Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

tetanus/sepsa

Tamara35

Poštovani,

moja djevojčica kao sva druga djeca pada i ima stalno rane (ogrebotine) po koljenima i laktovima. Uredno je primila cjepiva Di TE Per (sada joj je 6 godina). Zanima me koliko ove ogrebotine mogu biti opasne u kontekstu oboljenja od tetanusa ili sepse. Ne znam je li cjepivo uistinu pomaže. Znam da je malo pitanje ektremnije ali me zanima.

Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Isprika, promaknuo mi je Vaš upit. Cjepivo vrlo pouzdano štiti od tetanusa. Ako dijete nema teži imuni defekt (slabost) tada je opasnost od sepse zbog ogrebotina kože minimalna.

Medo123

Postovanje, imam pitanje
Dakle, hodala sam vrtom i kroz papucu mi se probo cavao koji me upiko u petu, ozljeda nije duboka niti velika vec izgleda kao ubod neke vece igle, zanima me da li je potrebno cjepivo protiv tetanusa?
Hvala unaprijed

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ako je prošlo više od 10 godina nakon zadnjeg cijepljenja protiv tetanusa trebali bi se docijepiti.