Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

UBOD KOMARCA

enibadi

Evo nije me dugo bilo...

moju Anju je ubo komarac na tri mjuesta na lijevoj potkoljenici prekjučer i danas joj je tako oteklo, i crveno je te kaže da ju boli i skroz se češe. oteklina je promjera nekih 10 cm, svaka, sa crvenim krugom, nešto manjim, tvrdo je i boli ju.

šta da radim, jel bi trebala sutra na hitnu(jer je praznik, normalno) da joj se to pregleda ili da nešto radim sama?
hvala puno

Darko Richter, dr. med.

Najprije sredite tog komarca koji triput pije krv vašoj Anji.
Istodobno, mjesta koja su otekla i pocrvenila možete namazati nekom antihistaminskom kremom, npr. Synopen, i djetetu dati antihistaminik per os, npr. Aerius sirup.
Ako je ovo hitno, onda se ne čeka sutradan, već se ide odmah, ili se ne ide.

enibadi

vjerujem da je bilo više od jednog komarca...
ma znam ja šta znači riječ hitno, ali ne znam jel hitno, ionako sam od nje napravila bolesnicu jer mi je uvijek sve bilo hitno.
imam fenistil gel i namazala sam joj i imam m kod kuće fenistil oralne kapi 0,1% . da joj dam to ujutro kad ustane? koliko kapi?
ona je 3 godine, i ima 14 kg. trenutno pije sirup zinat, 2 x 7,5 ml jer je balava( normalno), ako je važno možda. puno hvala na brzom reply-u!
Nataša

Darko Richter, dr. med.

Fenistil kapi onoliko, koliko piše u uputi uz lijek.

enibadi

mogli ste pretpostavit da NEMAM uputu za lijek kad vas pitam nešto što bi bilo vrlo jasno kad bih imla upute. no nema veze, otok je splasnuo, sve ok.

fala i big pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Nemam pojma o dozama lijekova koje sam puno ne dajem, ili, ne mislim da bilo što bitno mijenjaju. Kao što ste i sami primijetili, "nema veze, otok je i onako splasnuo".
Mene Fenisti jednostavno ne zanima.
Koga zanima, neka ukuca "Fenistil" u Google, i naći će vrlo brzo uputu za lijek, na bilo kojem jeziku (valjda niste fiskirani isključivo na hrvatski?). Zašto da to ja radim za nekoga?
A ponavljam, Fenistil me savršeno ne zanima, a, ako ga netko ima, pretpostavljam da njega zanima.

enibadi

Ne zanima ni mene, fala Bogu happy

Darko Richter, dr. med.

A zašto ga onda držite, i zašto me o njemu pitate?

enibadi

Pa prije nekih godinu i pol prepisao mi to doktor koji je mjenjao našu pedijatricu jer mi je dijete kašljuckalo, pa je mislio da je alergija, da joj olakša dok ne stignu alergotestovi..bili su negativni, znači zaključujete da joj te kapi nisu bile baš od neke koristi. i sad ja to imam i dalje. a pošto sam kupila fenistil gel za ubode komaraca i ostale alergijske reakcije, pretpostavila sam da su i fenisitil kapi za slične stvari namjenjene, i zato vas priupitah....eto

Darko Richter, dr. med.

Za ubod od komarca može poslužiti i Fenistil, i pohani šnicl, i "iš, iš", itd., meni nije jasno zbog čega vi mislite da se sve treba liječiti, a iduće pitanje će biti: doktore, a da li je škodljivo uzimati lijekove, ili, hoće li se dijete na lijekove naviknuti, itd. Pa sami ste zaključili da vam nije trebao. Zašto kod toga ne ostanete?

enibadi

a zar se ne treba sve liječiti?

Darko Richter, dr. med.

Kod nekih treba liječiti ne samo sve, već i više od toga, i za to su doktori od davnina poznavali placebo. Malo vode ili C-vitamina, uz priču o velikoj terapiji. Za mene su priče iz davnine zanimljive, ali ne i akutalne, iako, očito, za pacijente to jesu. Preporučujem alternativne metode, a, ako to ne iide, psihoterapeuta.

enibadi

Zahvaljujem na toploj preporuci, ali mislim da ću za sad izdržat bez psihoterapeuta.

Darko Richter, dr. med.

Sumnjam, ovo prije bila je direktna psihoterapija. Naravno da to odbijate, nisam niti mislio da ćete se složiti s mojim razmišljanjem. Ja mogu biti suptilan u svojoj specijalnosti, ali ne i u široj medicini. Pedijatrija nije psihijatrija.

dijana52

Imam dvije curice u dobi od 3,5 i 1,5 godina. Obadvije su mi alergičarke i bronhitičarke. starija pije rinolan 5ml na dan a manja je na singularu mini 4 mg 1 na dan plus kod pogoršanja stanja obadvije koriste flixotid na baby haler 1 potisak ventolin na kućni inhalator 0,3 + 3ml fiziološke te fenistil sol. Zanima me dali postoji i mogućnost na alergiju uboda komaraca pošto su obadvije izbockane i imaju ubode velićine5-10 mm po nogicama i rukicama . Više pokušavam svrab i peckanje ublažiti alternativnom metodom koliko se da ali kako one izgledaju je prestrašno dali bih trebala tražiti nekakvu kortikosteroidnu kremu za njih ili možda postoji neki lijek da ublaži simptome? Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Reakcije na ubod koje opisujete su normalna pojava i nije potrebna primjena kortikosteroidnih krema. Ako je riječ o ubodu na ekstremietetima možete staviti alkoholni oblog (50% voda, 50% alkohol). Floceta spray ili gel će također pomoći.