Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

suzni kanal

Bumbica

Poštovani doktore, jučer sam bila kod pedijatra na cijepljenju sa svojom dvomjesečnom bebom, inače ima stalno oči pune suzica i dosta krmeljave pa mi je rekla da ima začepljene suzne kanale, da joj perem mlakom kamilicom i da joj to masiram pa me zanim (pošto sam ju zaboravila pitati), dokad to može potrajati? Dalje, molim Vas da mi kažete, ja ju samo dojim i zna se dogoditi da nema stolicu po par dana, evo sad nema već 4 dana. Čula sam da je to normalno čak i do tjedan dana ako je na majčinom mlijeku, ali me zanima zašto se nekad zna dogoditi da ima zelenkaste stolice? Čula sam već dosta teorija zašto je stolica zelenkasta pa me zanima i vaše mišljenje. Unaprijed hvala na odgovorima. E da ne zaboravim, jeste li Vi i dalje na Rebru? Trebam doći k Vama na kontrolu u 5. mjesecu sa drugom kćerkom pa da znam jeste li dotad još tamo.

Darko Richter, dr. med.

Ja sad ne znam jesu li to suzni kanali, ili ne. Pa vam ne mogu niti reći kako dugo će "to" trajati. Ako ih nema, trajat će vajčito, ako su začepljeni, trajat će dok se ne odčepe.
O stolicama nemam neke svoje teorije. O sve se moće imati svoje mišljenje, no to može biti opasno ako dođe u uših nepozvanih.
Na Rebru sam do daljnjega.

Bumbica

Dajte mi molim Vas recite za te zelenkaste stolice, neki kažu da su to stolice gladi, neki da je to znak infekcije, neki da je to normalno sve dok je dijete na majčinom mlijeku pa sad više ne znam ni sama. Molim Vas još za informaciju, beba mi uzima po 5 kapi dnevno D kapi, pitala sam zašto 5 jer znam da su mi prve dvije djevojčice uzimale po 3, ona mi kaže da je to zato jer joj je fontanela mala. Ili sam ja nešto krivo skužila.

Darko Richter, dr. med.

Mislim da ste svi nešto krivo skužili. Ne bih se oko toga trošio.
Za stolice vam sada neću ništa reći, osim da na prsima, ako vam je ovo treće dijete, vrlo dobro znate da su stolice zlatno žute.

Bumbica

Evo bili mi na Rebru kod dr. Vlahovića, rekao nam je samo masiranje i uporno masiranje i to dosta jako stisnuti, nikakve kapi, ništa, samo ispirati običnom prokuhanom vodom. Čudno mi je malo zašto mi je moja pedijatrica rekla prati kamilicom kad joj se nakupe krmeljići, a on je rekao da je kamilica ko da sam joj bacila pijesak u oči? Kaže, da ako se to ne riješi do godine i nešto, da se buši to nečime pod narkozom (to mi je grozno zvučalo), ajme ne dao Bog da mora mi dijete na to, rekao je još da se to upornom masažom može riješiti za par tjedana, jel to istina? Evo ja sad nju davim tim masiranjem doma, ona plače ja skupa s njom, ali što ću, sve radije nego to što mi je on rekao sad Sad da Vas pitam, njega sam zaboravila pitati, kako ću ja znati da sam ja možda to riješila masažom, da joj je pukla ta neka membrana za koju mi je doktor rekao da treba pući (ako sam dobro shvatila)?

Darko Richter, dr. med.

Vidim da vas stolice više na muče, pa se nadam da neće niti suzni kanali.
Preduvjet je da je dr Vlahović isto tako dobar doktor kao i ja. Glavno je da vidiš dobrog doktora, ostalo je stvar magije.
A što se tiče kamilice i pijeska, ja sam na sličnim linijama s Vlahovićem, pa mi se čini da je on dobar doktor.
Kamilica se davala kada je to bilo manje zlo, jer je to barem osiguravalo da mama prokuha vodu. Isto je i za čaj za proljev.
Jer, doktori su odvajkada za ovaj narod morali smišljati formule, da si narod, liječeći se, ne bi napravio veće zlo. Npr., pio neprokuhanu iz bunara usred proljeva, ili isiprao oči vodom iz pipe na Vrbanima (ona možda Bandiću nije naškodila, ali dojenčetu .... .)

Bumbica

Pa ja mislim da je dr Vlahović jako dobar doktor isto kao i vi, ne preporučuje meni mama svakoga happy(inače mama mi radi na Rebru na kardiologiji). A kod Vas, kao što znate, dolazim sa dvogodišnjom kćerkom. Uglavnom, moja mama se jako ljuti na mene jer ja odmah sve uzmem zdravo za gotovo, ja nju već vidim na nekom bušenju oka. Eto danas je ko za vraga dobila na Šalati remenčiće one vražje za kukove, grozno mi to izgleda. Naravno, odmah sam u svađi sa mamom jer sam se rasplakala gore, a ona meni odmah kako to i nije najgora stvar, što bi bilo da mi je u gipsu itd. Ja znam da postoje djeca kojima je puno gore, ali znate da kad je vlastitom djetetu nešto, to se meni čini kao najgora stvar na svijetu. Kud s tim suznim kanalima ju mučim i s tim masiranjem, sad još i ovo. Kada će to sve proći? Nadam se ubrzo happy

Darko Richter, dr. med.

Problem koji to nije, obično prođe onog časa kada pomislite da ćete se radi toga ubiti.

