Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

streptokok kod djece

SplicankaBK

moja sestra vec dugo ima streptokok u krvi, dobiva lijecenje pencilinom, nekad joj se stanje poboljsa ali vecinom je zeznuto. imala je pri zadnjem vadenju krvi visoku razinu streptokoka cak 380, brinem se za nju , imate li mozda neki nacin za lijecenje??? ispricavam se unaprijed ako sam ista krivo napisala jer nisam dovoljno informirana o streptokoku.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ono o čemu Vi pišete je vjerojatno titar antitijela protiv beta hemolitičkog streptokoka (točnije AST0). On i nije tako visok, viđao sam djecu sa razinama od 10.000 i to traje godinama. Važno je da titar ne bilježi značajniji porast (povremeno može blago porasti u sklopu virusnih ili nekoh drugih infekcija - naprosto jer je cijeli imuni sustav podražen) i da je ona dobro. Upitno je da li je potrebna kontinuirana antibiotska terapija, pogotovo ako je ona dobro i nema znakova ponavljane infekcije.

55tovivi

Postovani,
djecak 4,8 god., krenuo u vrtic prije 6 mj. U zivotu nije znacajnije bolovao, kao niti u prvih 5 mj. od polaska u vrtic, medutim u zadnjih mjesec dana vec treci put mu se javlja streptokok.
Prije otprilike 3 tjedna dobiva Infectocillin samo na temelju pregleda (crveno grlo i zali se da ga boli, temp. max 37,4 aksilarno).
5. dan antibiotika dobiva temp., medutim je u meduvremenu poceo kasalj i curenje nosa, pa je bila pretpostavka da je posrijedi virus, no nakon sto temp. ne pada ni 4. dan (bila je do 38,5), radimo krvnu sliku koja pokazuje leukocite 17 i crp 33.
Pedijatar zakljucuje da nije pogoden antibiotik te 9. dan uzimanja prekida Infectocillin i uvodi Almacin (dobili smo izmrvljene tablete i trosili 3x600mg otapanjem u jogurtu prema preporuci).
Drugi dan vise nema temp., bolnog grla, niti sl.
Zadnju dozu Almacina popio prije 3 dana, da bi jucer poslijepodne opet dobio malu temp. (37,3) i zali se na peckanje grla.
Krvna slika ovaj puta pokazuje crp 16.9, ali leukocite 22. Raden i brzi bris na streptokok "A" koji je pozitivan, a rezultate antibiograma cekamo. U meduvremenu dobili Klavocin 2x6ml. Dijete ima 21kg.
Sve drugo je uredno i neporemeceno. Danas vise nema ni temp.
Molim Vase strucno misljenje i unaprijed zahvaljujem.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nažalost unatrag 2 godine bilježimo veliku učestalost streptokoknih infekcija, poglavito u djece koja pohađaju kolektiv. Katkada se infekcija uporno vraća i treba pprovjeriti da li ima veći broj djece u vrtiću koji boluju od ove bolesti te po potrebi uključiti epidemiologa. Svakako ne zaboravite promijeniti četkicu za zube nakon 5 dana terapije. Više o ovoj temi možete pronaći na http://littledotapp.com/hr/2016/02/26/streptokokna-angina/