Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Ukopani penis

bfbranka

Postovani,moj sni od 7,5 godina je pred para dana operirao nespusteni testis.sve je proslo odlicno.nakon operacije doktor je dosao i rekao nam da dijete ima ukopani penis i da bi i to trebalo operativno rijesiti.citala sam kako se to dijagnosticira vec u prvoj godini,medutim nitko nam to nikada nije spomenuo.par puta sam pitala i pedijatra buduci mi se cinilo da je misic jako mali i ima puno kozice...dijete ima problema i s mokrenjem,obavlja to sjedeci...zanima me sto se operacijom napravi,kako to izgleda nakon operacije,bude li sve kao da penis nije bio ukopan?koliki je oporavak?tesko smo podnijeli odlazak u bolnicu,anesteziju,budenje...ali opet,ne zelim da ima komplekse kasnije.molim vas savjet.hvala unaprijed

bfbranka

Citam i o terminu hipospadija pa me interesira da li to nuzno mora biti s ukopanim penisom,buduci nam to nitko nije spominjao?dijete nema nikakvih problema s mokrenjem,osim sto mu je to lakse obaviti sjedeci jer kako on kaze zapiski se kad stoji...kozica se na misicu normalno prevlaci...

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Hipospadija i ukopani penis najčešće nisu povezani. Da ima hipospadiju vjerojatno bi Vam već rekli. Obzirom na dob i probleme kod mokrenja savjetujem operativno rješavanje kojim se učinkovito fiksira potkožno masno tkivo za preponsku kost što rezultira "oslobađanjem" spolovila. Operacija nije teška i oporavak je brz.

bfbranka

Postovani,hvala na odgovoru.molila bi jos par informacija,koliko traje oporavak od operacije?da li dijete nakon operacije ima kateter ili moze normalno mokriti?koliko se ostaje u bolnici?hvala unaprijed

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

O postavljanju katetera ćete morati pitati kirurga - različito se postupa u praksi. Objektivno to nije nužno. Nakon 7 dana se vade konci i dijete ide kući.

Ivance 2773

Postovani,
malo sam istrazivala po netu i nisam sigurna sto imamo i kome bih trebala voditi malog. On ce sada 6 godina. Dogada nam se to da je penis nekada normalne duzine, tj. 2-3 cm, ali nekad kao da se "uvuce". Dakle vidi se samo kozica. Kozicu ne mozemo prevuci preko penisa jer je rupica premala. Ponekad ujutro ima erekciju i bude iste velicine kao i kada je vani, da se tako izrazim. Takoder imamo prekomjernu tezinu, na 130cm 44 kg. Ne vidim ovdje mogucnost da Vam posaljem sliku. Molim Vas savjet sto raditi i misljenje sto bi to moglo biti?
Takoder me zanima moze li njemu s obzirom na ovo penis do odrasle dobi narasti na normalnu velicinu? Unaprijed Vam hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema napisanom rekao bih da je primarni, veliki problem djetetova debljina. Uslijed toga je penis ukopan no svakako prije svega bih savjetovao pregled endokrinologa. On bi trebao isključiti neke bolesti koje su popraćene opisanim promjenama, objektivno izmjeriti veličinu penisa, i ako je sve uredu trebao bi Vam dati upute kako riještiti problem debljine. Sužena kožica se može rješavati kortikosteroidnim kremama ili operativnim zahvatom.

Mrvica1995

Postovani!
Ne bih otvarala novu temu pa postavljam pitanje ovdje!
Imam sina starog 11mj. Do 6.mj zivota penis mu je bio "normalan".. sad imam osjecaj da je penis cijelo vrijeme uvucen unutra i samo na pritisak okolne koze pojavi se opet "normalan" penis..znaci, kad ga ne diramo izgleda kao da samo koza visi...o cemu bi se moglo raditi?
Hvala unaprijed!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema opisu najvjerojatnije je riječ o tzv. ukopanom penisu. Ako mokraća izlazi bez poteškoća - ako se kožica ne "napuhuje" prigodom mokrenja ne treba ništa raditi. U suprotnom možete konzultirati dječjeg kirurga no prepustite procjenu o tome nadležnom pedijatru.