečno.
I još mi je nešto bilo zanimljivo: dok je imala gripu, ranice nije bilo. Čim je ozdravila, ranica se opet pojavila.
Što bi to moglo biti?

Darko Richter, dr. med.

Kud se trpate u isti post?
Za "pavlov": ne mora dobiti šarlah; inkubacija oko 3-4 dana.
Za "simon": vjerojatno ste mazali svime i svačime, samo ne antibiotskom masti. A, ako i jeste antibiotskmo masti, očito nije sjela i bila na mjestu koje treba. Odite na ORL. Oni studiraju 3 organa 4 godine, pa će vam taj problem puno efikasnije riješiti.