Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

ujed insekta i otok

pavlov

Postovani dr.
Juce djevojcica od 16 godina bila na izletu, slavili su rodjendan u sumi, bili smo i mi roditelji tu
10 minuta nakon boravka u sumi dosla je do mene rekla da je svrbi noga za poluditi , posto je imala carape skinula sam joj i vidjela blago crvenilo i otok
kad smo dosli kuci pregledala sam je cjelu zbpg krpelja , hvala bogu nije ih bilo
primjetila sam da je mjesto ujeda na nozi skoro skroz proslo
, ali ujutro kad je ustala pokazala mi je nogu imao veliko crvenilo i otok oko 4cm i kaze da je uzas svrbi
evo cjelo dan joj mazem fenistil kremom, stvljam led sli crvenilo i otok su jos tu
ona kaze ne boli je nista, csk nije ni osjetila da je uopste nesto juce ujelo , samo je svrbi za poluditi ali ne cese
molim vas evo proslo je 24 sata od prvog znaka ujeda njoj je otok i crvenilo i svrab jos tu
molim as da li joj trebam kupiti neku drugu kremu, ili sirup neki
i da li je ovakav reakcija na ujed lokalna reakcija ili alergiska strah me
hvala vam unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Možete joj namazati neku kortikosteroidnu kremu, dva-tri dana, ili i kraće. Npr. Elocom, Advantan, Beloderm, Afloderm, ili sl. Od Fenistial ovdje nema vajde.

pavlov

Hvala vam puno postovani dr
bile smo u apoteci i apotekarka je rekla isto sto i vi ali nam je dala fenistil sa kortizonom i rekla da stavljamo hladne obloge
da je sigurno ujeo komarac koji je prije nje ujeo neku zivotinju pa je zato tako odreagovala na ujed
jos samo da vas pitam da li joj ova druga krema sto joj je dala apotekarka moze pomoci ili da idem da kupim neku sto ste vi preporucili
I jos nesto ako mozete da mi odgovoriti da li je ovo kod nje sad ovakva reakcija na ujed samo lokalna ili neka alergija da znamo za ubuduce kako da reaugujemo u slucaju slicnog uboda
hvala vam puno

Darko Richter, dr. med.

Ako je u kremi kortison, a to je kortikosteroid, onda je to isto što sam vam i ja rekao. Ne treba dodatne kreme.
A je li to neka alergija - jest. No, to je sve što vam mogu ovako od oka reći, jer, za potvrdu, potrebno je reći: alergija, na što?

pavlov

Hvala dr
kako da ustanovimo na sta je alergicna
Nju to jos strasno svrbi jos je crveno i prosirilo se na tu stranu stopala otok kao da je malo splasnuo ali je tu
koliko puta da stavljamo kremu , u apoteci nista nam nisu rekli a u upustvu ne pise
Da li poslije ovkve reakcije na ubod preporucujete da je bolje ispitati sta je pitanju sad me strah sljedecih ujeda i reakcije
jesu li ovakve reakcije opasne
hvala vam puno

Darko Richter, dr. med.

Na što je alergična, tj. što ju je ubolo, trebali biste znati vi, a alergolog testirati + dodati još par testova na druge najčešće alergene, koji nemaju veze s kukcima.Dakle, javite se alergologu.