Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Svrbež guze, a NISU paraziti

AnaGor

Poštovani,
dječak ima dvije i pol godine i unazad dva tjedna se žali da ga svrbi guza, i to noću, nikad preko dana, ali čak ne ni svaku noć.
Dali smo stolicu i obrisak analnog područja na analizu i nisu pronađeni nikakvi paraziti.
Njega i dalje svrbi otprilike svaku drugu noć i anusno područje mu je na pogled malo crvenkasto.
Liječnik je propisao tri dana Vermox tablete ujutro i navečer po jednu te Maxitrol mast za guzu.
Je li ta terapija u redu propisana, odnosno zašto je propisan Vermox ako nalaz ne ukazuje na parazite?
I zanima me od čega se još može pojaviti svrab guze osim od parazita.
Dijete jede i pije dobro, ima redovitu stolicu normalne boje, normalno se ponaša, ne konzumira nikakvu novu hranu.
U nestrpljivom očekivanju Vašeg odgovora
S poštovanjem,
zabrinuta mama Ana

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Negativan nalaz stolice na parazite ne govori pouzdano da ih zaista nema. Naime ako se ucini otisak analne regije i pregledaju tri uzorka stolice jos uvijek postoji 25% sanse da dijete ima parazite. Stoga je mudro sto je kolega dao Vermox. Trebalo bi ponoviti tu kuru nakon 2-3 tjedna. Maxitrol ima zadacu smiriti crvenilo i svrbez. Ako smetnje ne nestanu tada uzrok moze biti u alergiji na neku od namirnica. U svakom slucaju ne treba zbog toga strahovati.

AnaGor

Postovani, evo nakon mjesec dana svrbeza od jucer nakon velike nuzde na papiru ima malo krvi. Na samomanusu nema nicega a nije vise ni crven. Sto bi to moglo biti i trebamo li odmah na nekakve pretrage? Molim Vas za misljenje. Hvala unaprijed. LP. Mama Ana

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne treba za sada raditi dodatne pretrage, često se događa da se ozlijedi sluznica čmara uslijed tvrđe stolice. Obzirom da nema crvenila niti svrbeža ne treba strahovati niti žuriti. Ako na čmaru vidite ragadu (pukotinu) sluznice možete mazati Bepantenom.