Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Stupanj težine astme

ana

Poštovani,

prethodi nam alergotestiranje. Sin ima 3,5 god. i od 14-og mjeseca starosti do sada je imao 4 opstruktivna bronhitisa.
Shvatila sam da je to već početna pretpostavka za dijagnozu astme, pogotovo ako se potvrdi da je alergičan, iako mi to nije u potpunosti jasno, pogotovo zato što naša pedijatrica neke druge probleme stavlja u drugi plan i sve ih već stavlja pod nazivnik alergije-astme, iako još nije napravljeno alergotestiranje.
Zanima me temeljem čega se utvrđuje stupanj težine astme, tj. GINA. jer pretpostavljam da nam slijedi terapija inhalacijskim kortikosteroidima koja me uz najbolju volju da povjerujem u njezinu korisnost-pomalo plaši.
Zahvaljujem unaprijed

Dr. Darko Richter

Ne znam zašto vas plaši jedna od najefikasnijih vrsta terapije u suvremenoj medicini. Najgore je kada se nešto napola zna, i onda o tome mozga.
Stupanj težine astme nema veze s alergološkim nalazima, pa čak niti bilo kakvim drugim nalazima, već isključivo o kliničkoj procjeni, spirometriji i potrošnji beta-2 agonista kratkog djelovanja.

ana

Hvala na Vašem odgovoru.
Da li se djeci (konkretno moj sin ima 3,5 godine) radi spirometrija?
Da li se odmah na osnovu alergoteloškog testiranja, u slučaju pozitivnog rezultata može postaviti dijagnoza astme?

Dr. Darko Richter

Ako vaš sin može napraviti spirometriju, neka je napravi.
Može se postaviti dijagnoza alergijske ili nealergijske astme, ali ne i astme.

ana

Hvala ponovno.
Na osnovu vaših odgovora, a i čitajući ovaj forum, neke su mi činjenice malo jasnije iako još uvijek ne mogu dokučiti kako se onda nakon alergotestiranja određuje terapija za neki stupanj astme, što sam primjetila da se redovito čini.

Htjela bi Vam se svakako javiti sa rezultatima testiranja i zatražiti Vaše cijenjeno mišljenje.

Dr. Darko Richter

Ne postoji stupnjevanje astme prema nalazu alergološkog testiranja. Toga NEMA. Nešto ste krivo shvatili. Nakon alergološke obrade astma može samo dobiti pridjev "alergijska" ili "nealergijska" to je za sada sve. Astma je astma, i, iako često, osobito u djece, porizlazi iz alergije, nije s alergijom potpuno preklopiva.

ana

Poštovani,
nadam se da ne smeta što se nadovezujem na ranije poruke jer je tema u osnovi ista.
Danas smo trebali obaviti alergološko testiranje, u međuvremenu je sin "pobrao" virozu. (ide u vrtić).
Konzultirala sam našu pedijatricu u vezi testiranje, i uputila me da ipak idemo.
Doktorica kod koje smo došli na testiranje poslušala ga je, dijagnosticirala trachobronhitis i rekla da dođemo kad budemo zdravi, a da se našoj doktorici obratimo za terapiju.
Da li bi mi mogli pojasniti ovu dijagnozu ?

Hvala.

Dr. Darko Richter

Dijagnoza je ista kao ona koju je postavila vaša primarna liječnica. Dijete ima virozu, viroza ima oblik traheobronhitisa, treheobronhitis je dio slike viroze, itd.