Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

stanje sepse

vmd

Dijete od 5 mjeseci je primljeno u bolnicu sa visokom temperaturom preko 39 C i bez drugih simptoma. Uradjeni su nalazi CRP 30, sedimentacija 30/60, leukociti 12,5. Ukljucen joj je longacef i amikacin 6 dana. U medjuvremenu svi trazeni nalazi su bili u redu ( koprokultura, urinokultura, rtg pluca, pregledana je i od strane orl, likvor sterilan ). U 2 hemokulture pronadjen je Staphylococus epidermidis, doktori nisu usaglaseni. Jedni kazu da dijete ima sepsu, a drugi da je hemokultura kontaminirana spolja. U medjuvremenu dijete je dobilo proliv, pa se i to saniralo linexom. CRP i SE su sada normalni, ali dijete nocu ima temperaturu 36 C rektalno, a po danu normalnu. Jako se znoji.
moje pitanje je da li Vi smatrate da je dijete imalo sepsu i da li je ta niska temperatura vezana za to? Ako nije, sta uzrokuje tako nisku temperaturu? Prije nije nikad imala ovakvih problema, niti sad pijr kakve lijekove. Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Meni se čini da je dijete imalo jednu žešću virozu.

vmd

Hvala na brzom odgovoru. Mozete li mi onda objasniti zasto dijete ima sada tako nisku temperaturu samo kada spava?

Darko Richter, dr. med.

Ne.