Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

tikovi i hiperaktivnost

mami

Cijenjeni doktore,
Obraćam Vam se s molbom za Vaše mišljenje o problemu koji imam s djetetom.Naime,imam troje djece,tri dječaka u dobi od 15,11i pol i 6 i pol godina.Vrlo sam zabrinuta za srednjeg sina koji,kao što rekoh ima 11 i pol godina.On je od malena jako nemirno dijete.U zadnjih nekoliko godina je imao povremeno tikove koji su bili prolaznog karaktera.Međutim,od početka ove školske godine tikovi su učestali i nikako ne prestaju.On stalno poskakuje,namigiva desnim okom,dodiruje predmete i na desetine puta dnevno ponavlja određene besmislene riječi i glasove.U prvom polugodištu često je povraćao ili imao proljev,zbog čega je često izostajao s nastave.Svaki put nalazi su bili uredni.Nastavnici se žale da nema koncentraciju i pažnju na nastavi,te da ometa drugu djecu.Školu nikako ne voli i imam osjećaj da je pod stresom dok traje školska godina.Kod kuće je stalno aktivan,trči,skače i vrlo je glasan.Nestrpljiv je i često prekida druge u razgovoru da bi on nešto rekao ili pitao.Pisanje zadaće otegne se satima,a učenje traje desetak minuta i on mora napraviti pauzu.Vrlo je druželjubivo dijete,komunikativno i druga djeca ga rado prihvaćaju u svoje društvo.Ne znam da li je sve ovo samo sastavni dio odrastanja ili kod njega postoji neki problem.Razmišljam da ga odvedem dječjem psihologu na pregled.Molim Vas pomozite mi savjetom i uputite me šta da radim.
Zahvalna mama

Darko Richter, dr. med.

Izgleda mi kao ADHD (attention deficit hyperactivity disorder), za što postoji tableta (Ritalin, Concerta, itd.). No, morali biste se obratiti dječjem psihijatru, npr. u Psihijatrojskoj bolnici za djecu i mladež u Kukuljevićevoj ulici u Zagrebu, u Klaićevoj, na Rebru, itd.