Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

sniženi trombociti kod novorođene bebe

jbart

Poštovani, zanima dali je normalno da su bebi trombociti malo niži 123 , krv joj je vađena u roku manje od 24 sata nakon poroda?
Hvala na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalaz je graničan, treba ga ponoviti - nekoliko puta. Ove vrijednosti nisu ugrožavajuće - ne postoji opasnost od krvarenja.

jbart

Hvala vam doktore.
Nitko mi ništa nije rekao u vezi tih trombocita, nego sam sam vidjela koliki su.
Mada neznam kakve su referente za bebe tek rođene, dal je to normalno za tek rođenu bebu?
Za manje od mjesec dana beba ima cijepljenje pa ću reći doktorici za trombocite dal bi mogli ponoviti i kakvi su bili pri rođenju,
Srdačan pozdrav

jbart

poštovani doktore, malo sam i zabrinuta, da li je to u biti normalno tamo kod malih beba tek rođenih da su trombociti tako malo niži?
Neznam jel ima kakve veze što sam pila puno antibiotika u trudnoći i neposredno prije samog poroda i tokom samog poroda u infuziji i imala sam inducirani porod gel i drip.
U biti nitko mi ništa nije rekao za bebine trombocite nego sam ja to sam vidjela u bolnici u nalazu.
Srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako kontrolni nalaz bude uredan tada ništa ne znači ovaj prvi nalaz. Trombociti mogu biti niži i zbog lijekova koje ste uzimali tijekom trudnoće, zbog antitijela koja skraćuju život trombocita ili je naprosto riječ o pogrešci u laboratoriju ili u proceduri uzimanja krvi. Nema smisla bilo što kalkulirati bez novog nalaza.