Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

temperatura ne pada

Klara2

Imama djevojčicu od 6.god. Već 4 dana ima temperaturu koja naraste i do 39,5 C, antipiretici djeluju, ali opet raste svakih 6-7 sati. Već 3 dana uzima Cefixim, 13 ml( ima 32 kg.), ali ne vidim poboljšanje. Krvna slika od prije 3 dana, kada je dobila i antibiotik je L 19, CRP 88, dg. rhinosinutis acuta,pojavi temperature je prethodio laringitis bez temperature i jako začepljen nos, koji i sada jako curi i otežava joj disanje.Na žalost joj je to treći antibiotk u 2 mjeseca, jer je prvo dobila sumamed na dijagnozu " od oka", pa nakon dva tjedna opet temperatura i L 22,CRP nije rađen, pila 7 dana klavocin, kont. L 9 ,nos čist 4 dana poslije klavocina i onada gore navedeni laringitis, pa sada ovi nalazi sa visokim CRP-om, urin je uredan.
Još moram dodati da je i mlađa kćer 2 godine prošli tjedan bila bolesna sa istim simptomima, ali njoj nisu vadili krv, već bris nosa-pneumokok mali broj, i dobila antibiotik Cefixim.
Osjećam se u zatvorenom krugu i molim savjet.
Dali je antibiotik već trebao ublažiti simptome i da li da napravim kontrolni Crpi, trebam li opet ići negdje?
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Kao najvjerojatnije, ima ili rinosinuitis, ili upalu pluća. Ne vidim grešku u izboru i dozi cefiksima. Ali, ako ne djeluje, trebalo bi otići liječniku, i ev. dobiti ceftriakson intravensk/intramuskularno u poštenoj dozi, možda i infuziju za rehidraciju, a sve je skupa blizu hospitalizaciji.

Klara2

Povlačim pitanje trebam li ići negdje......poučena proučavanjem ovoga foruma.....
Temperatura opet raste, u 14 h je bila 39,2, skinuta i bez temperature do sada
kada teperatura raste uz groznicu ,a i zna povratiti i sva se trese, pa to dosta ružno izgleda, kada je bez temperature dobrog je općeg stanja.
Od svega me najviše brine kako je u 6 tjedana u kojima nije bila u vrtiću niti u prevelikom kontaktu s ljudima tri puta pila antibiotik i nikako doći k sebi.
kako utvrditi žarište infekcije?
Zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Žarište infekcije utvrđuje se pregledom, a zatim potvrđuje pretragama, npr. RTG. ako joj još jednom poraste temperatura preko 39, to je ipak za bolnicu.

Klara2

Navečer je tempetratura bila 39,7, dala sm joj Dalzy i na Rebro, oni nas odmah poslali na Zaraznu, tamo je doktorica pregledala i primila u dnevnu bolnicu novi nalazi:
CRP 170, Se 90, L 19,7, ne 69, ly 17. mo 14, E 5,26, Hb 130, HE 0,40, MCV 76, T 288, GUK 5,5 BUN 3,1, Na 138, K 3,6, CL 99, bil. 4,1, AST 19, ALT 16 gGT 15, LDH 247, Urin b.o.,
Uzeli briseve i dali dvije infuzije glukoze i Ceftriakson 1,5 g iv u mikroinfuziji, pred jutro temperatura opet narasli i opet pala sa ibubrufenom, Dg. akutni tonzilitis, pluća b.o., nisu slikali.
Th . Ceftriakson 1x 750 mg iv.,Još 3 dana dnevne bolnice, a sada nas puštaju do sutra doma.
Na moj upit što uzrokuje upalu doktor je rekao da je najvjerojatnije streptokok.
S obzirom da su parametri koje ja razumijem dosta visoki, CRP i Se, molim da mi odgovorite da li je terapija adekvatna i da li postoji opasnost što smo doma, a ne u bolnici ( u kojoj naravno ne želimo biti). Doktor je nešto i komentirao i kalij, ali nisam shvatila zašto, da li je vrijednost niska i što to znači?
Djevojčica ima zacrvenjeno lice odnosno oni navode perioralno bljedilo i crvenilo obraza, da li to upućuje na streptokok.
Hvala Vam puno na odgovoru i prethodnom i ovom, jer nisam bila sigurna u svoju procjenu.

Darko Richter, dr. med.

Učinili su vam točno ono što sam vam predviđao u ranijim odgovorima. Ceftriakson i infuzija.
Pregledom vide što vide, i ne ozračuju dijete RTG slikanjem, ako smatraju da ne treba. Sigurno su pregledali i urin, valjda je uredan. Od svih nalaza jedino mi SE od 90 baš ne odgovara streptokoknoj angini.

Klara2

Hvala Vam na odgovoru , nadat ću se da smo u najboljim rukama, i malo strpljenja, i mislim da vaši odgovori govore sve dr. House, s poštovanjem...

Klara2

Oprostite, evo me opet...
Danas na zaraznoj, u dnevnoj bolnici, novi doktor, sumnjia mu dijagnoza, kaže da to ne bi bio streptokok, grlo baš i nije crveno, a ritam temperature se ne mijenja, lako pada, bez temperature 5-6 sati, a onda preko 39.
Slikali pluća i sinuse. Pluća uredna, sinusi blago upaljeni, edem sluznice, ali doktor kaže da nije jaka upala koja bi dala takve nalaze. Uzeli uzorak za adenovirus, na što doktor i sumnja.Nastavlja sa antibiotikom i dalje dnevna bolnica.
Sada opet temperatura 39,7 skidamo je. Što vi mislite o ovome?
Molim Vas još jedno objašnjenje. Djevojčica ima 31 kilu i ja sam joj davala 13 ml. ibuprufena, a oni u zaraznoj kažu da treba davai 8 ml. što se meni čini pre malo. Pa za manje dijete 13 kg. su mi na Rebru rekli 5-7 ml po dozi.
Tamo na zaraznoj sam čula da drugom djetetu od 12 kila preporučuju pola žlice ibuprufena odnosno 2,5 ml po dozi???????
Hvala

Darko Richter, dr. med.

I meni se činilo da to neće biti streptokokna angina.
Može biti uroinfekt, kriptogena pneumokokna sepsa, viroza (adenoviroza, gripa, ... ), ... .
Doza ibuprofena za temperaturu je 5-10 mg/kg, do triput dnevno.

Klara2

Danas temperatura svakih 10 sati bez tresavice, opće stanje vidno bolje iako temperatura opet 39 c, a novi nalazi još visoki iako malo niži crp 150 bio 170, se 85 bila 90.
Danas sam upornije tražila odgovor o stanju djeteta i dijagnozu, naravno treća doktorica, a posebno imajući u vidu jednu od vaših pretpostavki pneumokoknu sepsu, pa sam pitala da li su tražili bakterije u krvi.
Doktorica je rekla da u krvi nije ništa "naraslo", ali nalaz nije konačno gotov, ali da je vjerojatno da "nema ništa".
Brisevi gotovi, čisti kao sunce.
Ja se nadam da je virus, koji god, a Vama se zahvaljujem na velikoj pomoći.

Klara2

Uzeti uzorak pozitivan na adenovirus, čim smo dobili dijagnozu temperatura prestala,biće se virus uplašio, svi sretni veseli i zdravi i puni antibiotika, ali nema veze.
Ugodan daljnji rad i sretni blagdani.......

Darko Richter, dr. med.

Antibiotika ste puni i kada se najedete piletine.