Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Upala sinusa

Hrogsy

Poštovani,
znam da je ovo uobičajena tema no svejedno Vam molim za mišljenje. Naime, zbog drugih razloga smo s djetetom obavljali kontrolni MR mozga i otkrili smo nešto i na sinusima. Citiram sa nalaza: Zadebljana sluznica desnog maksilarnog sinusa, etmoidnih celula, sfenoidnog i frontalnog sinusa sa nešto upalnog sadržaja. Zadebljana sluznica pojedinih mastoidnih celula obostrano sa nešto tekućeg sadržaja. Datum izdavanja nalaza je 15.06. ove godine a mi smo ga dobili 17.06. Kod pedijatrice smo bili danas i ona nam je dala kapi s garamicinom (no ja sam na receptu pročitala i kraticu DEX pa sam pronašla da je to dexamethasone) za inhaliranje.
Zanima me Vaše mišljenje glede terapije. Napominjem da je dijete u ovih 6 godina života možda jednom primilo antibiotike. Inače izgleda zdravo, malo curenje iz nosa, doduše prije je bilo je i sukrvice no ne izražajno...
Unaprijed hvala,
Josipa

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Samo se treba brinuti za čistoću i prohodnost nosa. Ne znam koje je dobi dijete ali najbolje je nos ispirati "rogom" u kojeg stvaite 1 ili 1,5 vrećicu morske soli, 2x na dan. Za manju djecu je to sprej sa 2,3% otopinom morske soli. Ako postoje znaci alergije (hunjavica, kihanje, suzenje očiju) posavjetujte se s liječnikom. Propisanu terapiju (kapi) ja ne preporučam.