Bumbica

Vjerujte mi, već imam osjećaj kao da ću se ubiti. Uglavnom, htjela sam pitati u vezi tih remenčića, što se može dogoditi ako ih dijete ne nosi? Danas kad su joj to stavili na Šalati ona je skroz promijenila ponašanje, vrišti ko luda, neće mi jesti i smirila se tek sad kad je moja mama poludjela i poskidala joj to, sve joj je to remenje urezalo u kožu. Zanima me dal je zaista potrebno da je to tako jako stegnuto? I dal se to zaista 10 tjedana ne smije skidati (tolko su rekli da će nositi), rekli su mi čak da je ne smijem ni kupati (10 tjedana bez kupanja?!)? Eto i ja se naručila sutra kod dr. Markovca, čula sam da je dobar, idem čuti drugo mišljenje. Što Vi mislite o tome svemu? Što ako mi taj doktor sutra kaže da to njoj uopće ne treba, kako ću znati koga moram poslušati?

Darko Richter, dr. med.

Ne znam. Pacijenti si sami kompliciraju, i kada dobiju terapiju, i kada je neće.

Bumbica

Da, to je nažalost istina. Ja bi najradije htjela da mi svi doktori kod kojih odem kažu da je sve u savršenom redu i da ne treba ništa. Nažalost, to u stvarnosti ponekad i nije moguće. Puno hvala na odgovorima.

Darko Richter, dr. med.

Gledajte, doktore se ne gnjavi kada je sve u savršenom redu.

mama3x

Draga Bumbice, željela bih vas utješiti kao mama kojoj su dvije kćeri nosile remenčiće, a i ja sama sam nosila aparatić. Naravno da to nije jednostavo, ali tijekom nekoliko mjeseci nošenja vidjela sam da su ti remenčići veća gnjavaža za roditelje nego za dijete, dijete se brzo navikne i svoje pokrete prilagodi tome što je "zauzdano". Par dana pojačanog maženja, nošenja i utjehe, i sve će doći na svoje mjesto. Važno je kod premotavanja posvetiti veću pažnju dobrom namještanju pelene, jer ako pelena procuri, imat ćete više posla, ali sve se to riješi praksom.

Posljedice nenošenja? Kao medicinski laik, kad je najstarija cura dobila remenčiće, vidjela sam u bolnici dvogodišnju djevojčicu koja je šepala i hodala ljuljajući se kao lađa, da bi završila u gipsu do struka u iščekivanju operacije, jer roditelji nisu poslušali medicinski savjet na vrijeme. To ne želite svom djetetu!
U mojoj obitelji, bakine sestre su relativno rano dobile artrozu kuka- uz jake bolove, i prošle po dvije operacije ugradnje umjetnog kuka.
Remenčići su stvarno sitnica u usporedbi s mogućim posljedicama neliječene displazije.

Darko Richter, dr. med.

Mislim da je trostruka mama dala isti odgovor kaoi ja kada kažem: što idete doktoru da vam da terapiju, a onda pitate druge doktroe, je li to neophodno. Čak i da nije 100% neophodno, ne može se očekivati da to suvereno tvrdi bilo koji pedijatar, za pitanje iz ortopedije.

Bumbica

Što se tiče remenčića mi smo joj to skinuli, drugi dan sam išla kod dr. Markovca koji je odmah, ne znajući da sam bila na Šalati, rekao da ima oba savršeno zdrava kuka i nakon kad sam mu rekla za Šalatu, rekao je da joj nikakvi remenčići ne trebaju. Pošto je moja mama pitala za njega na Rebru i svi su ga jako nahvalili (ja se nadam da ćete mi i Vi isto reći za njega), ja sam odlučila poslušati njega. Nakon toga nosila sam oba nalaza njenoj pedijatrici koja je dr. Markovca također jako nahvalila pa se sad najiskrenije nadam da nismo pogriješili.

Darko Richter, dr. med.

Ne poznam dra Markovca, i ne znam što je po specijalnosti niti gdje radi.
Ne mogu vam reći apsolutno ništa konkretno o svemu ovome.

Bumbica

On je privatni ortoped, navodno izvrstan. Ima ordinaciju u Horvaćanskoj. Svejedno, hvala Vam na svemu.

Bumbica

Poštovani doktore, recite mi dal je moguće da dijete samo na jednoj strani ima začepljen suzni kanal i dal joj trebam masirati obje strane ako nije? Jer, naime, lijevo oko stalno ima suzno i krmeljavo, a desno joj je stalno potpuno čisto.

Darko Richter, dr. med.

Naravno da je moguće. Imate dvije ruke, i ne moraju vas uvijek boljeti obije.

Bumbica

Evo, bebici već dva mjeseca masiram oko stalno, bezuspješno. Čitala sam da se u drugim zemljama oko sondira odmah čim dijete ima začepljeni kanal, a kod nas se čeka do godine dana. Zanima me može li ona imati ikakvih problema sa vidom zbog toga ako to još dugo potraje? Naime, to oko ima malo malo pa crveno, a da ne govorim kako joj je iz jutra u jutro sve gore i gore zaljepljeno. I bjeloočnica joj je mutnija nego na drugom oku, ako neke sivkaste boje (ne znam kako da drukčije opišem). Možete li mi otprilike opisati kako oko treba masirati jer imam osjećaj da radim nekako krivo to. Kad sam bila na Rebru doktor mi je to na brzinu pokazao pa ne znam. Zašto se ne može ići ranije na to propuhivanje (ako sam točno zapamtila da se tako zove)? Pročitala sam da kod dosta djece to masiranje ne pomaže.